A jól strukturált napirendi rutin alapvető a kutyák egészséges fizikai és mentális jólétéhez. Egy kiegyensúlyozott rutin segít a kutyának, hogy biztonságban érezze magát, és elősegíti a jó viselkedési minták kialakulását.
Az erős kötődés kialakítása kutyánkkal szorosan összefügg a megfelelő napi rutinnal. Ennek részeként nem csupán az evés, alvás és testmozgás, hanem a gazdival eltöltött minőségi idő is fontos elem.
Reggel
Séta/udvari játék: Segít a kutyának, hogy megmozgassa izmait és elvégezze a reggeli szükségleteit. Egy rövid játékidő segít a kutyának, hogy levezesse a felesleges energiáit és erősíti a kötődést.
Etetés: A séta vagy udvari játék után egy kiegyensúlyozott reggeli a fontos.
A mi reggeli rutinunk így néz ki: Blacky szobakennelben alszik, reggel 6 órakor engedem ki onnan. Ezt követően megyünk egy rövid sétára / udvarra. Ilyenkor játszom vele egy kicsit és random feladatokat is kérek tőle. A játéknak is érdemes megelőznie a reggeli étkezést. MI kb egy fél órát maximum egy órát töltünk kint reggelente. Ezt követően kapja a reggelit. Nekünk száraztápot és konzervet eszik vegyesen a kutyus így figyelni kell a vízfogyasztására is. A reggeli után általában még egy nagyobb vízmennyiséget is megiszik. Ezt követően két óra csendes pihenőt kap és természetesen ilyenkor a préselt csont rágókáját is megkapja. Mielőtt elindulunk munkába mindenképpen ki szoktuk engedni, mert általában addigra leér a reggeli után elfogyasztott víz.
Délelőtt
Pihenés: A reggeli aktivitás után adjunk lehetőséget a kutyának, hogy pihenjen. A kutyák sokat alszanak, különösen kölyök- és időskorban, de egyébként is napi 12 órát fixen alvással töltenek.
Délután
Séta/udvari játék: A második, hosszabb séta, ahol lehetőség van játékra és felfedezésre, különösen fontos az aktív és energikus kutyáknak.
Etetés: Délutáni étkezés, ha a kutya naponta többször eszik. Ez jellemzően a kölyökkutyákra igaz, hogy naponta akár három alkalommal is étellel kell őket kínálni.
Tréning: Foglalkozzunk egy kicsit engedelmességi vagy trükkök gyakorlásával, ami mentálisan is stimulálja a kutyát.
Este
Esti séta/udvari játék: Az esti séta/udvari játék segít a kutyának, hogy levezesse a nap folyamán felgyülemlett energiáit, és elősegíti a nyugodt alvást.
Vacsora: Az utolsó étkezés a nap folyamán.
Nyugodt idő: Töltsünk el nyugodt időt a kutyánkkall, lehetőleg stresszmentes környezetben, ami előkészíti az esti alváshoz.
Nálunk személy szerint este szokott lenni a leghosszabb séta a nap folyamán, erre szüksége van, hogy fizikailag is fárasszuk a kutyát. Illetve séta közben tud szagolgatni, ami szintén hozzájárul a fárasztáshoz. A séta közben kérünk tőle többször is feladatot.
Nálunk az esti napirendi rutin része a szépítkezés is, ugyanis Blacky egy törpe uszkár. A törpe uszkárok szőre igényli, azért a rendeszeres fésülést még akkor is ha havi rendszerességgel jár kozmetikushoz.
Alvás
Állandó alvóhely: Biztosítsunk neki egy meghatározott, kényelmes helyet az alváshoz, ahol zavartalanul pihenhet.
Nálunk a kutya szobakennelben alszik. Ennek egyetlen oka, hogy nem tudtunk tőle aludni és inkább rászoktattuk a kennelre. Este amikor mi feküdtünk ő még járkált a lakásban kb fél órát, reggel pedig olyan 4 körül ébredt és kezdett járkálni a lakásban. Ezért a kényelmesebb együttélés érdekében kennelben altatjuk.
