Ideális esetben már kiskutya korában kell megtanítani a kutyát arra, hogy megbirkózzanak egyedül otthon, hogy megakadályozzuk a szeparációs szorongás kialakulását.
Meg kell különböztetni kétféle egyedüllétet: benti és kinti egyedüllétet.
A benti egyedüllét a kutya számára lehet kicsit unalmasabb és teljesen egyedül érezheti magát, a gazdától függ mikor viszi el sétálni, játszani, pisi és kaki szünetre…. a kinti egyedüllét rugalmasabb, mivel az udvaron (ha kertes házról van szó) bármikor üríthet, amikor szüksége van rá, és az udvaron mindíg történik valami: leszáll egy madár, előbújik egy vakond vagy ugrálnak a szöcskék, vagy éppen egy újonnan ültetett virágot kell “újra átültetni).
Miért nem maradnak szívesen egyedül a kutyák
A kutyák falkaállatok, akiknek veleszületett igényük van a társaságra és a gazdájukkal való szoros kapcsolatra. Ez az igény mélyen gyökerezik a kutyák evolúciós múltjában, amikor a túlélésük a falkában való együttműködéstől és a vezetővel való szoros köteléktől függött.
Számos oka van annak, hogy a kutyák nem szívesen maradnak egyedül:
Szorongás és félelem: A kutyák elhagyástól való szorongást érezhetnek, ha egyedül maradnak, Ez különféle módokon nyilvánulhat meg, például túlzott ugatásban, nyafogásban, rágásban, ásással vagy lépegetéssel.
Unalom: A kutyák intelligens lények, akiknek mentális stimulációra van szükségük. Ha egyedül maradnak, unatkozhatnak és romboló viselkedést tanúsíthatnak.
Fizikai szükségletek: A kutyáknak rendszeresen üríteniük kell a hólyagjukat és a belüket. Ha túl sokáig maradnak egyedül, balesetet okozhatnak a házban.
Egészségügyi problémák: Bizonyos egészségügyi problémák, mint például a szeparációs szorongás, a fóbiák vagy a kényszeres viselkedés, hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a kutyák ne szívesen maradjanak egyedül.
Fontos megjegyezni, hogy nem minden kutya reagál ugyanúgy az egyedüllétre. Vannak kutyák, akik jobban tolerálják az egyedüllétet, mint mások. A kulcs a kutya egyéni igényeinek megértése és a megfelelő képzés és szocializáció biztosítása.
Mennyi ideig lehet egyedül hagyni egy kutyát lakásban
Fokozatos szoktatással és a megfelelő környezet biztosításával megtanulhatnak egyedül maradni rövid időre. A kutya egyedül tölthető ideje életkorától, egyéni igényeitől és temperamentumától függően változik. Ha a kutya csak benti kutya, akkor nagyobb odafigyelést igényel, ha kinti kutyáról van szó, mert kertes házban lakunk, akkor ez nem jelent számukra problémát.
Általános irányelvek:
- Kölyökkutyák (8 héttől 6 hónapig): Ne hagyd a kölyökkutyát egyedül hosszabb időre, mint amennyi hónapos. Tehát egy 3 hónapos kölyök maximum 3 órát bír ki egyedül. Gyakori pisiszüneteket kell biztosítani nekik, és ne felejtsük el, hogy ebben a korban rendkívül játékosak és kíváncsiak, így könnyen bajba kerülhetnek.
- Felnőtt kutyák (1-8 év): A felnőtt kutyák általában 4-8 órát is kibírnak egyedül, de a legjobb, ha nem hagyjuk őket 6 óránál tovább felügyelet nélkül. Fontos figyelembe venni a kutya egyéni igényeit és energiaszintjét.
- Idős kutyák (8 éves kortól): Az idős kutyáknak gyakrabban kell üríteniük a hólyagjukat és a belüket, és kevésbé energikusak lehetnek. Ezért a legjobb, ha nem hagyjuk őket 2-4 óránál tovább egyedül.
Miért fontos, hogy a kutya megtanuljon egyedül lenni
A kutyák számára számos okból is fontos, hogy megtanuljanak egyedül lenni. Néhány a legfontosabbak közül:
- Függetlenség és önbizalom: A kutyák, akik megtanulnak egyedül lenni anélkül, hogy szorongást éreznének, függetlenebbé és magabiztosabbá válnak. Ez segíthet megelőzni a szeparációs szorongást és más viselkedési problémákat, amelyek az egyedülléttel járnak.
- Praktikus okok: Az életben előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor a kutyát egyedül kell hagyni, például munkahelyre való bemenetkor, bevásárláskor, vagy orvosi látogatás során. Ha a kutya nem tud egyedül lenni, ez stresszt okozhat mind a kutya, mind a gazda számára.
