Barion Pixel

Kutya fürdetés

Megosztás

24–30 perc a tartalom elolvasásának időtartama

A kutyák nem csupán háziállataink, hanem igazi családtagok is, ahogy gondoskodsz róla a táplálása, mozgása és egészsége terén, ugyanúgy fontos a megfelelő higiénia fenntartása és így a kutya fürdetés is.

A kutyák fürdetése nem mindig egyszerű feladat, hiszen sok tényezőt figyelembe kell venni, hogy a folyamat zökkenőmentesen és stresszmentesen menjen végbe.

Azt kell mondjam így vagy úgy, de el fog jönni a pillanat amikor meg kell fürdetni kutyádat. Hiszen egy kutya akkor szép és egészséges ha bundája ápolt és gondozott, de természetesen adódhatnak váratlan események is, mint amikor egy lakásban tartott kistestű kutya megtalálja az összes pocsoját és sarat sétáltatás közben.

Ezekben az esetekben nem minden esetben tudsz majd a kutyakozmetikushoz rohanni aki reggeltől estig be van táblázva.

Ebben a cikkben megosztok néhány hasznos tippet és tanácsot a kutya fürdetésével kapcsolatban.

Miért fontos a kutya fürdetése

A kutya fürdetése sokkal több, mint csupán esztétikai szempontból történő tevékenység. A rendszeres fürdetés számos előnnyel jár mind a kutyának, mind pedig a gazdának:

  • Higiénia: A kutya bőrén és szőrén keresztül különböző szennyeződések, allergének és paraziták telepedhetnek meg. A fürdetés segít eltávolítani ezeket, és csökkenti a fertőzés kockázatát. Valamint az élősködők elleni harc nagyságrendekkel könnyebb egy tisztán tartott bundában, mint egy olyanban, ahol zavartalanul szaporodhatnak a bolhák.
  • Bőrápolás: A megfelelő sampon és kondicionáló használata segíthet megőrizni a kutya bőrének és szőrének egészségét. FONTOS! A fürdetés fontos a kutyád számára is, de ez a kedvenced esetében nem napi szintű fürdetést jelent még akkor sem ha lakásban tartott kutyáról van szó. A fürdetések alkalmával a kutya bőrének természetes védekező rétegét is lemosod. Pontosan ezért van az, hogy egy kint tartott kutya esetében nem javasolt a túl gyakori fürdetés. Természetesen benti kutya esetében lehet más a helyzet, mert egy sokkal védettebb helyen élik az életüket, de még nekik sem javasolt a heti egynél többszöri fürdetés.
  • Szőrtelenítés: A rendszeres fürdetés segíthet a hámsejtek és lazán tapadó szőrszálak eltávolításában, csökkentve a kutyaszőr hullását a lakásban.
  • Illat: Egy frissen fürdetett kutya kellemesen illatos és tiszta lesz, és egy időre búcsút inthetsz a tipikus kutya szagnak 😀

Milyen eszközökre van szükség az otthoni kutya fürdetéshez

  • Sampon, ami szőrtípusának megfelelő, de mindíg legyen kéznél bolhairtós sampon is.
  • Balzsam, vagy szőrkondícionáló, ami szintén szőrtípusának megfelelő, de nem kötelező eleme a fürdetésnek, azoknak javasolt a balzsam beszerzése, akik azért komolyabban szeretnének ezzel foglalkozni vagy szeretnék kiváltani a kutyakozmetikust
  • Törölköző, ami ideális esetben extra nedvszívó hatású – nekem személy szerint lett több törölköző is, ami csak a kutyám számára van, szükséges kettő nagyobb a fürdetéshez, és kettő kisebb méretű törölköző a lábak tisztításához
  • Szőrbontó, filcbontó spray, ami megkönnyíti a fésülést, de tegyük hozzá, hogy nem kötelező eleme a listának
  • Hajszárító, szárítógép, a megfázás és a bőrgombák ellen
  • Kutya sampon

Kezdjük azzal, hogy kiválasztod a kutyád szőrzetéhez mérten a legjobb sampont. Természetesen amennyiben a szőrbontásnál észleltél mondjuk bolhákat a kutyád szőrzetében úgy érdemes rendelni egy bolhairtó sampont kutyádnak. Fontos megjegyeznem, hogy amennyiben fürdetést követően szeretnél majd egyéb úton is védekezni a bolhák ellen, mint például spot-on cseppentős szerekkel, kérlek várj két napot a fürdetést követően. Erre azért van szükség, mert ilyenkor a kutya bőrén lévő természetes védőréteget is eltávolítod.

