14–17 perc a tartalom elolvasásának időtartama
Könyörgő tekintet, cuki szájnyalogatás, apró érintések, reménykedő farokcsóválás. Szerintem nem kell bemutatnom egy gazdinak sem milyen az, amikor éppen reggeli vagy vacsora közben a kedvenced a legtüneményesebb pillantásokat veti rád csak azért, hogy ő is kapjon valamit az asztalról, de létezik gazdi aki tud ennek ellenállni?
Fontos! Felelős gazdiként viszont tudnod kell, hogy vannak olyan ételek, amelyek emberek számára fogyaszthatóak viszont kutyusodnak egyenesen káros lehet. Ezen túlmenően készítettem egy listát azokról az élelmiszerekről, amik fellelhetőek a háztartásban és nem alkalmasak arra, hogy kutyusod fogyassza ezeket. Természetesen aki kint tartja kutyáját annak is figyelnie kell pár dologra, hogy milyen virágokat nem ehet meg a kutya.
Mik azok az ételek amit nem ehet a kutya
Tiltólistás, de emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerek
- Avokádó – Kutyád számára hasmenést és hányást okozhat.
- Barack, szilva, datolya, meggy és cseresznye magja – Alapvetően a csonthéjas gyümölcsök húsa nem mérgező a kutyákra, de magjuk kis és nagy mennyiségben is veszélyes lehet a kutyádra.
- Csípőspaprika – a csípőspaprikában található kapszaicin erősen irritálja a kutyák bélrendszerét.
- Csokoládé – a csokoládét a kutyák eltérően tolerálják, ami annyit jelent van aki egész jól át tudja vészelni más kutyáknak viszont halálos kimenetelű is lehet. Nem érdemes vele kísérletezni. Amennyiben csokit evett a kutyád érdemes legalább egy napig megfigyelni ennek oka, hogy a csokoládéban található teobromin felezési ideje 20 óra. A túlzott csokoládé fogyasztás tünetei kutyáknál: remegés, szapora szívverés, izomgörcs, hányás, hasmenés, zihálás, nyáladzás.
- Cukortartalmú élelmiszerek – A kutyádnak nincs szüksége cukorra, hosszútávon a cukor fogyasztása cukorbetegséget és elhízást okozhat.
- Fehér lisztes kenyér – A kenyér a kutyák számára is tulajdonképpen üres kalória értékes tápanyagok nélkül. Hosszútávon mivel nincs benne semmi tápanyag elég komoly hiánybetegségek alakulhatnak ki a kutyádnál ha folyamatosan kenyérrel eteted.
- Zsíros és fűszeres ételek – A fűszeres ételek a kutyád bélrendszerét fogják irritálni, a zsíros ételek pedig emésztési problémát fognak okozni, hidd el nekem már egy étkezés után is. Ezért ne kövezz meg, de volt olyan (kezdő gazdi koromban), hogy nagyon nem evett a kutyám és a tápra a tepsi aljáról szedtem a kutyámnak 1 kanál zsiradékot a hús alól…. hát a szoba közepén jött rá a hasmenés..
- Főtt csontok – Ezt sokan nem tudják, de főzést követően a csont veszít rugalmasságából és rágás közben szilánkosra törik. Itt két dolog is veszélyes, hogy a torkán akad a kutyádnak vagy lenyelve azt, bélelzáródást okozhatnak a kutyádnak.
- Hagymafélék – ide tartozik a fokhagyma, metélőhagyma, snidling, vöröshagyma, lilahagyma. Már kis mennyiségben is hányást, hasmenést okozhat.
- Kelt tészta – nyersen soha nem szabad a kutyádnak kelt tésztát adni hiszen a kutya gyomrában dagadni és erjedni kezd majd.
- Nyers élesztő – A kutya gyomrában kezd el dagadni és a gázképződések is ott indulnak el, aminek következtében fájdalmai lehetnek a kutyának.
