Barion Pixel

Kutyák egymáshoz szoktatása

Megosztás

12–15 perc a tartalom elolvasásának időtartama

Természetesen egy új családtag érkezése mindig nagy örömöt tud okozni. Azonban fontos, hogy a kutya szemszögéből is megvizsgáljuk a dolgot. Erre azért van szükség, mert az egyedül tartott kutyák többsége már pár év elteltével nehez fogadják el az új négylábú családtagot. Példák a fellépő viselkedésre: féltékenység, territoriális viselkedés – ezekkel kapcsolatban a kérdés csupán annyi, hogy ezek milyen szinten lépnek fel.

Kutyák összeszoktatásának lépései

Azért, hogy a kutyák egymáshoz szoktatása könnyebben menjen összegyűjtöttük milyen lépések szükségesek ehhez a folyamathoz.

Amennyiben tudod magadról, hogy türelmetlen vagy akkor a legjobb megoldás ha egy tréner segítségét kéred ebben az ügyben. Ilyen esetben a leghatékonyabb ha már a második kutya gondolatánál bevonod a folymatba.

Hogyan viselkedj gazdiéknt

Amint azt mondani szokták a kutya türköri az embert. Így van ez a pillanatnyi érzelmekkel is. Az kutyák összeszoktatásnak folyamata alatt végig nyugodtnak és higgadtnak kell maradnod mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga.

Ennek egyetlen oka van, hogy a kutyák érzik ha félsz vagy stresszelsz ettől a folyamattól.

Amennyiben végig higgadt tudsz maradni a kutyád is át fogja venni ezt tőled.

Hogyan válassz kutyát

Több opció is lehet amikor új családtag érkezik. Első körben lehet, hogy egy 8 hetes kis csöpséget fogadsz örökbe ami szerintem a könnyebb opció, mert a kiskutya fog viszonyulni az idősebbhez.

Ebben az esetben is érdemes figyelni, hogy milyen nemű kutyát veszel magad mellé. Két ivaros kan nem biztos, hogy meg fog férni egymás mellett amikor már a kisebb is ivaréretté válik.

Ebben van személyes tapasztalat is. Én az uszkáromat egy tenyésztőtől vettem 5,5 hónaposan.

Ennek az volt az oka, hogy a tenyésztő szerette volna megtartani, de amikor már kezdett ivaréretté válni az apja nem tudta elviselni és vetélytársat látott benne. Ennek következménye az volt, hogy sokszor összekaptak.

A másik lehetőség az lehet, hogy örökbefogadásra kerül egy kutya a menhelyről. Ebben az esetben mindenképpen találkozni kell a meglévő kutyának és annak a kutyának amit szeretnél örökbefogadni.

A legtöbb menhely anélkül nem is engedi örökbefogadni a kutyát amíg nem találkoztak a kutyusok. Itt javaslom, hogy támaszkodj a menhelyen dolgozók véleményére, mert náluk jobban nem ismeri senki a menhelyen lakó állatokat.

Hol találkozzatok először – elővigyázatosság!

Javasolt egy semleges hely választása. A semleges hely azért fontos, mert ebben az esetben a már meglévő kutya nem fogja betolakodónak érzékelni az új kutyust (amennyiben otthon fogadod az új kutyát akkor előjön a kutya territoriális viselkedés ami agressziót is kiválthat).

Érdemes az első közös sétáltatást is tisztes távolságból végezni ami annyit jelent, hogy az út két oldalán kezdeni a sétáltatást, és szépen fokozatosan közelítsétek a két kutyát.

A kutyák egymáshoz szoktatása legyen fokozatos!

Itt az egyetlen jótanácsa amit tudok adni, hogy addig ne fogadd örökbe vagy ne vidd haza az új kutyust amíg nem találkoztak.

Hiszen már az első pillanatban eldőlhet például ha már több méterről elkezdenek egymásra morogni, lehet tudni, hogy ha van is jövője kettejük kapcsolatának akkor az hatalmas munka lesz és nem biztos, hogy szakértői segítség nélkül sikerülhet.

Közös séta

Amint azt már említettem a közös séta tökéletes lehet a folyamat elindítására. Ebben a szekcióban onnan folytatnám amikor már egymás melletti sétáról van szó.

Célunk a nyugodt egymás mellett történő sétáltatás. Időnként menjünk előre az egyik kutyával így a másik kutya meg tudja szimatolni a vezető kutyát (egyik séta alkalmával az egyik menjen előre következő séta alkalmával pedig a másik).

Említettem, hogy ennek a célja a nyugodt egymás mellett történő sétáltatás ezért ne hagyjuk őket játszani sem. Koncentrálj a nyugodt sétára.

Otthoni összeszoktatás

Amennyiben már túlvagy a sétáltatás közbeni összeszoktatáson jöhet az otthoni terep. Kérlek még itt is figyelj a fokozatosságra.

Házon vagy lakáson belül is válassz egy semleges zónát, itt olyanra gondolok ami nem a kutya alvóhelye, vagy az általa sokat használt terület.

Javasolt venni ilyen kis kerítést otthonra amivel a babákat is el szokták keríteni ezzel elérve a fokozatosságot.

Ezt a folyamatot olyan intervallumban kell tenned amikor van időd megfigyelni milyen jeleket adnak a kutyák. Izgatottak, feszültek…

Végleges összeszoktatás

Ez ismét egy következő szint amikor már pár napig el voltak szeparálva a fent említett kerítéssel. Amennyiben itt gond nélkül zajlott minden úgy léphetsz a következő szintre.