Én a sampont hígítani szoktam akármilyet is használok ami azt jelenti egy fél literes flakonba nyomok sampont és felöntöm vízzel majd enyhe rázó mozdulatokkal összekeverem. Ezt nem azért csinálom, mert spórolni szeretnék a samponnal hanem, mert a kutya kevesebbszer fürdik és nem szeretném ha a bőre túl koncentráltan kapná ezeket az anyagokat.

A samponozás fázisában is nagyon fontos, hogy a kutya szemébe, fülébe orrába ne menjen sampon.

Kutya fürdetés lakásban lépésről lépésre

Előkészületek a kutya fürdetéshez

Még mielőtt nagyon rástresszelnél a fürdésre van azért pár dolog amiről érdemes előre eldönteni, hogy a fürdetés mind a kettőtök számára élménydús legyen.

Válassz megfelelő helyet: akik lakásban élnek és ott tartanak kutyát nem sok választásuk van, és így vagyok ezzel jómagam is (én egy törpe uszkárt tartok a lakásban), akik családi házban élnek és kint tartják a kutyát, annak nyáron kicsit könnyebb dolguk van. A benti fürdetéshez olyan helyet kell választani, ami könnyen tisztítható és a kutya biztonságosan állhat vagy ülhet, ez lehet a kád vagy zuhanyzó, vagy ha kistestű kutyáról van szó egy kis kád. Fontos, hogy a környezet ne legyen huzatos, mert így a kutya könnyen megfázik. A benti fürdetést akkor alkalmazzuk ha máshol nem áll módunkban a kutyát megfürdetni, ha a lakáshoz terasz tartozik, akkor nyáron akár ott is fürdethetjük a kutyát. Akinek kertes háza van, annak könnyebb a helyzete, mert a szabadban, árnyékos helyen tökéletes a kutyafürdetés. A kinti fürdetés után ne csodálkozzunk rajta, ha a kutyánk őrült módjára szaladgál az udvaron és minden piszokba “belefetreng”, a legtöbb kutyánál ez jellemző.

Gyűjtsd össze az eszközöket: Készíts elő mindent, amire szükséged lehet:

  • sampon,
  • kondicionáló,
  • törölköző,
  • egy speciális kutya kefét vagy fésűt,
  • saját magunknak is törölköző
  • esetleg felmosó a baleset megelőzésért

Hidd el, hogy szükséges az előkészület, főleg ha egyedül fürdeted a kutyádat, nagyon fürgék tudnak lenni ha nem látod őket és nem is szeretnek fürdeni. Hányszor volt már olyan, hogy át kellett mennem másik szobába valamiért és mire visszajöttem láss csodát csurom vizesen kijött a kádból és még az a szivességet is megtette, hogy jól megrázta a bundáját 😀 A legjobb, ha saját magunk számára is készítünk oda törölközőt, mert ilyenkor előfordul, hogy mi is vizesek leszünk, a felmosót se felejtsük el, mert a padló is takarításra fog szorulni, főleg a balesetek megelőzése céljából, mert a vizes padlón elcsúszhatunk.