- Koffeines italok – kávé, tea, zöldtea, energiaital, tejeskávé, kóla – a kutyád szervezete sokkal rosszabbul fogadja, tolerálja ezeket.
- Krumpli csíra, héja – A főttkrumpli nem jelent veszélyt a kutyára, de hasznos táplálékot sem.
- Mogyoró,dió,kesudió, makadámdió, kókuszdió, szerecsendió, mandula – Sajnos a diófélék fogyasztása nem javasolt a kutyád számára, mert nem tudni hogyan reagál rá a kutyád szervezete.
- Mustármag, mustár – A mustár gyomor- és bélrendszeri gyulladásokat okozhat, amely hasmenéssel, hányással jár
- Nasik, ropi – só fogyasztására nincs szüksége a kutyádnak, a másik ami veszélyt jelent csakúgy, mint a kenyér esetében, hogy ez is üres kalóra, ami elhízáshoz és cukorbetegséghez vezethet.
- Gomba – Fontos megjegyeznem, hogy túrák során ne hagyd kutyusodnak, hogy az ismeretlen eredetű gombákat megegye. A boltban kapható gombák nem jelentenek veszélyt kutyusodra, de sajnos nem hasznosul belőle semmi a kutya szervezetében.
- Nyers tojás – A tojásfehérjében található avidin egy fehérjetípus, amely akadályozza a biotin beépülését. Napi szintű nyers tojás fogyasztása nem javasolt, főzd meg vagy süsd meg előtte.
- Rebarbara és sóska – mind a kettőben megtalálható a kutyák számára mérgező kalcium-oxalát amely ideg és emésztőrendszer károsító hatású.
- Szőlő, mazsola – Kis mennyiségben hányás alakulhat ki nagy mennyiségben pedig veseelégtelenség.
- Tej, tejtermékek – A felnőtt kutyák nagy része nem tudja megemészteni a tejben található laktózt. Így fogyasztása már rövidtávon is hasmenést okozhat.
- Fagylalt
- Xylit, cukoralkoholtartalmú édesítők – Figyelem! A xylit fokozottan veszélyes a kutyákra! Esetükben ugyanis elképesztő inzulinválasz alakul ki, amelynek következtében a kutya vércukorszintje olyan drasztikusan leeshet, hogy akár bele is halhat. Kérlek figyelj arra is ha véletlenül néha-néha azért megszerez egy két falatot tőled akkor is figyelj oda, hogy amit adsz neki még véletlenül se legyen xylit tartalmú.
- Citrusfélék – Tudom előfordul néha, hogy nem tudsz ellenállni a kutyád szemeinek. A citrusfélék esetében vitatott a kutyákra gyakorolt hatása, de ettől függetlenül nem szabad túlzásokba esni (ez azt jelenti, hogy kistestű kutyák esetében kb egy evőkanál narancs adható nagytestű kutyák esetében maximum 2-3 kanál egy nap).
- Gránátalma – A hasznos anyaigainak köszönhetően számos, szuperprémium minőségi tápban megtalálható gránátalmától természetesen nem kell tartani. A különböző tápok, és táplálékkiegészítők gránátalma kivonatot tartalmaznak. Nyers fogyasztás esetén viszont csersavtartalmának köszönhetően megviselheti az emésztőrendszert és hányást, vagy hasmenést okozhat.
- Egész kukorica – Maga a kukorica nem káros a kutyákra nézve, de sajnos a kukoricacső már annál inkább, ami lenyelve bélelzáródást is okozhat.
- Spárga – Oxálsav tartalma miatt nagy mennyiségben kimondottan káros a kutyusaink számára, mivel vesekárosodáshoz vezet.
- (túl sok) Máj – kis mennyiségben még egészséges is lehet azonban nagy mennyiségben már egészségtelen kutyádra nézve.
- Fahéj – A fahéj erős illóolajai az állat nyálkahártyáját, gyomrát, de még a bőrét is irritálja
- Rágógumi – Ma már egyre elterjedtebbek a xylit és egyéb édesítőszerrel készített rágógumik, így sajnos ez a kutyák számára egy tiltott gyümölcs marad.
