13–16 perc a tartalom elolvasásának időtartama
Csontot eszik a kutya
A kutyák számára a csontok etetése körültekintést igényel, mivel a csont rágásának nem csak egészségügyi előnyei vannak hanem hátrányai is.
Sokszor felmerül a kérdés, hogy adható-e csont a kutyának. Sokan úgy vélik, hogy mivel a ragadozók évezredek óta fogyasztják zsákmányuk csontjait, és a rókáknak, farkasoknak sem okoz súlyos problémát a csontrágcsálás, ezért a kutyák sem lesznek veszélyeztetve. Sajnálatos módon azonban ez nem igaz!
Természetesen hozunk arra is példát a cikkben, hogy melyek a “biztonságos” csontok amelyeket jobb adni a kutyáknak, mert kevésbé veszélyesek.
Milyen csontot ehet a kutya
A kutyák számára biztonságosan adható csontok kiválasztásakor fontos számos szempontot figyelembe venni, hogy elkerüljük az egészségügyi problémákat.
Nyers, nagy csontok kutyáknak: A nyers marha- vagy báránycsontok, különösen a nagyobb darabok, mint a bordacsontok vagy a csípőcsontok, általában biztonságosabbak. Ezek a csontok kevésbé valószínű, hogy eltörnek vagy veszélyes szilánkokra törnek.
Nem sütött/főzött csontok: A főzés vagy sütés lágyítja a csontokat, ami könnyebbé teszi szilánkokra törésüket. Ezért kerülje a főtt, sült vagy füstölt csontokat.
Megfelelő méret: A csont mérete fontos szempont. Válasszon olyan csontot, ami elég nagy ahhoz, hogy kutyája ne tudja egészben lenyelni vagy megfulladni rajta.
Tömör csont vagy csöves csont?
A tömör csontok, például a marhalábszár, kisebb és tompább darabokra törik rágás közben, ezáltal nem okoznak komolyabb bélsérüléseket vagy egyéb problémákat a kutyáknál, ellentétben a szárnyasok hosszú, csöves, üreges csontjaival.
Szarvasmarha és bárány csontok: Ezek általában biztonságosabbak, mint a baromfi csontok.
Tiltólistás csont
A sertés és vaddisznó hús csont teljesen tiltólistás, mivel hőkezelés híján álveszettséget okozhat kutyáknál. Ugyanakkor a fent említett okok miatt főtten (főzés közben a csontok megpuhulnak) sem alkalmas fogyasztásra.
Kutya csontevésének veszélyei
A kutya csontevése bizonyos veszélyekkel járhat, amelyeket minden kutyatulajdonosnak ismernie kell. Bár sok kutya szeret csontokat rágcsálni, és ez természetes viselkedésnek tekinthető, a csontevés bizonyos kockázatokat hordoz magában:
Szilánkok és fulladás: A csontok, különösen a főtt csontok, könnyen törhetnek és éles szilánkokra törhetnek, amelyek megsebezhetik a kutya száját, nyelőcsövét vagy emésztőrendszerét. Nagyobb csontdarabok fulladást is okozhatnak.
Székrekedés: A székrekedés mind kis-, és nagytestű kutyáknál problémát okozhat. A kezelése rendkívül költséges és időigényes. Hosszú távú gondozásra van szükség, valamint a kutya szigorú diétára szorul, ami mind az állatnak, mind a gazdának kihívást jelent.
A székrekedés kezelése beöntéssel történik, amikor paraffinolajas, langyos vizet vezetnek be a kutya végbelébe, hogy hatékonyan eltávolítsák a bent rekedt csontdarabokat.
Súlyos esetekben bélelzáródás alakulhat ki, és ekkor azonnali műtétre van szükség, ami rendkívül kockázatos lehet.
Bélelzáródás vagy sérülés: Nagy csontdarabok vagy szilánkok elakadhatnak a kutya bélrendszerében, ezzel elzáródást okozva, ami sürgős állatorvosi beavatkozást igényelhet. Ezenkívül a csontok megsérthetik a bél falát.
Fogtörés: Kemény csontok megrágása törést okozhat a kutya fogain, különösen az idősebb vagy fogászati problémákkal küzdő kutyáknál.
Emésztési zavarok: Egyes kutyák számára a csontok emésztési problémákat okozhatnak, mint például hasmenés, székrekedés vagy hányás.
Táplálkozási egyensúlyhiány: Ha a kutya túlzott mennyiségű csontot fogyaszt, az zavarhatja a táplálkozási egyensúlyt, és hiánybetegségeket vagy egyéb egészségügyi problémákat okozhat.
Élelmiszerbiztonsági kockázatok: Nyers csontok etetésekor fennáll a baktériumok, mint például a szalmonella vagy E. coli átvitelének kockázata, ami az állat és az emberi háztartás tagjai számára is veszélyes lehet.
Csontok hatása az emésztésre: Egyes kutyák számára a csontok emésztési zavarokat okozhatnak, beleértve a székrekedést vagy akár a bélelzáródást. Figyelje meg kutyája reakcióját és állapotát csontevés után.
Allergiák és érzékenység: Bizonyos kutyák allergiásak vagy érzékenyek lehetnek bizonyos típusú csontokra vagy a csontokban található nyers húsra.
