Barion Pixel

Hogyan szoktasd össze más kutyákkal a kutyafuttatóban

Megosztás

A kutyafuttató remek hely a kutyák számára, hogy szocializálódjanak és levezessék a felesleges energiájukat. Azonban nem minden kutya boldogul automatikusan más kutyák társaságában.

Fontos, hogy fokozatosan és türelmesen szoktasd össze a kutyádat más kutyákkal a futtatóban.

1. Kezdd egy semleges helyen: Ne a kutyafuttatóban, hanem egy semleges helyen, például egy parkban ismertesd össze a kutyádat egy másik kutyával. Így mindkét kutya nyugodtabb lesz, és kevésbé valószínű a konfliktus. Azt vedd figyelembe, hogy a kutya máshogy viselkedik ha pórázon van, mert ilyenkor nem tud olyan szabadon mozogni.
2. Figyeld a kutyák testbeszédét: Figyeld a kutyák testbeszédét, hogy lásd, hogyan reagálnak egymásra. Ha feszültek, idegesek, vagy agresszívak, távolítsd el őket egymástól.
3. Dicsérd és jutalmazd a kutyádat: Ha a kutyád nyugodtan és barátságosan viselkedik a másik kutyával, dicsérd meg és jutalmazd meg. Ez megerősíti a kívánatos viselkedést.
4. Légy türelmes: Ne erőltesd a kutyádat, hogy barátkozzon, ha nem akar. Hagyd, hogy a saját tempójában ismerkedjen meg a másik kutyával. Légy türelmes, de legfőképpen nyugodt, mert a kutyák nagyon könnyen olvasnak a viselkdésedben és tudják érzik ha feszült vagy ami könnyen átragad rájuk is.
5. Ne hagyd felügyelet nélkül a kutyákat: Soha ne hagyd felügyelet nélkül a kutyákat, még akkor sem, ha már ismerik egymást. A kutyák viselkedése kiszámíthatatlan, és bármikor konfliktus alakulhat ki. Főleg akkor ha egy olyan kutyáról van szó aki nélküled nem mer még levegőt sem venni ők gyorsan pánikba eshetnek és agressziót is mutathatnak.

Kutyafuttató íratlan szabályok

A kutyafuttató remek hely a kutyák számára, hogy szabadon mozogjanak, szocializálódjanak és levezessék a felesleges energiájukat. Azonban ahhoz, hogy mindenki számára kellemes és biztonságos legyen a hely, fontos betartani néhány íratlan szabályt.

Belépés előtt:

  • Kérdezd meg a bent lévő gazdákat, hogy csatlakozhattok-e: Lehet, hogy a kutyák nem kompatibilisek, vagy éppen pihenni szeretnének.
  • Ellenőrizd a kutyád egészségi állapotát: Csak egészséges kutyát vigyél a futtatóba, nehogy megfertőzze a társait.
  • Győződj meg róla, hogy a kutyád viselkedése megfelelő: Ha a kutyád agresszív, félénk, vagy nem szocializált, először tanítsd meg neki a megfelelő viselkedést, mielőtt elvinnéd a futtatóba.

A futtatóban:

  • Figyelj a kutyádra: Ne hagyd, hogy zaklassa a többi kutyát, vagy zavarja a gazdákat.
  • Szedd össze a kutyád ürülékét: Ez alapvető udvariasság a többi gazdi iránt.
  • Használj pórázt, ha szükséges: Ha a kutyád nem megbízható, tartsd pórázon, nehogy elszaladjon, vagy balesetet okozzon.
  • Ne etesd a többi kutyát: Nem biztos, hogy a gazdi engedélyezi, vagy a kutya allergiás lehet az adott ételre.
  • Légy türelmes és toleráns: Nem minden kutya egyforma, és nem minden gazdi viselkedik ugyanúgy.
  • Kommunikálj a többi gazdával: Ha bármilyen probléma van, szólj a gazdinak, ne a kutyának.

Kutyafuttató előnye

  • Testmozgás és játék: A kutyáknak rengeteg energiájuk van, amit le kell vezetniük. A futtatóban szabadon futhatnak, ugrálhatnak, játszhatnak a többi kutyával, ami segít fittnek és egészségesnek maradniuk.
  • Szocializáció: A kutyák társas lények, akiknek szükségük van a fajtatársakkal való interakcióra. A futtatóban különböző méretű és fajtájú kutyákkal ismerkedhetnek meg, ami segít fejleszteni a szociális készségeiket.
  • Mentális stimuláció: Az új ingerek, szagok és látványok folyamatos áramlata mentálisan is stimulálja a kutyákat, ami csökkentheti az unalom és a szorongás kialakulását.

