17–21 perc a tartalom elolvasásának időtartama
Az etetés nagyon fontos szerepet játszik a kutyák életében, de talán valamiért mégis érdemes kiemelni a kezdeti életszakaszt. A kölyökkutya helyes etetése segít a megfelelő fejlődésben és nem mellékesen hozzájárul, hogy egy egészséges jó erőben lévő és kiegyensúlyozott felnőtt kutyát tudj majd magad mellett társként.
Ebben a bejegyzésben segítek neked eligazodni a kutya táplálásának nagy világában és természetesen megmutatom azt is hogyan teheted ezt helyesen és milyen hibákat érdemes elkerülnöd.
Nem győzhetem hangsúlyozni, hogy a kutyád tanítása mellett a legfontosabb, hogy megtanuld hogyan kell kutyádat helyesen táplálni minden életszakaszába, hogy minél tovább melletted tudjon maradni. Ez a bejegyzés azoknak szól akik elgondolkodtak rajta, hogy szeretnék családjukat egy négylábú társsal bővíteni vagy már éppen hazafelé tartanak a tenyésztőtől és még nem tudják, hogy lássanak neki az etetésnek.
Kölyökkutya táplálkozásának szakaszai
A kölyökkutya táplálásának négy fő szakasza van, amelyek az életkorral és a fejlődéssel változnak:
Anyatejes táplálás: A legelső szakasz a születés pillanatától kezdődik. Az anyatejes táplálás rendkívül fontos az újszülött kölyökkutyák számára, mivel az anyatej tele van az egészséges fejlődésükhöz szükséges tápanyagokkal és antitestekkel. Az anyatejes táplálás ideális esetben az első 6-8 hétig tart. Azt tudnod kell, hogy a csöppség már körülbelül 4 hetes korától képes lesz mást is megemészteni.
Átállás a szilárd táplálékra: Az anyatejes táplálás után a kölyökkutyák elkezdenek fokozatosan áttérni a szilárd táplálékra. Ez általában a 3-4 hetes kortól kezdődik, amikor a kölykök elkezdenek érdeklődni az anyjuk étkezése iránt és kóstolnak a táplálékából. Ebben az időszakban speciális kölyökkutya tápot kell adni nekik, amelynek könnyen emészthető és megfelelő tápanyagprofilja van a fejlődéshez. A tenyésztők általában minél előbb szeretnék átszoktatni a kölyökkutyákat az anyatejről ennek egész egyszerűen csak annyi oka van, hogy szeretnék kímélni az anyakutyát. Vannak általános szabályok amelyek előfordulnak a természetben az emlősök világában. Ilyen szabály az, hogy addig szoptat a kutya amíg vemhes volt. Ez egy általános megfigyelés amit természetesen nem kell ráerőltetni az anyakutyára. A legjobb ha ez megmarad természetes folyamatnak ami azt jelenti, hogy amíg az anyakutyának van teje és természetesen ösztönétől fogva akarja szoptatni a kutyákat addig érdemes hagyni. Ez nem azt jelenti, hogy mellette nem kezdheted közben mással is táplálni a kölyökkutyákat.
A jeleket lehet figyelni a kutyákon is. A kölyökkutya elkezd érdeklődni afelől mit evett az anyakutya és elkezd szaglászni annak pofáját és keresni rajta az ételmaradékokat. A anyakutya is tud hasonló jeleket produkálni, ugyanis amikor úgy érzi, hogy itt az ideje elhagyni az anyatejet akkor az anyakutya táplálkozás után visszatér az alomhoz és kihányja az elfogyasztott ételt. Ez nem a leggusztusosabb dolog, de innentől a tenyésztő tudja, hogy ez egy jel. Amennyiben a kölyökkutyák megették a már megrágott és enyhén előemésztett ételt újra kínáld meg az anyakutyát étellel, hogy az ő táplálékanyag bevitele is fedezve legyen.
Kölyökkutyák etetése: A kölyökkutya etetése a növekedési és fejlődési szakasz alatt történik, általában 12 hónapos korig. Ebben az időszakban a kölyökkutya tápanyagszükségletei különösen magasak, és fontos biztosítani számukra a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot. Az étkezések száma általában napi 3-4 alkalommal csökkenthető, ahogy a kutya növekszik.