- Biztonság: Egyedül hagyva a kutyák olyan viselkedést tanúsíthatnak, amelyek veszélyesek lehetnek magukra vagy másokra, például rágcsálhatják a bútorokat vagy a vezetékeket, áshatnak, vagy ugathatnak. Ha a kutya megtanul egyedül lenni nyugodtan és biztonságosan, ez segíthet megelőzni ezeket a problémákat.
- Szocializáció: A kutyáknak, akik megtanulnak egyedül lenni, nagyobb valószínűséggel alakulnak ki jó kapcsolatai más emberekkel és kutyákkal. Ennek az az oka, hogy nem félnek az egyedülléttől, és nyitottabbak a másokkal való interakcióra.
Tréning a kutya egyedül hagyásához
A kutyáknak, mint társas lényeknek, szükségük van a gazdájukkal és más kutyákkal való interakcióra. Azonban megtanulhatják, hogy egyedül is elviseljék magukat rövid időre. A kulcs a fokozatos szoktatás és a megfelelő környezet biztosítása.
Íme néhány tipp a kutya egyedül hagyásához szükséges tréninghez:
1. Fokozatos szoktatás:
- Ne hagyd a kutyát hirtelen hosszabb időre egyedül. Kezdj rövid távollétekkel (pl. 5 perc), és fokozatosan növeld az időt, ahogy a kutya hozzászokik.
- Amikor elindulsz, ne búcsúzz el a kutyától hosszasan és izgatottan. Ez csak szorongást fog okozni neki. Egyszerűen vedd fel a kabátodat és távozz csendben.
- Hazatérve ne üdvözöld a kutyát túlságosan izgatottan. Várj, amíg megnyugszik, és csak akkor simogasd meg.
2. Biztosítsd a megfelelő környezetet:
- Adj a kutyának egy kényelmes fekhelyet, ahol pihenhet, amíg egyedül van.
- Hagyj neki játékokat és rágókákat, amelyekkel elfoglalhatja magát.
- Bekapcsolhatod a rádiót vagy a televíziót, hogy a kutya ne érezze magát egyedül.
- Biztosíts a kutyának elegendő vizet és friss levegőt.
- pakold el a cipőidet olyan helyre ahol nem éri el
- csukd be az ajtókat ahova nem szeretnéd, hogy bemenjen vagy bezárja magát véletlenül – bizony személyes tapasztalat egyszer bezárta magát a kutyánk és szétkaparta az ajtót
- emberi fogyasztásra alkalmas ételt ne hagyj a kutyád számára is elérhető magasságban
- én személy szerint azt sem szeretem ha a ruha akasztókon elér valamit – én egyszer oda akasztottam fel a pórázát amit elért és azzal játszott húzóversenyt aminek az lett a vége, hogy letörte az akasztót
- többemeletes házban javasolt a lépcsőt lezárni, amíg nem vagy otthon, főleg ha a lépcső mellett nincsen korlát.
- gondoskodj arról, hogy legyen kényelmes ágyuk, vagy építs nekik egy kutyus barlangot
- használj babakapukat,
- hagyj nekik egy hosszan tartó csemegét vagy játékot, amely kiadja az ételt
- lassan növeljük az időt, amikor egyedül hagyjuk őket, amíg a házban tartózkodik
- vegyünk be némi különbséget a napi rutinjába.
- hagyj otthon egy régi ruhadarabot, amit már nem hordasz, de a te illatod van rajta
3. Pozitív megerősítés:
- Jutalmazd meg a kutyát, amikor nyugodtan viselkedik, amíg egyedül van. Ez lehet jutalomfalat, dicséret vagy simogatás.
- Soha ne büntesd meg a kutyát, ha kárt okoz, amíg egyedül van. Ez csak szorongást fog okozni neki, és rontja a helyzetet.
4. Légy türelmes:
- Lehet, hogy időbe telik, amíg a kutyád megtanul egyedül maradni. Légy türelmes és következetes a tréningben, és hamarosan megtanulja, hogy elviselje a távollétedet.
Egyedül maradási tréning
Egyéb opciók
- Béreljen kutyasétáltatót, akár heti egy-két napra
- Kutyás napközi (hetente egyszer lehet változás)
- Biztosítson mentálisan stimuláló játékokat, például
- Fontos, hogy nagyon fokozatosan építsd fel az egymástól eltöltött időt, és társítsd valami pozitívhoz, például egy hosszantartó élvezethez. Figyelje kölyökkutyája reakcióit, és csökkentse a hátralévő időt, ha szorongás jeleit mutatja .
- Normális, hogy a kutyák velünk akarnak lenni, de végül azt akarod, hogy megtanulják élvezni az egyedüllétet, és hogy ne kövessenek téged, és a figyelmedre hagyatkozzanak.