Kutyafuttató hátrányai

  • Nem megfelelő szocializáció: Ha a futtatóba túl sok agresszív vagy rosszul szocializált kutya jár, az negatív hatással lehet a kutyád viselkedésére.
  • Fertőzések: Sok kutya egy helyen növeli a fertőző betegségek terjedésének kockázatát. Tartsd naprakészen a kutyád oltásait, hogy minimalizáld a kockázatot.
  • Balesetek: Bár a futtatók általában bekerített területek, előfordulhatnak verekedések, vagy hajszolás közbeni ütközések. Figyelj folyamatosan a kutyádra, és ha szükséges, lépj közbe a konfliktusok megelőzése érdekében.
  • Túlstimuláció: Egyes kutyák számára a túl sok inger (sok kutya, zaj, mozgás) túlstimuláló lehet, ami szorongáshoz vezethet. Figyeld a kutyád jelzéseit, és ha feszültnek tűnik, vidd el egy nyugodtabb helyre.
  • Random ivóvíz: sokszor találkoztam random tálakkal a futatókban és benne vízzel, természetesen nem akarok semmi rosszra gondolni, de mindig féltettem a kutyámat amikor beleivott ezekbe, hogy nehogy méreg legyen benne vagy elkapjon valami betegséget más kutyáktól.
  • Random jutalomfalatok: mindig amikor felevett valamit a földről Blacky én azért szépen megkértem, hogy köpje már ki, mert az “idegen” eredetű ételek, jutifalatok nem biztos, hogy megbízhatóak.

Szocializáció kutyafuttatóban

A kutyafuttató fontos szerepet játszhat a lakásban tartott kutya szocializációjában. A kutyáknak, mint társas lényeknek, szükségük van a fajtatársakkal való interakcióra, hogy megtanuljanak kommunikálni, játszani és együttműködni. A kutyafuttató ideális helyszínt biztosít ehhez, ahol a kutya:

Különböző fajtájú és méretű kutyákkal ismerkedhet meg: Ez segít a kutya komfortzónájának bővítésében, és megtanítja őt arra, hogy ne féljen a tőle eltérő kutyáktól.

Tanulhat a kutyanyelvből: A kutyák a testbeszéd, a hangok és a feromonok révén kommunikálnak. A kutyafuttatóban a kutya megfigyelheti a többi kutyát, és megtanulja értelmezni a jelzéseiket.

Megtanulhat játszani más kutyákkal: A játék során a kutyák megtanulnak együttműködni, szabályokat követni, és kontrollálni a harapásukat.

Levezetheti a felesleges energiáját: A futkározás, ugrálás és játék segít a kutya energiájának levezetésében, ami csökkentheti a destruktív viselkedés kockázatát.

Bizalmat építhet a gazdájával: A kutyafuttatóban a kutya megtanulhatja, hogy a gazdája megbízható támasz, aki megvédi őt a veszélyektől.

Fekete Gergely
Fekete Gergely

Fekete Gergely vagyok kutyákkal nőttem fel, nemrég 1,5 éve jött el annak az ideje, hogy legyen saját kutyám. Egy fekete törpe uszkárra esett a választásom aki 6 hónaposan került mellém. Természetesen nagyon kreatívan Blacky lett a neve.

Mivel vidéken éltem gyerekkoromban számomra újdonság volt a kistestű kutya, az érzékeny lelkivilágával és természetesen az is, hogyan éljek együtt egy kutyával egy lakásban. Az együttélésünk megkönnyítése végett jónak láttam elvégezni együtt egy kutya tréner tanfolyamot is, hogy jobban megértsem Blacky-t.

A kihívások soha nem állnak meg ha az embernek van egy kutyája. Nekem a legnagyobb kihívás a kutyám etetése volt, mert nagyon érzékeny a gyomra.

Ezután a sok kihívás után szerettem volna megosztani a tapasztalatokat más fiatal és újdonsült gazdival is ezért indítottam el a kutyusom.hu webáruházat.

Articles: 376