Áttérés felnőttkori táplálásra: A negyedik szakasz az áttérés ideje a kölyökkutyák számára a felnőttkori táplálásra. Ez általában 12 hónapos korban történik, de nagyobb fajtáknál, például nagytestű kutyáknál, a kölyökkor akár 18-24 hónapig is tarthat. Az áttérés fokozatosan történik, és a kölyökkutya fokozatosan kevesebb kölyökkutyaeledelt kap, míg egyre több felnőttkori tápot adnak neki. Ezen túlmenően ebben az életszakaszban már a nap táplálkozások számát is lehet csökkenteni 2-re vagy 1-re is.
Kölyökkutya etetése hányszor
Amint azt már fentebb is említettem a kölyökkutyák étkezési gyakorisága függ az életkortól és a fajtától is. Azonban azt biztosra mondhatom, hogy amíg el nem érik a felnőtt kort ami
12-18 hónapos korban jön el naponta többször is kell nekik ételt biztosítani.
6-8 hetes kor: Napi 4-5 étkezés Az anyatejes táplálás után kezdődik a szilárd ételek fokozatos bevezetése, és a kölyökkutya naponta 4-5 alkalommal kapja az ételt nagyon aprócska adagokban.
2-3 hónapos kor: Napi 4 étkezés A kölyökkutya továbbra is naponta 4 alkalommal kapja az ételt, de a mennyiséget és az adagokat az állatorvos ajánlásai alapján lehet beállítani.
3-6 hónapos kor: Napi 2-3 étkezés Ebben az időszakban csökkentheted az étkezések számát napi 2-3 alkalomra. Az étel mennyiségét és gyakoriságát a kölyökkutya mérete, aktivitási szintje és az állatorvos ajánlásai alapján kell beállítani.
6-12 hónapos kor: Napi 2-3 étkezés A növekedési ütem lassul, és egyes fajták már 6 hónapos korukban elérik a felnőttkori méretüket. Ebben az időszakban általában napi 2-3 étkezés elegendő a kölyökkutya számára.
Nekem személy szerint egy törpe uszkárom van aki fél éves korára elérte a felnőtt súlyához közeli állapotot és már csak napi 2 alkalommal kívánt enni hiába kínáltam háromszor is. Olyan 10 hónapos lehetett amikor hetente akár többször is nem ette meg a második adag ételét. Ennek okán 11 hónapos korától átálltunk a napi egy étkezésre.
Kölyökkutya táplálkozási rutin
Ezt mindenképpen szerettem volna megemlíteni ami roppant fontos tudnod főleg ha első kutyádat tervezed éppen hazavinni. A kölyökkutya hidd el nekem ugyanolyan, mint egy gyerek. Nézni kell mennyit eszik, mikor evett, mennyit ivott, mikor ivott, milyen volt a széklete, mekkora volt a széklet mennyisége….
A rutin kialakítása hidd el a te életedet fogja megkönnyíteni. A rutin alatt azt értem, hogy legyen egy bejáratott időbeosztásod a kutyádhoz is:
- Mikor keltek fel?
- Mikor kapja a reggelit? – ha ezt mindennap ugyanakkor teszed meg akkor a kaki is azonos időben fog érkezni.
- Mikor mentek sétálni?
Én általában az uszkáromat reggel 6 órakor engedem ki a kennelből. Ezt követően megyek sétálni vele. Séta után kapja meg a reggelijét.
Kölyökkutya etetése mennyiség
Több helyről is szerezhetsz információt mennyi ételt kell adni a kutyádnak: állatorvos, a táp csomagolásán lévő útmutatóról amint azt lentebb említem is illetve képpel illusztrálom.
Kölyökkutya etetése táblázat
Jó hírem van ebben a kérdésben már a legtöbbször maguk a gyártók is segítenek. Ez csupán csak annyit jelent, hogy a gyártók feltüntetik a megvásárolni kívánt termék hátlapján, hogy mennyit kell adnod kutyádnak az adott tápból naponta. A mennyiségek természetesen nem általános mennyiségek, minden márkából más és más mennyiséget kell adni kutyádnak.
Kölyökkutya etetése gramm
Amennyiben grammra pontosan tudni szeretnéd mennyi tápot kell adnod kutyádnak szerintem a legjobb ha követed a gyártó utasításait. Természetesen ahhoz, hogy tudd melyik adatot kell nézned a táblázatban tudnod kell a kutyád testsúlyát.
Kölyökkutya etetése házikoszt
Ez is jó választás lehet, ha megfelelő minőségű és mennyiségű és arányú. Szintén érdemes először segítséggel összeállítanunk, megterveztetnünk, hogy ne alakuljon ki hiánybetegség a kutyánknál. Fogalmazzunk úgy, hogy a maradék az nem számít minőségi házikosztok egy kölyökkutya esetében, de természetesen felnőtt kutya számára sem lesz kielégítő.