Miért fontos a kutyáknak a napirendi rutin
Biztonságérzet
A kiszámítható napirend megadja a kutyáknak a biztonság és stabilitás érzését. Tudva, hogy mikor várhatók az étkezések, séták és játékidők, a kutya nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb lehet.
Stresszcsökkentés
A változások vagy a kiszámíthatatlan események stresszt okozhatnak a kutyáknál. Egy megbízható rutin segít csökkenteni ezt a stresszt, mivel a kutya tudja, hogy mire számíthat a nap folyamán.
Jobb viselkedés
A rendszeres fizikai aktivitás és mentális stimuláció elősegíti a jobb viselkedést, mivel a kutyák kevésbé valószínűleg unatkoznak vagy lesznek túlmozgásosak. A rutinba illesztett képzés és játékidő segíthet a nem kívánt viselkedések csökkentésében is.
Egészség és jólét
A rendszeres etetési és sétáltatási időpontok elősegítik az egészséges emésztést és az általános jólétet. A napirend segíthet abban is, hogy jobban odafigyeljünk a kutyánk egészségére és időben észrevegyünk minden változást vagy problémát.
Kötelék erősítése
A közös rutinok, mint az etetés, séta és játék, lehetőséget adnak a gazda és a kutya közötti kötelék erősítésére. A kölcsönös bizalom és megértés építése hozzájárul a pozitív ember-kutya kapcsolathoz.
Könnyebb tanulás és kiképzés
A rendszeresség és ismétlés kulcsfontosságú a hatékony kiképzésben. A napirend részeként végzett képzési gyakorlatok segíthetnek a kutya tanulásában és abban, hogy megbízhatóan reagáljon a parancsokra.
Jobb alvás
A kutyák, akárcsak az emberek, jobban alszanak, ha rendszeres alvási rutinjuk van. A napi aktivitások, mint a séta és a játék, segíthetnek biztosítani, hogy a kutya este készen álljon a pihenésre.
A napirend kialakításakor figyelembe kell venni a kutya egyedi igényeit, beleértve a korát, egészségi állapotát, energiaszintjét és temperamentumát. Egy jól megtervezett napirend nemcsak a kutya, hanem a gazda számára is nyújt előnyöket, hozzájárulva egy boldogabb, egészségesebb együttéléshez.
A rutinnal járó rítusok
Ha sétálni megyünk, minden esetben vigyük magunkkal az eb pórázát, így ezt automatikusan ehhez a cselekedethez fogja kötni. Egy idő után akár kommunikálni is képes a megszerzett tudás segítségével. Tehát ha sétálni szeretne, oda fogja vinni hozzád a pórázát, ha éhes vagy szomjas, a tálkáját teszi eléd vagy kezdi el zörgetni.
Az idő és a rutin – vajon a kutya érzékeli az időt?
A kutyák múltról és a jövőről alkotott fogalmai nem olyan fejlettek, mint az emberé. Eleve már ez a tény is befolyásolja az időérzéküket. Nem ismerik az órát, azonban a napi rutinjukat és az abból fakadó mintát felismerik. Ezek a viselkedések pedig egyértelműen arra utalnak, hogy a kutya tisztában van az idő múlásával.
Felpörög, mozog, vagy kicsit hangoskodik a tervezett etetési időben.
Az ajtóhoz sétálnak vagy az ajtó mellett várakoznak, pontosan akkor, amikor általában valaki hazaér.
A szokásos sétáltatási idő körül izgatottá válnak, és minden mozdulatra az ajtóhoz szaladnak.
Meg tudják különböztetni a nappal és az éjszaka közötti különbséget, valamint azt, hogy mikor kell felébredniük és mikor kell lefeküdniük. Például a szokásos lefekvési idődben elindulnak az ágyba, még akkor is, ha a gazdi aznap tovább marad fent.
Mi az amit mindenképpen kell csinálni egy kutyával egy nap: például játék, feladatot adni neki, megdícsérni, simogatni, beszélni hozzá.