7 perc a tartalom elolvasásának időtartama
Húzza a fenekét a kutya
Ha a kutya a fenekét a földhöz dörgölve húzza vagy csúszik, az többféle okra is visszavezethető. Íme néhány ok miért csúszik a kutya a fenekén:
Egyéb okok:
Túlterhelt anális mirigyek (más néven bűzmirigyek): lehet az egyik ok amiért a kutya húzza a fenekét: A kutyák anális mirigyekkel rendelkeznek a végbélnyílásuk mindkét oldalán, ezek a mirigyek kis mennyiségű folyadékot termelnek. Bizonyos esetekben ezek a mirigyek túlterheltté válhatnak vagy elzáródhatnak, ami kellemetlenséget és fájdalmat okozhat a kutyának. Ezt a problémát gyakran azzal ismerik fel, hogy a kutya a fenekét a földön húzza, a területet nyalogatja, vagy esetleg látható duzzanatot észlelhetünk a végbélnyílás körül. Ebben az esetben állatorvosi ellátásra lehet szükség.
Kutya férgek: Főleg a galandférgek esetében a kutya a fenekét húzhatja a talajon a viszketés enyhítése érdekében. Más belső paraziták, például az orsóférgek vagy a cérnagiliszták, szintén okozhatnak ilyen viselkedést.
Bőrirritáció vagy allergia: Allergiás reakciók, bőrgyulladások vagy a végbélnyílás körüli terület irritációja (pl. a széklet maradványai miatt) is viszketést okozhatnak.
Idegen test vagy sérülés: A végbélnyílás környékén lévő idegen testek, tárgyak vagy sérülések, mint például a sebek vagy az apró repedések, kellemetlenséget okozhatnak a kutyának.
Túlsúly vagy elhízás: A túlsúlyos vagy elhízott kutyáknál a túlzott testzsír növeli a bőrfelületek közötti dörzsölődést, ami irritációt és viszketést okozhat a farok alatti területen.
Székrekedés vagy hasmenés kutyáknál: A kutyákat zavarhatja, ha székletmaradványok ragadnak meg a szőrükben vagy irritálják a végbélnyílást.
Ha a kutya rendszeresen vagy tartósan a fenekét húzza, javasolt állatorvossal konzultálni, hogy kizárjuk az egészségügyi problémákat és megfelelő kezelést kapjon. Az állatorvos képes lesz azonosítani az okot és javaslatot tenni a megfelelő kezelésre vagy ellátásra.
Gyógyszermaradványok: Ha a kutya nem megfelelő gyógyszert vagy túl nagy adagot fogyaszt valamilyen gyógyszerből, az emésztési zavarokhoz vagy irritációhoz vezethet.
Betegség miatt:
Tumorok vagy polipok: Ritkábban, de a végbélnyílás környékén kialakuló daganatok vagy polipok is kellemetlenséget okozhatnak a kutyának.
Gombás vagy bakteriális fertőzések: A bőrön lévő fertőzések, különösen a végbélnyílás környékén, viszketést és irritációt okozhatnak.
Étel miatt:
Ételallergia vagy érzékenység: Egyes kutyáknál allergiás reakciót vagy érzékenységet válthat ki bizonyos élelmiszerek, mint a gabona, marhahús, csirke vagy tejtermékek. Az allergia bőrirritációt és viszketést okozhat, amit a kutya a fenekének húzásával próbál enyhíteni.
Túlzott mennyiségű vagy zsíros élelmiszerek: Ha a kutya túl sokat eszik vagy nagy mennyiségű zsíros ételt fogyaszt, az emésztési problémákat, hasmenést vagy székrekedést okozhat, ami irritációt okozhat a végbélnyílás környékén.
Élelmiszermérgezés: Néhány étel vagy anyag, ami az emberek számára biztonságos, mérgező lehet a kutyák számára. Ilyenek például a csokoládé, az xilit (egy mesterséges édesítőszer), az alkohol, a koffein, az avokádó és a szőlő. Ha a kutya ilyen anyagot fogyaszt, az emésztési problémákhoz, irritációhoz és egyéb tünetekhez vezethet, ajánlott állatorvoshoz fordulni.
Rohadt vagy romlott étel: Ha a kutya rohadt vagy romlott ételt eszik, az emésztési zavarokat, hasmenést és egyéb kellemetlen tüneteket okozhat.
Állatorvosi segítség
Amint látod számtalan oka lehet, hogy miért radíroz a kutya és a legtöbb esetben sajnos valamilyen egészségügyi problémára vezethető vissza. Ezért javasolt legalább felhívni az állatorvost és konzultálni vele a történtekről. Az állatorvos, hogy beazonosítsa a problémát, minden fontos és lényeges információt szükséges elmondani, hogy minél pontosabb diagnózist állítson fel kutyánk számára és minél előbb elkezdhesse a megfelelő kezelést.