Szoktasd hozzá a kutyát: Ha a kutyád még nem tapasztalt fürdetést, először csak hagyj neki időt, hogy megismerje a fürdőszobát és a környezetét. Mindenképpen tartsd szem előtt a fokozatosságot, ezzel csökkentheted a stresszt és legközelebb könnyebb lesz a fürdetés

Kutya fürdetés lépései

Kutya szőrének fésülése – szőrbontás

A kutya fürdetését minden esetben előzze meg a szőrének alapos átfésülése, ezt személyes tapasztalat alapján mondom, ha nem bontod ki a gubancokat a szőréből fürdetés előtt, akkor fürdetés után még nagyobb gubancok lesznek és utána nagyon nehéz velük boldogulni. A fésülésnek több előnye is van: az elhalt szőrszálakat eltávolítjuk, észrevesszük az élősködőket, vagy a szőrbe ragadt toklászt.

Sűrű aljszőrzettel megáldott kutyák esetében nyugodtan használd a furminátort. Rövid szőrzetű és aljszőrrel rendelkező kutyák esetében a Zooro Groomer tökéletes választás lehet fürdetés előtti szőrápolásra.
Uszkárom esetében mindenképpen átmegyek a kutya szőrén bontó fésűvel, ezt követően kefével is átszoktam menni még gyorsan fürdetés előtt.

Irány a kád

kutya fürdetése otthon

Figyelem! A következőkben biztos, hogy vizes leszel! Szóval csak javasolni tudom, hogy ne olyan ruha legyen rajtad amit sajnálnál.

Szerintem annak, hogy hol fürdeted a kutyádat csak a képzelet szab határt. Én már hallottam olyat is aki külön kutya fürdető kádat vett, de természetesen a kádatokban a zuhanytálcában tökéletes lesz feltéve, hogy a kutya elfér az adott helyen. Először bevizezem a kutya szőrét gondosan a fejétől kezdve haladva végig a gerincén és a lábait, a víz legyen kézmeleg, nem szabad sem túl forró sem túl hideg vízzel fürdetni, sampont csak akkor teszek a kutya szőrére ha már teljesen bevizeztem a kutya szőrét. A sampont jó alaposan bedörzsölöm a szőrébe, majd alapos öblítés, ha úgy látom, hogy a víz elég piszkos volt, akkor még egyszer alaposan besamponozom és leöblítem, természetesen ez az ismétlő fürdetés attól is függ, hogy mennyire türelmes a kutyánk.
Amire nagyon figyelned kell, hogy a kutya fülébe ne jusson víz, sajnos ez gyulladáshoz vezethet!

Jó tanácsok:
Ha kádban fürdetem a kutyát és miután lemostam a kutyáról az első koszosabb réteget én be szoktam dugni a dugót, hogy legalább egy 5 percet a mancsai ázzanak.

Öblítsd ki alaposan a kutya bundáját kézmeleg vízzel. Az öblítés során is figyelj, hogy ne kerüljön sampon a kutya szemébe, orrába vagy fülébe. Mielőtt törölközőre helyeznéd kedvencedet javaslom, hogy próbáld meg bundájából kinyomkodni a vizet.

Balzsamozás

Ezt a lépést azoknak javaslom akik otthon szeretnék megoldani a kozmetikázást, amennyiben szeretnél puha és könnyen fésülhető bundát akkor javaslom. A balzsamozást a fürdetés után végezzük el, majd hagyjuk hatni max. 5 percig és alaposan töröljük meg a kutya bundáját. Javasolni tudom, hogy olvasd el a flakonon található leírást, hogy hogyan kell hígítani a balzsamot és hány percig kell hagyni a kutyán.

Törölközzünk meg

A fürdetés után 3 törölközőt szoktam használni. 1 törölköző megy a kutyám alá (bent szoktam szárítani így hidd el, jobb ha van alatta törölköző), a 2. törölközővel áttörlöm a kutya szőrét, ez a törölköző rendszerint csupa víz így ezt csak az átdörzsölés idejére használom. A 3. törölközőt ami teljesen száraz csak rá szoktam teríteni a kutyára amíg szárítom.

Szőrbontó spray

Természetesen ez sem kötelező, szerintem leginkább a kutyád szőrzetétől függ, hogy szükséged van e szőrbontó spray-re vagy sem. Nekem uszkárom van így elengedhetetlen és kevésbé fájdalmas a kutya számára a fürdés utáni fésülés.

