5 perc a tartalom elolvasásának időtartama
Szerintem akinek van kutyája az már részesült ebben az élményben, hogy a kutya nagydolog közben a gazdájára néz, ha közelben van. Gondolom benned is felmerült már, hogy miért van ez, mi lehet ennek az oka.
Ha egy kutyád rád néz kakilás közben, az sokféleképpen értelmezhető, néhány lehetséges magyarázat:
Védekező viselkedés: A legtöbb orvos és szakértő egyetért abban, hogy a kakilás egy olyan tevékenység, amikor a kutya kiszolgáltatott állapotban van. Az ősi kutyák vadon élő ősei potenciális ragadozóktól való védekezés céljából kerestek maguknak olyan helyet a kakiláshoz, ahol nem láthatják és nem zavarják őket. Ha a kutya gazdájára néz, valójában arra kér, hogy „vigyázz rám, míg ezt csinálom”.
Dr. Kathryn Primm állatorvos ugyanezt az elvet vallja. – “Ha kutyánk ebben az időben bennünket figyel, az valószínűleg azért van, mert figyeli a testbeszédünket, amitől elvárja, hogy jelezzük neki, ha félni vagy menekülni van oka. Emellett azt is ellenőrzi, hogy megvédjük-e, ha a szükség úgy hozza.”
Kapcsolat keresése: A kutya lehet, hogy bizonyos fokú bizonytalanságot vagy szorongást érez ebben a kiszolgáltatott állapotban, és a gazdájába nézve keresi az összeköttetést és a biztonságot.
Reakció a reakcióra: Néha a kutyák érzékelik gazdájuk reakcióját vagy figyelmét, amikor ők kakilnak, és egyszerűen reagálnak erre a figyelemre azzal, hogy viszonozzák a tekintetet.
Szocializáció: A kutyák szociális lények, és gyakran olvassák és reagálnak az emberi viselkedésre. Ha valaha megszólította vagy bátorította kutyáját, miközben elvégezte dolgát, elképzelhető, hogy a kutya most már elvárja ezt a figyelmet és interakciót minden alkalommal.
Egy másik lehetséges magyarázatot a szobatisztaság tanításának folyamatában kell keresni: mivel a legtöbb gazdi látványosan megdicsérte, megjutalmazta anno kedvencét, ha sikeresen végezte a szabadban a dolgát, így lehet, hogy a székelés alatt már a jutalmat figyelik.
Mindenesetre, ha a kutya gazdájára néz kakilás közben, ez gyakran azt jelenti, hogy a kutya bízik benne és keresi a védelmét és támogatását. Ahelyett, hogy ezt a viselkedést zavarónak vagy kényelmetlennek találnánk, értékeljük, mint a kötelék és a bizalom jelét.
A megfelelően viselkedési forma ebben az esetben: tartsd észben, hogy sok kutya bizonytalanul érzi magát kakilás közben. Ne hagyd magára, ne lásson téged elmenni, mert meginoghat a beléd vetett bizalma. Maradj nyugodt, kerüld a hirtelen mozdulatokat, hiszen a kutya érzékelheti úgy, mint egy jelet és megszakíthatja az ürítési folyamatát azzal, ha megrémiszted és menekülésre készteted, ami később székrekedéshez vagy ürítési szorongáshoz vezethet.