Amikor egy kutya nem hajlandó enni, az számos okra vezethető vissza, amelyek között lehetnek egyszerű és ártalmatlan okok, valamint komolyabb egészségügyi problémák is. Igyekeztünk összeállítani azokat az okokat amik meghúzódhatnak a háttérben illetve néhány házi praktikák is összeszedtünk amennyiben csak arról van szó, hogy finnyás a kutya és nem szeretné megenni a száraztápot.
Egészségügyi problémák
Fogászati problémák: Fogfájás vagy szájüregi problémák, mint például fogkő vagy ínygyulladás, nehezíthetik a táplálkozást.
Belső paraziták: Férgek vagy egyéb paraziták befolyásolhatják az étvágyat.
Betegségek: Vese- vagy májbetegség, gyomor-bélrendszeri problémák, rák és egyéb betegségek is okozhatnak étvágytalanságot.
Fájdalom vagy láz: Bármilyen fájdalom vagy lázas állapot csökkentheti az étvágyat.
Gyomor-bélhurut: Gyulladás a gyomorban és/vagy a belekben, amely hányást, hasmenést és étvágytalanságot okozhat.
Pancreatitis: A hasnyálmirigy gyulladása, amely súlyos fájdalmat és étvágytalanságot okoz.
Bélelzáródás: Idegen tárgy lenyelése miatt bekövetkező bélelzáródás, ami súlyos és életveszélyes lehet.
Parvovírus: Különösen kölyökkutyákban gyakori, súlyos hányást és hasmenést okozó vírusos betegség.
Leptospirosis: Baktérium okozta betegség, amely többek között a vesék és a máj károsodását idézheti elő.
Szájüregi daganatok: Fájdalmas daganatok, amelyek akadályozhatják a táplálkozást.
Cukorbetegség: A nem megfelelő inzulintermelés vagy -használat miatt fellépő állapot, amely számos tünetet okozhat, beleértve az étvágytalanságot.
Addison-kór: A mellékvesék elégtelen hormontermelése, ami gyengeséget, hányást és étvágytalanságot okozhat.
Vesebetegség: Krónikus vagy akut vesebetegség, amely hányást, levertséget és étvágytalanságot okozhat.
Májbetegség: A máj funkciójának romlása, ami sárgaságot, hányást és étvágytalanságot eredményezhet.
Fájdalom vagy sérülés: Bármilyen fájdalom vagy sérülés, különösen ha mozgás közben jelentkezik, csökkentheti az étvágyat.
Rák: Különböző típusú daganatok vagy rákos megbetegedések, amelyek közvetlenül vagy közvetve befolyásolják az étvágyat.
Érzelmi és környezeti tényezők
Stressz vagy szorongás: Új környezet, gazdi távolléte, vagy más állatokkal való konfliktusok stresszt okozhatnak, ami befolyásolja az étvágyat.
Unalom vagy válogatósság: Néhány kutya válogatós lehet az ételeivel, vagy egyszerűen megunhatja azonos étel folyamatos fogyasztását.
Túlmelegedés: Forró időjárásban néhány kutya kevesebbet eszik, mivel az étkezés növeli a testhőmérsékletüket.
Gyógyszerek és kezelések mellékhatásai
Néhány gyógyszer vagy orvosi kezelés, mint például a kemoterápia, mellékhatásként csökkentheti az étvágyat.
Életciklus
Idős kor: Idősebb kutyáknál természetes, hogy kevesebbet esznek, mivel az anyagcseréjük lassul, és kevesebb energiára van szükségük.
Mit tegyünk a válogatós kutyával, hogy egyen
Természetesen nem minden esetben betegség áll a háttérbe ha nem akar enni a kutya. A válogatós kutyák etetése kihívást jelenthet, de néhány új ötletv vagy esetleg íz segíthet ösztönözni őket az evésre. Természetesen ilyenekkel akkor kell próbálkozni, ha már a betegségeket kizártuk.
Amennyiben még nincs kialakított etetési rutinotok (például van olyan nap amikor reggel 6 kor kap enni másnap pedig 8-9 között) akkor itt az ideje bevezetni. Állíts be egy szigorú etetési rutint, adagold az ételt naponta ugyanabban az időben. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden nap percre pontosan ugyanakkor kell letenni a tálat a földre, de jó lenne ha egy 15 percen sávban kapna minden nap ételt. Hagyd az ételt előtte csak korlátozott ideig, például 20-30 percig, majd vedd el, akár evett, akár nem. Ez segít abban, hogy megtanulja, mikor van ideje enni. Az egész nap lent hagyod neki az ételt stratégia sajnos hosszú távon nem fog beválni.
Csökkentsd a jutalomfalatokat – Ha túl sok jutalomfalatot vagy emberi ételt kap, lehet, hogy nem érzi éhesnek magát az étkezések idején. Csökkentsd ezeket, hogy biztosítsd, éhes lesz az étkezések időpontjában.
