11–13 perc a tartalom elolvasásának időtartama
Ebben a bejegyzésben a Francia kopót szeretném nektek bemutatni. Amennyiben ilyen kutyafajtát szeretnél új családtagnak mindenképpen érdemes elolvasni, hogy illeni fog e hozzád és az életviteledhez (vagy a mostani vagy a jövőben elképzelt életviteledhez, gondolva itt egy családalapításra).
A francia kopónak három változatát ismerte el az FCI hivatalosan:
Trikolor francia kopó, angol neve: French Tricolour Hound
Fehér-fekete francia kopó, angol neve: French White And Black Hound
Fehér-cser francia kopó, angol neve: French white and orange Hound
Trikolor francia kopó jellemzői
Amint azt már említettem azért kerül megírásra ez a bejegyzés, hogy te minél pontosabb képet kapj a trikolor francia kopóról. Az egyik ilyen információ ami a továbbiakban segítség lehet a kutyafajta származása. A francia kopó amint azt a neve is sejteti Franciaországból származik. A kutyafajta “tulajdonosa” Franciaország lesz. A névválasztáskor hasznos lehet ez az infó, mert így szét tudsz nézni a francia kutyanevek között is.
Angol neve: French Tricolour Hound
Eredeti neve: CHIEN FRANÇAIS TRICOLORE
Trikolor francia kopó eredeti felhasználása
Eredetileg nagyvadak vadászatára tenyésztették.
Trikolor francia kopó temperamentuma
Életerős, szívós, gyors, tele energiával, tettvággyal. Könnyen kezelhető, engedelmes. Mivel vadászkutya ezért igényli a mozgásteret, amit napi három laza sétáltatással futás nélkül nem lehet kielégíteni.
A kutyában ég a tettvágy ezért sokat kell vele foglalkozni, ami itt azt jelenti, hogy érdemes tanítani és oktatni. Szellemi fárasztást is igényel a kutya.
Trikolor francia kopó megjelenése
Nagy testű vadászkutya, elegáns, kellően jó csontozatú és izmos. Kan kutya marmagassága: 62.72 cm, szuka kutyák marmagassága: 60-68 cm.
FCI szabvány szerinti megjelenése
A feje nem túl impozáns, de meglehetősen hosszúkás. A koponya enyhén domború, a koponya meglehetősen fejlett. Az orra mindig fekete. A szemek nagyok és barnák, néha fekete színnel karikázva. A kutyának szemei intelligens kifejezést kölcsönöznek.
A fülei szemmagasságban helyezkednek el, enyhén göndörödöttek, és kifejezetten mervek, nem túl hajlékonyak.
A kutya farka elég hosszú és magasan hordja ami még elegánsabbá teszi.
A végtagok szélesek és egyenesek az első és hátsó végtag harmóniában van egymással.
A szőrzet rövid és meglehetősen finom tapintású.
A szőrzet színváltozatai: Háromszínű, többé-kevésbé kiterített fekete köpennyel. Sárgásbarna lehetőleg fényes vagy akár rézbarnított. Sem az arc és az ajkak fekete barnulása, sem a lábakon és a testen lévő kék vagy barna foltosodás nem kívánatos. A grizzled megengedett.
FCI besorolása
Az FCI az összes létező elfogadott kutyafajtát nyilvántartja és kategorizálja, ezen kívül még nemzetközi szinten össze is fogja a kutyatenyésztőket.
A kutyafajták könnyebb és átláthatóbb rendszerezésére a fajtacsoportosítást használják. Alapvetően 10 fajtacsoportot különböztetünk meg.
Minden egyes csoportot tovább lehet bontani szekciókra, minden egyes szekciót tovább lehet bontani típusokra. Tehát a struktúra: fajtacsoport-szekció-típus.
Fajtacsoport: (VI.) Kopók és rokon fajták
Szekció: (1.) Kopók
Típus: (1.1) Nagy méretű kopók
Fehér-fekete francia kopó jellemzői
Amit itt is legelsőként érdemes kiemelni, hogy vadászkutyáról van szó, ez az alapvető tulajdonság végigkéséri az kutyafajtát annak jellemvonásaiban és tulajdonságaiban is.
Fehér-fekete francia kopó eredeti felhasználása
Természetesen őt is nagyvadak vadászatára tenyésztették ki.
Fehér-fekete francia kopó temperamentuma
Ezeket a kutyákat sok szarvasvadász nagyon értékeli
a következő tulajdonságaik miatt: finom orr, szorgalom, komolyság és torok.