Itt a legjobb megoldás a folyamathoz ha mind a két kutyát pórázon tartod, természetesen a két kutyák két ember tartja külön pórázon.

Ennek az oka, hogy így könnyebben közbe tudtok lépni ha esetleg nem menne zökkenőmentes az első próbálkozás. Erre jó megoldás lehet még ha mind a két kutyán van szájkosár.

Figyelj a jelekre! A legapróbb jelekre is feszült testtartás, vagy felborzolt hátszőr. Az agresszió legkisebb jelére is állj kettejük közé és határozottan mondd: NEM!

Amennyiben viszont ellenkezője történik jutalmazd őket jutalomfalttal, szép szavakkal vagy simogatással. FONTOS! Minden esetben részesítsd őket azonos bánásmódban. Ne csak az egyik kapjon jutalomfalatot vagy éppen simogatást.

Azonos bánásmód

Soha ne tégy különbséget a két kutya között, nehogy féltékenység alakulhasson ki kettejük között. A későbbiekben is érdemes odafigyelni arra, hogy a két kutya semmilyen területen ne versenyezzen egymással.

Ugyanúgy jutalmazd mind a két négylábú kedvencedet, ugyanúgy kapjanak jutalomfalatot és mind a kettő ugyanannyi babusgatást kapjon.

Mind a két kedvencedre ugyanazok a szabályok kell, hogy vonatkozzanak, nem szabad kivételezni egyikkel sem.

Dominancia megoldása

Nagyon fontos odafigyelni a dominanciára főleg ha egy szerényebb kutya mellé kerül egy dominánsabb egyed, ilyenkor elnyomva vagy háttérbe szorítva érezheti magát a szerényebb kutya ami depresszióhoz vezethet nála.

A kutyák falkában élnek adott esetben a család az ő falkájuk és megvan benne a betöltött szerepük. A dominancia harcnak le kell zajlania ez a természet rendje (mint a farkasoknál is), de ez gyorsan át tud fordulni agresszióba.

Itt sokszor a megoldás egy szakember bevonása.

Dominancia problémák megelőzése

Vegyél külön fekhelyet, külön tálakat és akár még külön játékokat is az új családtagnak. Természetesen ettől függetlenül figyelned kell a jeleket, tudd mi a különbség játékos morgás és az agresszív morgás közt.

A nemek harca

Az ivartalanított kutyákat könnyebb együtt tartani hiszen ebben az esetben nem törekednek arra, hogy ő legyen a domináns a csapatban.

Az ellenkező nemű ebek könnyebben és jobban kijönnek egymással.

Ezek a megállapítások természetesen nem azt jelentik, hogy két azonos nemű kutya nem tud kijönni egymással, csak ebben az esetben több időre és nagyobb szakértelemre van szükség.

Amennyiben nem vagy tenyésztő ne tarts együtt két különböző nemű ivaros kutyát, mert annak általában nem kívánt szaporulat lesz a vége.

Sztereotípiák

megfér egymás mellett egy hatalmas kutya és egy szobakutya? Természetesen igen, amennyiben mind a két kutya megfelelően lett szocializálva úgy nem lehet gond kettejük együttélése.

Azonban érdemes külön etetni őket, hogy a nagyobb kutya ne tudja megenni a kisebbik ételét.

Összeszoktatás alatti szimpátia

A közös sport lehet az egyik ilyen tevékenység amely növeli kettejük közt a szimpátiát. Milyen lehetőségek vannak:

Csoportos séta
Közös edzések

Eben az esetben az elvárt eredmény, hogy az otthoni környezetből kiszakítva gyorsabban tanulják meg, hogy igenis tudnak egymásra koncentrálni és támaszkodni.

A másik ilyen tevékenység a közös játék lesz, kötetlen vita nélküli játék ahol a lényeg a szórakozás.

Öreg kutya és fiatal kutya összeszoktatása

Itt is előnyünkre válhat ha a kutyusok szemszögéből közelítjük meg a dolgot. Figyelembe kell vennünk, hogy egy idősebb kutya habitusa eltér egy fiatal pár hetes vagy hónapos kutyáétól.

A csöppség folyamatosan szeretne játszani és nagyon eleven a nap minden percében, ezzel ellentétben az idősebb kutyának ehhez már nincs mindig kedve.

Amennyiben úgy gondolod, hogy személyisége és testi állapota megfelelő ahhoz, hogy osztozzon életterén egy fiatal és nyüzsgő egyéniséggel akkor semmi akadálya.

A közös együttélésben csak időre van szükség és ki fog alakulni kettejük közt a harmónia a mindennapokban.

Fekete Gergely
Fekete Gergely

Fekete Gergely vagyok kutyákkal nőttem fel, nemrég 1,5 éve jött el annak az ideje, hogy legyen saját kutyám. Egy fekete törpe uszkárra esett a választásom aki 6 hónaposan került mellém. Természetesen nagyon kreatívan Blacky lett a neve.

Mivel vidéken éltem gyerekkoromban számomra újdonság volt a kistestű kutya, az érzékeny lelkivilágával és természetesen az is, hogyan éljek együtt egy kutyával egy lakásban. Az együttélésünk megkönnyítése végett jónak láttam elvégezni együtt egy kutya tréner tanfolyamot is, hogy jobban megértsem Blacky-t.

A kihívások soha nem állnak meg ha az embernek van egy kutyája. Nekem a legnagyobb kihívás a kutyám etetése volt, mert nagyon érzékeny a gyomra.

Ezután a sok kihívás után szerettem volna megosztani a tapasztalatokat más fiatal és újdonsült gazdival is ezért indítottam el a kutyusom.hu webáruházat.

Articles: 376