Szárítás

Nekem az a személyes tapasztalatom, hogy egy uszkár esetében ez kétemberes munka. Természetesen ez az állítás akkor igaz, ha te is kézi hajszárítóval szeretnéd szárítani a kutyád szőrét. Nálunk a munkafelosztás így néz ki: az egyik szárít a mások fogja a kutyát és fésüli szárítás közben a szőrét. Természetesen azon a területen kell fésülni ahol éppen a szárító is dolgozik.

Javasolt a kutya szőrét teljesen megszárítani, mert így megvédheted a megfázástól, a bőrgomba kialakulásától és természetesen az újabb csomók keletkezésétől.

Fültisztítás

Szerintem többrétű a dolog, de természetesen kutyától függ milyen lépésekre van szükség a fült tisztítása esetén, ehhez szükségünk van: fültisztító folyadékra és fültisztító pálcikára, majd a legvégén fülszőr ritkítására is sor kerül (ehhez vásároltam egy specialis fülszőr epiláló port is).

Karomvágás

Ez már tényleg a profi szint, kérlek ha bizonytalan vagy kérj segítséget az állatorvostól vagy a kutyakozmetikustól. Ennek oka, ha túl sokat vágsz le akkor bizony vérezni fog a kis körmében lévő husi.

Kutya fürdetése szabadban

Na ez már sok izgalmat ígér 😀 a családban előzőleg egy beagle volt aki 100%-ban kinti kutya volt és ekkor a szüleim még ehhez nagyon ragaszkodtak és fürdetni sem lehetett bevinni a házba. A beagle alapvetően a közepes testű kutyák kategóriájába tartozik, de mivel kint volt tartva elég izmos kutya lett a maga 18 kg testsúlyával. Azt mondanom sem kell, hogy nem egy emberes feladat volt a fürdetése, mivel kint kellett fürdetni és a vízet is kint kellett megoldani, mi beszereztünk két locsolókannát, amit csak erre a célra hasznltunk és bentről hoztuk ki a kézmeleg vizet, hogy ne a kerti csapról engedjük rá a hideg vizet.

Mondanom sem kell, hogy miután végeztünk még meg sem száradt a kutyánk és ment a földbe hemperegni, pár percen belül rá sem lehetett ismerni a kutyára annyira koszos volt, ezt igazából minden egyes alkalommal eljátszotta.
Lényegében a kinti fürdetés menete is ugyanúgy zajlik, mint a benti fürdetésé, természetesen a kutya méretétől függ, valamint attól, hogy kinti vagy benti kutya, ha kinti kutya, akkor a szárítást el fogja “végezni” a beagle kutyánkhoz hasonlóan, vagy ha benti kutyaként tartjuk, akkor természetesen a benti fürdetésnél leírtakat kövessük.

Kinti kutya fürdetése télen

Alapvetően a kutyák nem igénylik a túl sűrű fürdetést főleg nem a kint tartott kutyák. A nem túl sűrű fürdetés alatt azt értem, hogy nem lesz semmi baja ha a télen nem fürdött.

Nagytestű kutya fürdetése

Először is a nagytestű kutya beemelése a kádba, kellő izomerőt igényel, főleg ha ellenállást is tanúsít, mert nem akar fürdeni. A nagytestű kutya fürdetése pár apróságot igényel felkészülés tekintetében például ajánlott elhúzni a zuhanyfüggönyt fürdetés közben, mert ha megrázza magát vizesen akkor minden is vizes lesz. Nagyobb mennyiségű samponra lehet szükség a szőrzetük alapos tisztításához, és a szárítási folyamat is hosszabb időt vehet igénybe. Fontos, hogy a nagytestű kutyák bőrét és szőrzetét alaposan megmosd, és hogy minden részt megfelelően megtisztítsd.

Minden esetben fontos, hogy az adott kutya fajtájának megfelelően történjen a fürdetés, és hogy figyelembe vegyük a kutya egyedi igényeit is. Kutyasampon helyett sosem használjunk szappant vagy olyan sampont, ami embereknek készült!

