A kutya vízfogyasztásának mennyisége nagyban függ az életszakaszától, méretétől, aktivitásától és környezeti tényezőktől. Fontos, hogy mindig biztosítsuk kutyánknak elegendő friss vizet, de az általános irányelvek a következők:
Kiskutyák: A kiskutyák általában több vizet igényelnek testtömegük arányában, mint a felnőttek. Természetesen a lényeges az, hogy mindig legyen kint neki friss víz és bármikor elérhető legyen számára hiszen fejlődő szervezetről van szó.
Felnőtt kutyák: A felnőtt kutyák vízfogyasztása szintén változó, de általában a testsúlyuknak megfelelően napi 30-60 milliliter vizet isznak kilogrammonként.
Idős kutyák: Az idősebb kutyáknak életmódjuktól és egészségi állapotuktól függően a vízfogyasztás mennyisége változhat.
Nagytestű kutyák: Nagytestű kutyák általában több vizet igényelnek. Mi a Golden Retrievernek direkt olyan tálat választottunk amibe legalább 1 liter víz elfér, ennek az az oka, hogy reggeli etetés után elég szomjas szokott lenni (még úgy is, hogy a tápra is kerül neki folyadék).
Aktív kutyák: Ha a kutya rendszeresen mozog, például hosszú sétákat tesz vagy fut, akkor több vizet igényel a hidratáltság fenntartásához.
A kutya folyadékbevitelének egyéb tényezői
A száraztápon tartott kutyák rendszerint több vizet vesznek fel, hiszen a táp nedvességtartalma elhanyagolható és összetételéből adódóan sok vizet képes felvenni.
Étrendváltás esetén megfigyelhető, hogy megváltoznak a kutyák ivási szokásai is, ami teljesen érthető.
Száraztápról főtt ételre történő váltáskor akár felére is csökkenhet a vízfelvétel, de ez nem ad okot az aggodalomra.
Mennyi vizet kell innia a kutyának egy nyári napon
A kutya vízfogyasztásának mennyisége a nyári hónapokban jelentősen megnövekedhet a meleg időjárás és a magas hőmérséklet miatt. Nyáron a kutyáknak több vizet kell inniük, hogy megfelelően hidratáltak maradjanak és elkerüljék a kiszáradást.
Fontosak a következő pontok:
Mindig legyen friss, tiszta víz elérhető a kutyád számára. Figyeld a kutyád viselkedését, ha látod, hogy gyakran iszik vagy szomjúságra utaló jeleket mutat (pl. nyalogatja az ajkait, vagy nagyobb mennyiségű vizet keres), akkor valószínűleg szüksége van több vízre.
Kutya itatása sétáltatás közben
Kutyasétáltatás közben a víz kínálása fontos, különösen nyáron, hogy megakadályozzuk a kiszáradást és biztosítsuk a kutyánk hidratáltságát. Az időközök, amikor kutyádnak vizet kell adni, változhatnak a körülményektől és a kutyád méretétől és aktivitásától függően.
Általánosságban azonban néhány irányelvet követhetsz:
Figyeld a kutyád viselkedését és a környezeti feltételeket, ha meleg időben sétáltatod a kutyát, akkor gyakrabban kell kínálnod neki vizet, általánosságban minden 15-30 percenként állj meg és kínáld meg a kutyát vízzel.
Ha hosszabb túrára vagy kirándulásra indultok, vagy olyan tevékenységet végeztek, ahol a kutya nagyobb fizikai erőfeszítést tesz (például fut, labdázik, kutyafuttatóban a többi kutyával játszik), akkor még gyakrabban kínálj neki vizet, akár minden 10-15 percben.
Hogyan oldjam meg télen, hogy a kertben tartott kutyámnak ne fagyjon be a vize
Hőszigetelt itató: Vásárolj vagy készíts egy hőszigetelt kutyaitatót, amely segít megelőzni a víz befagyását, ezekben az itatókban általában fűtőelem található, ami megakadályozza a víz befagyását hideg időjárásban.
Fűtött itató: Szerez be egy fűtött kutyaitatót vagy fűtőkábelt, amelyet az itató alá helyezhetsz. Ezek a készülékek megakadályozzák a víz befagyását, mivel melegen tartják a vizet.
