6 perc a tartalom elolvasásának időtartama
A nyirokcsomó daganat kutyáknál meglehetősen gyakori ami viszont jó hír a gazdik számára a kutya nyirokcsomóval kapcsolatban, hogy egészséges kutyák esetében elég jól gyógyítható. A kutyák jó eséllyel jól reagálnak a hagyományos kezelésre is, mint a kemoterápia.
Mi az a nyirokrendszer?
A nyirokrendszer a szervezet „másik” keringési rendszere. A test egészét behálózó nyirokerek és csatornák hálózatából, nyirokcsomókból és nyirokszervekből áll. Fő funkciója a nyiroknedv keringésének biztosítása, mely a betolakodó mikroorganizmusokat és idegen testeket elpusztító fehérvérsejt típust, a limfocitákat tartalmazza.
A nyirokrendszer szűri a betolakodókat és meggátolják azok továbbterjedését. A nyirokrendszer a szervezet elsődleges védelmi rendszere a fertőzésekkel szemben.
A nyirokcsomók a test számos pontján jelen vannak, köztük a nyaki, ágyéki és mellkasi részen is.
Kutya nyirokcsomó hol van
Kutya nyirokcsomó duzzanat
Egészséges kutyák esetében a limfocita sejtek a csontvelőben képződnek. Körülbelül 30 napos életciklussal számolhatunk, ezt követően ezek a sejtek elhalnak és felszívódnak vagy kiürülnek a szervezetből.
Limfóma esetén a limfociták rákos sejtekként kezdenek viselkedni, nem pusztulnak kellő mértékben, illetve ellenőrizetlenül növekednek, osztódnak.
A kóros limfociták a nyirokcsomókban gyűlnek össze, ahol duzzanatot képeznek. Mivel a limfociták az egész szervezetben jelen vannak, kóros szövetszaporulat – azaz limfóma (lymphoma) – a nyirokcsomók mellett a test más részeiben is előfordulhat. A leggyakoribb helyszín a lép és a csontvelő, de kialakulhat limfómaa gyomorban, májban, vagy ritkábban az agyban is. A betegség gyakran támadja meg egy időben a test különböző részeit.
Kutya limfóma tünetei
A limfóma tünetei összefüggnek a daganat testen belüli elhelyezkedésével:
- Magas fehérvérsejtszám
- Duzzadt nyirokcsomók
- Levertség
- Étvágytalanság
- Hányás
- Hasmenés
- Fogyás
- Légszomj
- Fojtott légszomj
- Bőrön/szájban piros dudorok
- Bicegés
Rendszerint az állkapocs, a vállak első területe, illetve a térdhajlatban lévő nyirokcsomók megnagyobbodása miatt merül fel a gyanú. A betegség olykor a mellkasban vagy az alhasban található nyirokcsomókat is megtámadja, melynek eredményeként a kutya nehezebben lélegzik, vagy hányással, hasmenéssel küzd.
Kutya nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás okai
Limfoszarkóma (limfóma) akkor fejlődik, mikor az immunrendszer nem azonosítja a megváltozott nyiroksejteket, mint betolakodókat, és hagyja őket ellenőrizetlenül szaporodni.
Természetesen ha a fent említett tüneteket érzékelted a kutyádon akkor nincs mese irány az orvos, de ezzel együtt szeretnélek megnyugtatni is a nyirokcsomó megnagyobbodása mögött nem csak a limfocita sejtek állhatnak. A nyirokcsomó megnagyobbodásának egyéb okai:
- vírusos, bakteriális vagy gombás fertőzés
- paraziták jelenléte
- allergiás reakció
- autoimmun betegség
- csontvelőgyulladás
- asztma
- stressz
A nyirokcsomó daganat kezelés kutyáknál
A nyirokcsomó daganat azaz a limfómával összeköthető daganatok általában véve a kezelhető ráktípusok közé tartoznak. Természetesen a kezelhetőség mértéke függ a betegség megjelenési formájától is. Alapvetően a kemoterápiát szokták javasolni kezelés képpen.
Étrend a megelőzésért
Sajnos azt azért tudnod kell, hogy statisztikailag a rák okozza a legtöbb elhalálozást kis kedvenceinknél. Sok szakértő úgy gondolja, hogy ennek egyik legfőbb oka a helytelen étrend. A kutyák alapvetően mind a mai napig húsevő állatok, ezért nagyon oda kell figyelni mit adsz neki enni. A nem megfelelő tápoknak a gabona tartalma nagyon magas, a kutyák szervezetében viszint nem alakult ki az az enzim ami ennek az emésztéséhez szükséges.
Abban az esetben amikor egy húsevő állat elkezdi a gabona alapú étkezést élni és nem kapja meg a számára szükséges tápanyagot akkor nagy eséllyel immun-rendellenességek léphetnek fel (ilyet működés lehet a rák).