Bolhák, kullancsok elleni védelem

Első körben természetesen nem árt, ha bolha elleni sampont veszel, azonban a bolha és kullancs elleni védekezés egy többlépcsős folyamat. Fontos a védekezés! A védekezés történhet tablettával, a bőrre cseppenthető folyadékkal, valamint nyakörvvel. Az, hogy melyik módszert választod és melyiket tartod a leghatékonyabbnak csakis rajtad múlik. A legjobb, ha állatorvostól kérsz véleményt! Az uszkárunk tablettát kap, szüleim a kutyának hol bőrre cseppentős folyadékot (ezt inkább kora tavasszal), hol nyakörvet (nyáron) használnak.

Kutya fürdetés gyakorisága

A kutya fürdetésének gyakorisága eltér a miénktől hiszen a kutyád nem igényli, hogy napi szinten megmosd. Azonban az, hogy milyen gyakran ajánlott fürdeni az sajnos sok tényezőtől függ. Íme néhány példa

A legtöbb kutya esetében a havi egyszeri fürdetés elég.Az olajos szőrzetű kutyák, mint például a Basset Hounds, akár a hetente egyszer is kell fürödniük.

Sok rövidszőrű fajta, sima szőrzettel, mint a Beagle és a Weimari vizsla, kevésbé gyakori fürdetést igényel. Rövid szőrzetű Basenji, gyakoribb személyes higiéniájuk miatt szintén kevesebb fürdetést igényel.

A víztaszító bevonattal ellátott fajtákat, mint például a Golden Retriever és a nagy Pireneusi, kevesebbszer szabad fürdetni, hogy meg tudják őrizni a természetes olajokat a szőrzetükön.

A vastag, dupla rétegű kutyák számára – mint például a Samojéd, a malamutok és más északi fajták – a legjobb a kevesebb fürdő és több kefélés (ami megszabadítja őket a laza, elhalt szőrzettől és segít a természetes olajok eloszlásában, amelyek megőrzik kutyája bőrének és szőrzetének egészségét).

Kölyökkutya fürdetése

Szerintem nem vagy egyedül az érzéssel ha azt mondom, hogy mindenki szeretne egy illatos pihe puha kölyökkutyát, de az a helyzet, hogy 4 hetes koráig a kutyát egyáltalán nem ajánlott fürdetni, ennek az egyik legfőbb oka, hogy ilyen korban a kiskutyák a testhőmérsékletüket még nem tudják úgy szabályozni. Az eddig említettek közül mindent is be kell tartani csak szogorúbban, ha meg szeretnéd fürdetni ebben a korban, de csak és kizárólag 4 hetes kora után! Kellő óvatossággal 8 hetes kutya fürdetése már lehetséges, de csak akkor kezdj bele ha minden szükséges eszközt beszereztél már (gondolok itt a kutya samponra és balzsamra).

 

Fekete Gergely
Fekete Gergely

Fekete Gergely vagyok kutyákkal nőttem fel, nemrég 1,5 éve jött el annak az ideje, hogy legyen saját kutyám. Egy fekete törpe uszkárra esett a választásom aki 6 hónaposan került mellém. Természetesen nagyon kreatívan Blacky lett a neve.

Mivel vidéken éltem gyerekkoromban számomra újdonság volt a kistestű kutya, az érzékeny lelkivilágával és természetesen az is, hogyan éljek együtt egy kutyával egy lakásban. Az együttélésünk megkönnyítése végett jónak láttam elvégezni együtt egy kutya tréner tanfolyamot is, hogy jobban megértsem Blacky-t.

A kihívások soha nem állnak meg ha az embernek van egy kutyája. Nekem a legnagyobb kihívás a kutyám etetése volt, mert nagyon érzékeny a gyomra.

Ezután a sok kihívás után szerettem volna megosztani a tapasztalatokat más fiatal és újdonsült gazdival is ezért indítottam el a kutyusom.hu webáruházat.

Articles: 334