Rendszeres vízcsere: Ha nincs hőszigetelt vagy fűtött itatód, akkor legalább naponta többször ellenőrizd a kutyád itatóját és cseréld ki a vizet, hogy a kutya mindig friss vizet kapjon.
Dehidratáltság jelei és ellenőrzése kutyáknál
Az első módszer, amely segíthet észlelni a kutya dehidratáltságát, az, ha a kutya nyakánál, a vállöv felett enyhén megfogod a hátul lévő bőrt, majd megfigyeled, hogy az azonnal visszaugrik-e a normális állapotába. Ha a kutya dehidratált, a bőr lassan húzódik vissza vagy akár egy ideig is így marad.
A második módszer az, hogy ellenőrzöd a kutya ínyét. Az egészséges íny rózsaszín árnyalatú. Nyisd ki finoman a kutya száját, majd nyomd meg az ujjaddal az íny bőrét addig, amíg fehér lesz.
Figyeld meg, hogy milyen gyorsan vált vissza rózsaszínbe. Ha az íny azonnal visszaáll a normális színére, akkor nincs probléma.
Ha azonban a nyálkahártya sokáig fehér marad, és lassan színeződik vissza rózsaszínbe, az egyértelmű jele lehet a dehidratáltságnak.
Kutya dehidratáltság jelei:
- További figyelmeztető jel lehet a kutya étvágyának csökkenése, letargiája, kevesebb vizelése, valamint a vizelet vörös vagy sötét színe, esetleg kellemetlen szagú. A száraz orr és száj, valamint a beesett szemek szintén utalhatnak a kiszáradásra.
- Íny színe: Az egészséges kutya ínye rózsaszín árnyalatú. Ha megnyomod az ínyét, és az nem tér vissza azonnal a normális színére, hanem lassan színeződik vissza, az dehidratáltság jele lehet.
- Letargia: A kiszáradt kutya általános állapota lehet apatikus vagy letargikus.
- Kevesebb vizelés: A dehidratált kutya kevesebbet vizelhet, és a vizelete sötétebb lehet.
Mit tehetsz még a kutyádért, hogy igyon
Akár lakásban akár a kertben él a kutyád többnyire jó ha több helyen is van kint neki ivóvíz.
Rendszeresen tisztítsd a tálját, kerüld az algás vagy koszos vizet. Kerüld a nyálkás, homokos vagy étellel szennyezett itatót. Amennyiben ilyeneket észlelt lehetőleg azonnal mosd át az itatót és cserélj vizet benne.
Nyáron a legnagyobb melegben rakhatsz neki jégkockát is a vízbe, ezt fel tudod dobni úgy, hogy a kutya által fogyasztható gyümölcsöket is fagyasztasz a jégkockába. (FONTOS! – ez nem azt jelenti, hogy a kutya által is fogyasztható gyümölcsből készült boltban vásárolható emberi fogyasztásra alkalmas gyümölcslevet kell lefagyasztani ugyanis az ebben lévő édesító a kutyára nézve mérgező lehet).
Lakásban tartott kutya esetén ügyelj arra is, hogy elegendő lehetősége legyen a kutyának üríteni is a bevitt folyadékot.
Mit ihat a kutya
A kutya elsődleges forrása a szomjúságának oltására a víz legyen. Természetesen ritkán lehet kis ízt adni a víznek különféle kiegészítőkkel, de törekedj arra, hogy a tiszta emberi fogyasztásra alkalmas víz legyen az elsődleges folydékforrása.
Mit nem ihat a kutya
Kiemelt veszélyt jelentenek a pocsolyák és az állóvizek, melyekben a Giardia-fertőzés kiváltásáért felelős kórokozók telepednek meg. Erre azoknak kell figyelnie akik sokat sétálnak a kutyával vagy azoknak akik sokat túráznak erdőben a kutyájukkal.
Kávé és tea – a koffein mérgező lehet a kutyák számára, így azt jobb elkerülni minden lehetséges módon.