Táplálkozási egyensúly: A csontok nem helyettesítik a teljes és kiegyensúlyozott étrendet. Ne engedje, hogy a csontevés jelentősen befolyásolja kutyája normál táplálkozását.
Kerülni kell a csirke vagy más madarak csontjait, mivel könnyen eltörnek és veszélyes szilánkokat képezhetnek. A szilánkosra tört csontok miatt az alábbiak is előfordulhatnak:
- száj-, nyelv- és mandula sérülés
- alsó állkapocsba befúródott csontdarabok
- letört fogak
- rektális vérzés
- hasmenés, hányás
Kutyák akiknek semmilyen körülmény között ne adj csontot!
Nem ajánlott idős korban nyers csontot adni kutyádnak, ugyanis a csont etetéssel járó székrekedésre a korosabb, főleg hím ebek hajlamosabbak.
Gondot okozhat a csontfogyasztás olyan rövid orrú fajták esetén, mint a mopsz, a bulldog vagy a boxer.
Amennyiben kutyusodnak nem jó az emésztése, csakis műcsontot vagy rágókát kaphat, kerüld a nyers csontot is.
Ha szőrös kedvenced kissé túlsúlyos, vagy hasnyálmirigy problémákkal küzd, soha ne etesd velős csonttal.
Anyagcsere zavarok esetén is célszerű kihagyni a csontot az étrendből.
Kutya csont evés előnyei
Bár a kutya csontevésének bizonyos veszélyei vannak, amelyeket figyelembe kell venni, vannak előnyei is, ha megfelelő intézkedéseket követsz.
Fogak tisztítása: A csontok rágása segíthet a kutya fogainak tisztán tartásában, eltávolítva a lepedéket és megakadályozva a fogkő kialakulását.
Szórakozás és mentálisan jótékony hatással van a kutyádra: A csontevés természetes és ösztönös tevékenység a kutyák számára, amely szórakozást és mentális kihívást nyújthat nekik.
Állkapocs erősítése és izomfejlesztés: A csont rágása segít erősíteni a kutya állkapcsát és a fej körüli izmokat.
Viselkedési előnyök: A rágás egyfajta stresszoldó tevékenység lehet a kutyák számára, segítve őket abban, hogy levezessék a felgyülemlett energiát és csökkentsék az unatkozásból adódó destruktív viselkedést.
Tápanyagok forrása: A csontok számos értékes összetevőt és ásványi anyagot tartalmaznak, melyek kiemelten előnyösek a kutyáknak. Kalciumban és magnéziumban gazdagok, emellett jelentős mennyiségű A-, D- és E-vitamint is tartalmaznak, valamint foszforban is bővelkednek. A csontok kiváló forrásai az esszenciális zsírsavaknak, és segítenek fenntartani a kutyák csontjainak, porcainak és ízületeinek egészségét, mivel remek kollagénforrások.
Csont alternatíva – Dönts felelősen!
Én azt tudom mondani személyes tapasztalatból, hogy az az első perctől tiszta volt számomra, hogy biztosítanom kell valamit a kutyámnak amit tud rágni. DE! Az feltétel volt hogy ne okozzon egészségügyi problémát, ha lenyeli a rágókát. Hidd el ha adsz neki valamit rágni akkor a csócsált darabokat nem fogja kiköpni hanem lenyeli. Az is tiszta volt számomra, hogy csontot nem szeretnék neki adni. Ezért döntöttem a préselt csont mellett. A préselt csont kistestű kutyáknak tökéletes választás lehet hiszen nem pár perc mire megeszi és nem jelent gondot, ha lenyeli, mert emészthető.
Felügyelet
Amikor csontot ad a kutyájának, mindig legyen jelen felügyelettel, és figyelje meg, hogyan reagál a kutya a csont rágására. Ha bármilyen aggasztó jelet észlel, mint például fulladás, hányás, vagy ha a csont szilánkosra törik, azonnal vegye el a csontot a kutyától. A kutyáknál előfordulhat, hogy a csont darab a szájpadláson a fogsor közé beszorul és a kutya emiatt nem tudja összecsukni a száját, nem tud enni, de a kutya mindíg jelzi ha gond van, és segítségre szorul.
Iránymutató és jótanácsok akik a csont mellett döntenek
Amennyiben úgy döntesz, hogy kutyusodat a fentiek ellenére is meglepnéd egy-egy ízletes csonttal, akkor az alábbiakat mindenképpen tartsd szem előtt, mint iránymutató vagy, mint jótanács:
- Ne etesd csonttal napi szinten, hetente max. 1-2-szer kapjon rágcsálnivalót és ne kerüljön elé nagyobb mennyiség.
- Kizárólag tömör csontot adj neki, kerüld a hosszú, csöves, üreges darabokat.
- Soha ne adj főtt csontot kutyádnak.
- Csakis olyan csontot vásárolj kedvencednek, amelyen van még rágnivaló.
- Mindig a kutya méretének megfelelő nagyságú csontot vásárolj, vedd figyelembe, hogy milyen erős a fogazata és a csont mennyire kemény.
- Csak olyan csontot válassz, amit nem tud egészben lenyelni, hogy megelőzd a fulladásveszélyt.
- Figyelj rá, hogy megbízható helyről, minőségi csontot szerezz be.
- Mindig legyél ott a kutyussal, ha csontot kap, hogy lásd, ha valami probléma adódik.
- A korábban már elásott csontot ne engedd blökidnek újra rágcsálni.