Kölyökkutya etetése nyers hússal
Egyre elterjedtebbb a B.A.R.F. és Prey modell alapján történő etetés. Azonban itt is oda kell figyelni, hogy megfelelő mennyiségű és összetételű eledelt kapjon a kutyád. Gondolok itt a vitaminokra.
Kölyökkutya etetése száraztáppal
Véleményem szerint az egyik legkézenfekvőbb megoldás minden gazdi számára. A jó minőségű száraztápok tartalmaznak minden olyan tápanyagot amely szükséges a kutyád fizikai és szellemi egészsége érdekében. Össze is gyűjtöttem neked pár alapvető kérdést amit érdemes megvizsgálnod a tápválasztás alkalmával:
- Milyen eljárással készül az adott táp?
Javasolt: párolás, gőzölés, hidegen sajtolt, fagyasztva szárítás - Mennyi húst, állati fehérjét tartalmaz a táp? Javasolt: állati fehérjével kezdődjön az összetevők listája – ezen túlmenően jó ha eléri a hús százalékos arányban a 60-70%-t.
- Milyen a beltartalmi értéke? Javasolt: minél inkább összetett szénhidrátokat tartalmazzon, magas legyen a zöldség és/vagy gyümölcstartalma
- Tartalmaz-e valamilyen plusz összetevőt? Javasolt: kerülendő az a táp, ami színezéket, tartósítószert, cukrot stb. tartalmaz.
Kölyökkutya etetése konzervvel
Fontos tudnivalók a konzervről, hogy alapvetően több, mint 50%-a víz a kutyakonzerveknek. Ebből adódóan a mennyiségekre jobban oda kell figyelni, hogy a kutyád hozzájusson a megfelelő mennyiségű tápanyaghoz.
Kistestű kölyökkutya etetése
Alapvetően amire nagyon oda kell figyelni táp választásnál, hogy tényleg kistestű kutyáknak készített tápot válassz kutyádnak. Nemcsak az összetétel lehet a különbség, de a gyártó odafigyel a száraztápok méretére is hiszen nekik sokkal kisebb a szájuk így a nekik szánt táp is jóval kisebb ami azt jelenti 1 cm alatti tápok készülnek kistestű kutyák számára.
Nagytestű kölyökkutya etetése
Szerintem az egyik legnagyobb különbség a kistestű és nagytestű kutyák etetése közt azt, hogy mi történik evés után. A nagytestű kutyák már kölyökként is jóval nagyobb mennyiségű ételt tud magához venni, mint egy kistestű. Ezzel alapvetően semmi gond nincs csak a nagytestű kutyáknál fennáll a gyomorcsavarodás veszélye. Ezért javaslom, hogy reggeli előtt vidd le sétálni, majd reggeli után hagyd pihenni pár órát ami nem szaladgál és nem ugrál.
Etetési hibák kölyökkutyánál
Természetesen sok jó tanácsot olvashattál már, de én szeretném neked azt is megmutatni milyen hibákat lehet elkövetni kölyökkutya táplálásánál.
Hirtelen váltás anyatejről
Amint azt tudod a hirtelen tápváltás még egy felnőtt kutya szervezetét is megviseli. Egy újszülött kutya esetében ez még erőteljesebb, nagyon kevés esetben ugyan, de fontosnak tartom megemlíteni, hogy halálhoz is vezethet.
Kutya vitaminok túladagolása
A jó minőségű szárazeledelek tartalmaznak minden vitamint ami szükséges a kutyád számára, így tulajdonképpen más táplálékkiegészítőre nincs szükség. Természetesen ezt felülírhatja az ha állatorvos javasolja.
Junior tápok hiánya
Megnyugtatlak, nem egy kitalált és nem egy úri huncutságról van szó. A junior kutyatápok fontos részét képezik a kutyák fejlődésében. Nem csak méretükben térnek el a rendes felnőtt kutyatápoktól hanem összetételükben is.
Túletetés
Nemcsak az alultáplálás, de a túletetés is súlyos problémákat okozhat. A tápok ajánlott adagját rendkívül fontos betartani, ugyanis lehet, hogy észre sem veszed, de a szükséges mennyiség sokszorosát adod kedvencednek. Ez pedig főleg kölyökkorban lehet rendkívül veszélyes, hiszen a még viszonylag gyenge csontok, ízületek nem képesek elbírni a túlsúlyt, ennek következtében pedig deformálódhatnak.