Dobozos üdítők – a legtöbb dobozos üdítő / boltban vásárolható emberi fogyasztásra készített gyümölcslé sajnos alkalmatlan arra, hogy kutyák fogyasszák, mert a legtöbb édesítőszert vagy olyan aromát tartalmaz ami mérgező a kutyára nézve. (Van lehetőség gyümölcslevet adni a kutyádnak, de ezt neked kell préselni otthon és így tudni fogod biztosra, hogy nem került hozzá édesítő, de itt ebben az esetben is hígítani kell a kapott levet).
Tej – A legtöbb kutya felnőtt korára laktózérzékeny lesz. A tej fogyasztása sokszor hányást vagy hasmenést okozhat.
Limonádé – A limonádéban található citromsav gyomorrontást válthat ki kutyádnál. Magas cukortartalma szintén egészségkárosító hatású, hiszen a kutyák vércukorszintje könnyebben a magasba szökik.
Üdítők – az üdítők csak emberek számára alkalmas fogyasztásra kutyáknak nem.
Alkohol – semmilyen formában nem adható a kutyádnak, mert mérgező rá nézve.
Túl sok vizet iszik a kutya! Ártalmas a kutyának ha túl sok vizet iszik?
Ha a kutya hirtelen nagyobb mennyiségű vizet iszik, és ez egy tartós jelenség, akkor érdemes lehet állatorvoshoz fordulni. Túlzott vízivás hátterében állhatnak olyan egészségügyi problémák, mint például cukorbetegség, vesebetegség vagy más anyagcsereproblémák. Az állatorvos segíthet kideríteni az okokat és elvégezhet szükség esetén további vizsgálatokat.
A legfontosabb, amit te magad tehetsz meg a kutyádért ebben a helyzetben, amikor érzékeled, hogy túl sok vizet ivott, hogy nem engeded utána futkározni. A kutyáknál nem csak a túlzott étel bevitel okozhat ugyanis gyomorcsavarodást hanem a túlzott folyadék is.
Kutya vízmérgezés
A túlzott folyadékbevitel hiperhidrációt, vagy más néven vízmérgezést idézhet elő kutyádnál. Ez a helyzet akkor fordulhat elő, amikor a kutya túl sok vizet iszik, és a szervezete nem képes hatékonyan eltávolítani a felhalmozódott vizet.
Vízmérgezés jelei kutyáknál
Fokozott ivás: A kutya hirtelen nagyobb mennyiségű vizet iszik és nagyon gyakran issza ezt a nagy mennyiséget.
Gyakori vizelés: A vízmérgezés következtében a kutya gyakran üríti a hólyagját.
Hányás: A túlzott vízbevitel miatt a kutya hányhat.
Letargia és gyengeség: A vízmérgezés súlyos esetekben levertséget, gyengeséget és lassú mozgást okozhat.
Hasmenés: A vízmérgezés következtében a kutya széklete laza lehet.
Elkülönülés: A kutya visszavonulhat, magányosabbá válhat, és elkerülheti a szokásos tevékenységeket.
Zavartság: Súlyos esetekben a kutya zavart lehet, nehezen koordinálhatja mozgásait.
Kóros fáradtság: A vízmérgezés súlyos esetekben kimerültséget és fáradtságot okozhat.
Gyors pulzus és légzés: A vízmérgezés a szívritmust és a légzést is befolyásolhatja.
Ödéma: A túlzott vízbevitel miatt a kutya szövetekben ödémát (duzzanatot) tapasztalhat.
Nyáladzás
A szemek jól láthatóan ragyogóvá válnak és a pupilla is kitágul, az íny pedig a dehidratáltsághoz hasonlóan sápadttá válik.
Az agyi nyomás növekedésével folyamatos pusztulásnak indulnak az agysejtek, mely a kutya légzési nehézségeihez vezet.
Kutya vízmérgezés kezelése
A túlzott vízfogyasztás által kiváltott vízmérgezés fő oka a nátriumhiány kialakulása. Az elsődleges lépés az állapot kezelésében az életfontosságú ásványi anyagok pótlása. Ha felmerül a vízmérgezés gyanúja, azonnal fordulj állatorvoshoz vagy szállítsd sürgősségi állatklinikára az állatot.