7 perc a tartalom elolvasásának időtartama
A kullancscsípésnek rejtett veszélyei is lehetnek, ezek olyan betegségek amelyek megfertőzhetik a kutyádat. Kis hazánkban több a kullancsok által terjesztett betegség is előfordulhat amelyek veszélyesek kutyád számára. Természetesen a kullancsok okozta megbetegedés tünetei eltérhetnek attól függően milyen betegséget kapott el tőle a kutyád.
Nézzük is át milyen betegségeket kaphat el a kutyád és azoknak milyen tünetei lehetnek.
Babéziózis
A kullancsok terjesztik a kutyák számára akár halálos betegséget is a babéziózist. Ez az élősködő a kutya vörösvérsejtjeit támadja meg.
A babéziózis tünetei kutyáknál:
- Gyengeség
- Levertség
- Világos fogíny
- Sötét színű vizelet
- Sárgás bőr
- Láz
Lyme-kór kutyáknál
Nos igen a lyme-kór kutyáknál is ugyanúgy kialakulhat, mint az embereknél. A jó hír, hogy kezelhető, de nem mindig gyógyítható meg teljesen, de védőoltással ez is elkerülhető. Sajnos az évente ismétlődő kombinált oltás nem tartalmazza ezt, így ezt külön kell kérni az állatorvosnál.
A Lyme-kór tünetei kutyáknál (fontos tudnod, hogy a tünetek akár hetekkel hnapokkal a fertőzést követően fognak megjelenni):
- Sántítás
- Hullámzó láz
- Közérzeti romlás
- Izületi Gyulladás
- Bénulás
Vérzéses kullancsláz – ehrlichiosis
A kórokozók az ereket támadják meg ebben az esetben ezért a bőr alatti és nyálkahártyabeli vérzések és sárgaság figyelhető meg.
A vérzéses kullancsláz tünetei:
- Láz
- Fejfájás
- Hányás
- Hasi fájdalmak
- Izomfájdalom
- Izületi fájdalmak
Anaplazmózis
Az anaplazmózis akkor terjed át a kutyádra amikor a fertőzött kullancs táplálkozik. Az átadáshoz a kullancsnak legalább 24 órát a kutyádban kell töltenie. Természetesen fontos a megelőzés így ha nyáron fűben, vagy erdőben sétáltatod a kutyádat mindenképpen érdemes utána átnézni.
Anaplazmózis tünetei kutyáknál:
- Sántaság
- Izületi fájdalom
- Láz
- Étvágytalanság
Sziklás-hegységi foltos láz
A Sziklás-hegységi foltos lázat a Rickettsia rickettsia nevű szervezet okozza, amelyet fertőzött kullancsok terjesztenek. A szervezet a véren keresztül kerül átadásra, azonban az állatorvosok úgy vélik, hogy a kullancsnak legalább 5 órán keresztül a gazdaszervezethez kell tapadnia a betegség terjedéséhez. A déli államokban a fertőzés egész évben előfordulhat.
Sziklás-hegységi foltos láz tünetei kutyáknál
- Láz
- Étvágytalanság
- Izületi fájdalom
- Hányás
- Hasmenés
- Májkárosodás
- Veseelégtelenség
- Tüdőgyulladás
Bartonellózis
A kutyák bartonellózisát a Bartonella baktériumnak nevezett baktérium okozza. A Bartonella baktériumot bolhák, homoklegyek, tetvek és kullancsok hordozzák, és a vérrel továbbítják, miután fertőzött bolha, légy, tetű vagy kullancs megcsípte a négylábút.
Hepatozoonosis
A kutyák hepatozoonózisát a Hepatozoon canis és a Hepatozoon americanum protozoonok okozzák.
Tularemia (nyúlpestis)
A csípés helyén fájdalmas bőrfekély alakul ki, majd a nyirokcsomók megnagyobbodnak, tüdőgyulladás és más tünetek figyelhetőek meg. A betegség kezelés nélkül akár végzetes is lehet.
Kullancsbénulás
A neurotoxin a kutya idegrendszerére hat, károsítja a gerincvelőt és az izmokat összekötő idegek működését, ezáltal gátolja a mozgást. A tünetek eleinte a hátsó végtagokon jelentkeznek, gyengeség, bizonytalanság figyelhető meg, mely bénulást okoz, és fokozatosan halad felfelé a törzs, a mellső végtagok, a nyak és fej irányába.
Kullancs által terjesztett betegségek megelőzése kutyáknál
A megelőzés a legfontosabb illetve ha már meg van a baj akkor a korai felismerés a lényeg. Ugyanis ezzel a két tényezővel tudjuk fenntartani a kutya egészségi állapotát. Természetesen a kutyafelszerelés webshopunkban is elérhető több védekezési módszer is a kutyáknak a kullancsok ellen:
Lehet kapni rágós tablettát ami 3 hónapig véd a kullancsoktól.
Természetesen a legnépszerűbb bolha és kullancs elleni Foresto nyakörvek is elérhetőek a webáruházban.
Gondoltunk arra is ha már esetleg a kullancs megvetette a lábát és kullancs csipeszre lenne szükség.
Természetesen mielőtt belekezdeni a kullancs elleni védekezésbe mindenképpen egyeztessen állatorvosával, hogy mit javasol.