Barátságos, emberközeli kutya, könnyen kezelhető a kennelekben. Természetesen arról a tulajdonságáról nem érdemes megfeledkezni, hogy nagytestű kutyáról van szó és mindemellett nagy a mozgásigénye is. Napi három kis sétáltatással ezt a fajta mozgásigányt nem lehet kielégíteni. Valamint nem elegendő számára a mozgásigényt kielégíteni ég a kutyafajtában a tenni akarás ezért szellemileg is naponta le kell fárasztani.
Fehér-fekete francia kopó megjelenése
Nagytestű vadászkutya kiegyensúlyozott testfelépítéssel. A kan kutya marmagassága: 65-72 cm, a szuka kutya marmagassága: 62-68 cm. Ebben a marmagasságban 1 cm tűréshatárt adtak meg a szabvány leírásban.
FCI szabvány szerinti megjelenése
Fontos arányok: a fang a koponyához képest hosszú, a testhossza a válltól a fenékig egyenlő a marmagassággal.
A kutya feje meglehetősen hosszú, harmóniában van a testtel. Az orra mindig fekete, a fang a koponyához képest meglehetősen hosszú.
A szemek sötétek, intelligens és bizalomteljes kifejezést kölcsönöz a kutyának.
A fülek szemmagasságban helyezkednek el, előre húzott állapotban a fülnek el kell érnia legalább az orrbőr alját.
A kutyafajta teste elég hosszú, de mindazonáltal jól kitartott. A első végtagok erősek és meglehetősen laposak, a hátsó végtagok hosszúak és kellően izmosak.
A kutya bőre: A fehér szőr alatt fehér, a fekete szőr alatt fekete, a hason és a belső
combokon néha kék vagy halványkék színű foltokkal.
A kutya szőrzete: rövid szőrzettel rendelkezik amely meglehetősen erős és sűrű. Az elfogadott színek: Kötelező fehér és fekete, fekete köpennyel vagy többé-kevésbé elterjedt fekete jegyekkel és lehetséges fekete vagy kékes foltokkal, esetleg barna szeplők, de ez utóbbi csak a végtagokon megengedett. Egy halvány barna pont minden szem fölött, valamint egy halvány barna az arcokon, a szemek alatt, a fülek alatt és a farok tövénél. Az „őzikenyom” meglehetősen gyakori a combon.
FCI besorolása
Fajtacsoport: (VI.) Kopók és rokon fajták
Szekció: (1.) Kopók
Típus: (1.1) Nagy méretű kopók
Fehér-cser francia kopó jellemzői
Kezdjük is az alap információkkal, angol neve: French white and orange Hound, eredeti nev: FRANÇAIS BLANC ET ORANGE.
Fehér-cser francia kopó eredeti felhasználása
Egy nagytestű vadászkutyáról beszélünk amelyet nagytestű vadak vadászatára tenyésztettek ki, nagytestű vad alatt értjük például a szarvast.
Fehér-cser francia kopó temperamentuma
Éber, önfejű, független, gazdájához hűséges kutyafajtáról van szó, de természetesen szükség lesz egy tekintélyt parancsoló gazdára is aki elhivatottan foglalkozik vele.
Fehér-cser francia kopó megjelenése
Tipikus francia vadászkutya, előkelő, rusztikus benyomást kelt. A marmagasság tekintetében 62-70 cm között mozog, de a hivatalos leírás szerint 2 cm eltérés belefér a tűréshatárba, de ez csak a pozitív irányba fér bele, sajnos negatív irányba nem tolerálják az eltérést.
FCI szabvány szerinti megjelenése
A kutya feje meglehetősen nagy és közepesen megnyúlt. A koponya enyhén domború. A kutya orra fekete színű vagy barna-narancssárga. A fang csaknem azonos hosszúságú a koponyával.
A szemei nagyok lehetőleg barna színűek és abból is a sötétebb.
A fülek enyhén szemmagasság alatt ülnek, hajlékonyak és finomak, az orr felőli résztől kb két ujjnyira ér.
A kutya teste széles és egyenes, első végtagjai lejtősek és jól izmoltak, a hátsó végtagok nagyon izmosak és jó felépítésűek.
A kutya bőre: Fehér, sárga vagy narancssárga jegyekkel; a szájpadlás lehet sárga. A herezacskó fehér vagy sárga.
A szőrzete rövid és finom tapintású.
A kutyafajtára jellemző színek: Fehér-citrom vagy fehér és narancssárga, azzal a feltétellel, hogy a narancssárga ne legyen túl sötét és pirosra vált.
FCI besorolása
Fajtacsoport: (VI.) Kopók és rokon fajták
Szekció: (1.) Kopók
Típus: (1.1) Nagy méretű kopók