Fontos tisztázni, hogy a láz a szervezet válasza valamilyen betegségre vagy fertőzésre. A kutya szervezete a testhőmérséklet emelésével védekezik, ezzel gátolva a kórokozók szaporodását.
Tehát egy bizonyos határon belül a láz pozitív hatással lehet, segítve a kutyád gyógyulását.
A hosszabb ideig tartó láz azonban jelentősen megterheli a kutyád szervezetét, ezért a lázas kutya jelentős gyengülést tapasztalhat.
Kiemelten fontos odafigyelni a lázas kutya utókezelésére, amelyre a gazdik gyakran hajlamosak elfeledkezni. A téma fontossága miatt most részletesen elemezzük a kapcsolódó tudnivalókat és teendőket.
Honnan tudod, ha lázas a kutyád
Mikor lázas a kutya
A kutya normál testhőmérséklete a szakirodalom szerint 37,5 és 39,2 fok között van. Ha azonban a kutyák hőmérséklete meghaladja a 39,7 fokot, egyértelműen lázról van szó.
Hőmérőzés
A hőmérő „csúcsát” ilyenkor bevonják egy síkosító anyaggal, majd körülbelül 2,5 centiméter mélységig helyezik az állat végbelébe.
Javaslom, hogy ha otthon végeznéd el ezt a műveletet, legyen melletted egy másik személy, aki fogja közben a kutya fejét és testét (szem szabad hagyni, hogy leüljön vagy odakapjon), mivel az ebek nem mindig tolerálják jól a hőmérőzést.
Ha az állat egyébként egészségesnek tűnik (játszik, eszik és pisil eleget), nincs szükség arra, hogy a gazda rendszeresen mérje a testhőjét, mert olyan ártalmatlan események is okozhatnak emelkedést, mint például a kutya túlzott aktivitása vagy hosszabb ideig tartó tartózkodás a melegben.
Nyugalom! Már létezik ennél jobb megoldás is! 😀 Létezik már olyan hőmérő is ami fülön keresztül tud mérni illetve érintésmentes hőmérő is.
A láz jelei kutyáknál:
- Letargia, fáradtság és gyengeség: Ha a kutya szokatlanul letargikus vagy fáradt, ez lehet a láz jele.
- Étvágytalanság: Lázas kutyák gyakran elveszítik az étvágyukat vagy kevesebbet esznek, mint szoktak.
- Szokatlan viselkedés: A lázas kutya szokatlanul viselkedhet, például többet fekszik, kevésbé aktív, vagy visszavonuló.
- Reszketés, remegés, hidegrázás: Néhány kutya lázas állapotban remeg vagy reszket.
- Hűs, nedves orr: Bár ez nem mindig megbízható jel, egyes kutyáknál a hideg, nedves orr jelezheti a lázat.
- Száraz, meleg orr: Ez is lehet a láz jele, bár nem minden esetben megbízható.
- Kiszáradás jelei: A lázas kutyák esetében fokozott a kiszáradás kockázata, ezért figyelni kell a kiszáradás jeleire, mint például a száraz nyelv és íny.
- Légszomj, gyors légzés, nehézlégzés és lihegés: Néhány lázas kutya légszomjat vagy gyorsabb légzést mutathat.
- Emelkedő pulzus
- Kidülledő szemek
- Hányás és hasmenés – természetesen amint jelentkeznek ezek a tünetek is a láz mellett érdemes azonnal felkeresni az állatorvost.
- A kutyád szemei bevörösödnek
- A fülei kifejezetten melegek
- Köhögés
- Orrfolyás
Ha bármelyik fenti tünetet észleli kutyáján, javasolt az állatorvoshoz fordulni a pontos diagnózis és megfelelő kezelés érdekében. A láz lehet egy súlyosabb betegség előjele, ezért fontos, hogy szakértői segítséget kapjon kutya.
Háttérben meghúzódó betegségek láz esetén
- Endokrin megbetegedés
- Gyulladás
- Rák
- Mérgezés
- Immunrendszer rendellenességei
- Autoimmun betegségek (lupusz, uveitisz és a reumatoid arthritisz)
- Vírus, bakteriális, gombás vagy egyéb eredetű fertőzések
- Hasnyálmirigy-gyulladás
- Ízületi gyulladás
- Prosztatagyulladás
- Méhgyulladás
- Emlőgyulladás
- Lyme-kór
- Babézia
- Parvóvírus
- Szopornyica
- Veszettség
- Kennelköhögés
- Torok-mandula gyulladás
Fordulj állatorvoshoz!