- Penészes romlott ételek – Ha már megjelenik a penész az ételen, azt gondolkodás nélkül a szemétbe kell dobni. A penészgomba olyan toxinokat termel, amely remegést és rohamokat idéz elő.
Háztartásban fellelhető egyéb élelmiszerek
- Alkohol – Kisebb testben kisebb a máj, ami azt eredményezi, hogy már kisebb mennyiség is súlyos májkárosodást okozhat nekik.
- Dohánytermékek – A nagy mennyiségű nikotin izgatottságot, kitágult pupillákat, hányást okozhat, kezeletlenül pedig akár bénuláshoz vezethet és halálos is lehet.
- Fogkrém – a legtöbb fogrém is tartalmaz xylit-t ezért ezt se adj kutyádnak, van külön a kutyusok számára fejlesztett fogkrém.
- Gyógyszerek – Természetesen vannak olyan embereknek szánt gyógyszer, amelyek nem ártalmasak a kutyák számára, de a paracetamol és az ibuprofen, amik a legnépszerűbb fájdalom- és gyulladáscsökkentők közé tartoznak, kifejezetten mérgezőek a kutyák számára.
- Macskatáp – A macskatáp összetétele jelentősen eltér a kutyatápokétól. A macskák ugyanis teljesen húsevők, így a fehérjék és a szénhidrátok aránya jelentősen különbözik. Az is lényeges különbség, hogy a macskatápban extra taurin található, mivel a kutyákkal ellentétben ők nem tudják előállítani ezt az anyagot.
- Sütőpor és szódabikarbóna – ezek fogyasztása már kis mennyiségben is komoly bélgáztermelődést okozhat a kutyádnál arról nem is beszélve, hogy ez fájdalmakkal is járhat.
Kinti kutyatartás esetén kint fellelhető növények
- Aloe vera – Alapvetően a feldolgozott hasznos részek a kutyák számára is adhatóak, viszont ha a kertben van és úgy kezdi el rágcsálni akkor mérgező kutyád számára.
- Muskátli – A legtöbb felnőtt kutya nem kezdi el rágcsálni a muskátlit, de amíg kölyökkutyáról van szó, aki éppen felfedezi a világot sajnos megeshet. Fogyasztása hasmenést, hányingert, remegést okozhat.
- Pillangósvirágúak: aranyeső, lilaakác, csillagfürt – A mérgezés súlyossága sok mindentől függhet, de a hányástól kezdve akár izomrángás, májkárosodás, extrém esetben halál is bekövetkezhet.
- Tulipán és nárciszok – Ezeknél a virágoknál mondhatjuk, hogy szerencsés a helyzet, mert csak a hagymájuk mérgező.
- Gyöngyvirág – Sonjos a gyöngyvirág több fronton is támad, mert nem csak virága lehet mérgező kutyádra nézve, hanem a hagymája is mérgező hatású.
- Paradicsom – a paradicsom csak éretlen formájában tartalmaz toxikus anyagokat. Így mindenképpen kerítsd el kiskertedet a kutyád elől.
- Spenót – Oxálsav tartalma miatt nagy mennyiségben kimondottan káros a kutyusaink számára, mivel vesekárosodáshoz vezet.
- Édesgyökér – A vélemények megoszlanak, vannak akik azt mondják káros a kutyákra nézve, míg mások azt mondják gyomorvédő hatása van. Szerintem kísérletezni nem éri meg vele.
- Menta – a menta több fronton is támad kutyád szervezetében, ugyanis irritálja a kutyád nyálkahártyáját és ezen kívül még a gyomorban is okozhat irritációt.
- Kömény – A fűszerben található karvon és limonén vegyületek, valamint a természetes illóolajok együtt bélproblémákhoz vezethetnek. Szóval ezt a fűszert is kihúzhatod a kutyamenüből!