Pozitív erősítés – Dicsérd meg és mutass pozitív visszajelzést, amikor eszik. Ez segíthet ösztönözni az étkezési viselkedését.
Kerüld a stresszt az etetés során – Biztosíts nyugodt és csendes környezetet az étkezésekhez, távol a háztartás nyüzsgésétől és zajától.
Mivel tehetem ízletesebbé a kutya ételét – Mit tegyek ha a kutya nem akarja megenni a száraztápot
Természetes lé vagy szaft hozzáadása – Adj hozzá csirke-, marha- vagy hallevest az ételéhez. Győződj meg arról, hogy a lé nem tartalmaz hagymát, fokhagymát, sót vagy egyéb kutyák számára ártalmas összetevőket.Természetesen arra ügyelni kell, hogy a fűszeres alapleveket hígítani kell a kutyáknak a fűszerek miatt. Például én húslevest szoktam rakni a törpe uszkárom száraz tápjára, ami azt jelenti, hogy 2-3 evőkanál húsleves és ezt öntöm fel kb fél dl vízzel.
Melegítsd fel enyhén a kutya ételét, hogy fokozd az illatát és ízét. A meleg étel jobban kiemeli az aromákat, ami vonzóbbá teheti azt a kutya számára. Ez egy csodafegyver!! Ez nálunk úgy néz ki, hogy van egy tányér ráöntöm a reggeli adag száraztápot beteszem a mikróba kb 5 másodpercre – táptól függ mennyi időre kell betteni a Roxal Canine-en már 5 másodperc alatt kicsapódik a táp zsírja. Készülj fel, hogy erős illata lesz amikor kiveszed a mikróból, de lehet csak ennyi kell a kutyádnak, hogy megegye a tápot.
Omega-3 ssírsavak – Keverj hozzá egy kis lazacolajat vagy más omega-3-ban gazdag olajat, amely nemcsak ízletes, de a kutya szőrzetének és bőrének egészségét is támogatja. Ezt azonban folyamatos felhasználásra nem javasoljuk, csak kizárólag kúraszerűen egy hétig aztán pár hónap szünet.
Friss hús vagy hal – Adj hozzá néhány darab friss, főtt csirke, pulyka vagy hal húst az ételhez. Ezek a friss összetevők fokozhatják az étel ízletességét. Nagyon fontos, hogy mindig tisztában legyél azzal mire allergiás a kutyád. A kutyák sok esetben a csirkére például allergiásak.
Zöldségek – Keverj bele apróra vágott, kutya-barát zöldségeket, mint például sárgarépát, cukkinit vagy tököt. Ezek nemcsak ízletesebbé teszik az ételt, de tápértékkel is bővítik azt. Én javasolni tudom az édeskrumplit is. Egyébként mi imdjuk a sütőben sült édeskrumplit természetesen rakok el belőle a kutyámnak Blacky-nek is a következő hétre, hogy legalább két étkezésbe tudjak neki adni.
Többféle textúra – Próbálj meg változatos textúrájú ételeket kínálni. Néhány kutya élvezi, ha az ételében van valami rágcsálnivaló vagy ropogós.
Kutyáknak való ételízesítők – A piacon kapható kutyáknak való ételízesítők vagy szószok is segíthetnek vonzóbbá tenni az ételt. Ezeket kifejezetten az állatok biztonságos fogyasztására tervezték.
Száraz és nedves táp összekeverése (szerintem az egyik legnépszerűbb megoldás a gazdik körében)- Ha a kutyád száraz tápot eszik, próbáld meg keverni hozzá egy kis nedvestápot vagy konzerv kutyaeledelt, hogy ízletesebb legyen. Ezt is szoktam használni, de annak a kockázatra szeretném felhívni a figyelmedet, hogy vannak olyan kutyák akik miután megízlelték a konzerv ízét sajnos nem hajlandóak többet megenni a száraztápot.
Száraztáp váltás (de ez legyen a végső megoldás) – Lehet, hogy a kutya nem szereti az étel ízét vagy textúráját. Próbálj ki egy másik márkát vagy formulát, amely különböző ízeket és összetevőket tartalmaz.
Sertéspárizsi – az emberek számára készített sertéspárizsi is jó megoldás lehet, pár vékonyra vágott és jól felkockázott párizsi csodákra képes. Ne felejtsd el összekeverni a tápot az apróra vágott párizsival.
Főtt tojás vagy tojásrántotta – nekem a tojás is bevált, de ezt is felvágom, hogy jó alaposan el tudjam keverni a táppal.
Kutyaszalámi – hasonló az eljárás, mint a sertéspárizsi esetével.
Sajt – Két dolgot is kipróbáltam első esetben felkozkáztam a sajtot és úgy kevertem el a tápban. Szerintem ettől létezik jobb megoldás ha reszeled a sajtot így jobban el tudod keverni és minden táphoz hozzá fog érni egy sajt darab.