Amint azt említettem a láz valamilyen más betegségének az egyik tünete így jobb állatorvoshoz fordulni, hogy megtalálja a láz okát.
Milyen kérdésekre lehet számítani az állatorvosnál?
- Korábbi betegségek? Volt már ilyen máskor is?
- Kutya étrendje? Történt-e benne változás?
- Szed-e gyógyszert a kutya?
- Védőoltások? – Oltás után gyakran jelentkezik láz, mint reakció a beadott oltásra.
- Allergia?
Milyen lázcsillapítót kaphatnak a kutyák?
A lázcsillapítás kutyáknál is ugyanolyan fontos, mint az embereknél. Ezért adódik a kérdés, hogy van-e lázcsillapító kutyának? Első körben mindenképpen állatorvosra hallgassunk, a kutya láz csillapítása ügyében!
Ne próbálkozz emberi gyógyszerekkel, ugyanis a legtöbb kifejezetten mérgező és veszélyes lehet kutya számára!
Ha a kutya lázas, akkor az egyetlen emberi tabletta, ami adható az az Algopyrin. Kistestű kutyáknak 1/4 tabletta, közepeseknek 1/3-1/2 tabletta, a nagyobbaknak (50-60 kg felett) akár 1 egész is.
De első körben mindig azt kell neki adni, amit az állatorvos javasol, az algopyrin csak a legvégső megoldás legyen számodra! Miért?
Az algopyrin nem alkalmas rendszeres használatra kutya esetében! Kizárólag vészhelyzetekben fontoljuk meg ezt a lehetőséget!
Sajnálatos módon sokan tévesen hiszik, hogy az algopyrin mindig megfelelő választás kutyának láz esetén, azonban ez tévedés!
Lázas kutya utókezelése otthon
Nyugalom és pihenés biztosítása: Biztosítson nyugodt és kényelmes helyet a kutya számára, ahol pihenhet.
Friss víz: Győződj meg róla, hogy a kutya folyamatosan hozzáfér friss, tiszta vízhez. A lázas kutyák gyakran több vizet igényelnek a hidratáltság fenntartása érdekében. Ajánlott a tálat a lehető legközelebb elhelyezni, mert ilyenkor nem szeret annyira mozogni a kutya.
Kerülni kell az emberi fogyasztásra alkalmas készítményeket, ne adunk a kutyáknak semmilyen emberi lázcsillapítót vagy gyógyszert anélkül, hogy azt előzetesen állatorvossal egyeztetnénk.
Állatorvosi segítség: Ha a kutya láza tartós vagy egyéb aggasztó tüneteket (pl. hányás, hasmenés, letargia) mutat, haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz. A láz lehet egy súlyosabb betegség tünete, amely azonnali orvosi beavatkozást igényelhet.
Megfigyelés: Figyeljük meg a kutya állapotát és viselkedését. Jegyezzük fel a változásokat vagy bármilyen új tünetet, amelyek segíthetnek az állatorvosnak a diagnózis felállításában.
Sok pihenés: Nyújtsunk megnyugvást és támogatást a kutyánknak. Biztosítsunk számára megfelelő mennyiségű és minőségű pihenési időt.
Hűsítő módszerek: Kisebb láz esetén hűsítő módszerekkel, mint például nedves törülközővel való enyhe hűtés segíthet, de csak óvatosan, hogy ne alakuljon ki hirtelen hőmérséklet-változás.
Étrend: Ha a kutya nem hajlandó enni, semmi gond ez normális ebben az esetben. Próbáljunk neki könnyen emészthető ugyanakkor kalóriadús étrendet biztosítani.
Amíg nem hat a gyógyszer
Amíg nem kezd el hatni az állatorvos által adott gyógyszer vagy még alacsony a láz mi is segíthetünk a kutya lázának csökkentésében. A hidegvízes borogatás ugyanúgy működik a kutyáknál, mint az embereknél. csak néhány apró eltéréssel. A kutyának a mancsai és a fülei közé kell tenni a borogatást.
A borogatásos módszer esetén fél óránként ellenőrízzük a testhőmérsékletét és amennyiben 39 c alá ment vegyük le róla a borogatást.
Fontos! Továbbra is figyeljük a kutyánk hőmérsékletét és ha 24 órán belül nem jelentkezik a láz elmúlt a vész mindenki megnyugodhat, azonban ha visszatér érdemes felkeresni az állatorvost.