8 perc a tartalom elolvasásának időtartama
Általában a kutyatartás a felhőtlen boldogságról szól ahol néha rosszalkodik a kutyus megrág egy cipőt vagy esetleg a kelleténél többet át. Ezek mind kis problémák ha kedvenced egészségéről van szó.
Eljött az ideje, hogy beszélgessünk kicsit a szívférgességről.A kezeletlen szívférgesség (dirofilarózis) halálos is lehet, ezért nagyon fontos, hogy időben felismerjék a gazdik, s megelőzzék ezt.
Szívférgesség tünetei
Mielőtt belevágnánk tisztáznunk kell mivel jár a szívférgesség. Alapvetően a vertőzöttség mértékétől függ, de a szív és a tüdő létszükségleti szervek elváltozáshoz vezethet. Amelynek eredménye lehet ezen szervek leállása… Ezért nem szabad lebecsülni a szívférgességet és azonnal állatorvoshoz fordulni. Nézzük at a következőkben a kutya szívférgesség jeleit.
A kutya szívférgesség leggyakoribb tünetei, az alábbi tünetek még a kezdeti fázisra jellemzőek:
Csökkenő teljesítmény (nem tud annyit futni, mint régen), állóképesség romlása
Köhögés
Fulladás, légszomj
Tüdőzörej
Ájulás
Étvágycsökkenés és testsúlycsökkenés
Amennyiben már súlyos szívféregfertőzésről beszélünk alábbi tünetek is megfigyelhetőek a kutyáknál: szívelégtelnség amely vezet a májmegnagyobbodáshoz, hasvízkórhoz, vízfelhalmozódáshoz. Ezek is nagyon súlyos szövődmények, de a szívelégtelnség már lehet halálos kimenetelű.
A szívférgesség jele kutyáknál nagyon sokféle lehet, de kérlen ne pánikolj az állatorvosok többféleképpen is meg tudják állapítani, hogy fertőzött e kedvenced vagy sem.
Vérvizsgálat
Ultrahangvizsgálat
Röntgen
Szívférgesség teszt
A szívférgesség lappangási ideje
Azért, hogy jobban átlásd a folyamatot meg fogjuk vizsgálni a szívférgesség stádiumait, hogy mi követ mit.
Első lépés a fertőzött kutyára rászáll egy szúnyog aki ezt követően a beteg kutyán található lárvákkal fertőződik meg. Természetesen a következő lépés a fertőzés. (Fontos megemlítenem, hogy fertőzött állattól nem tudja elkapni a te kedvenced közvetlenül).
Miután megfertőződött a kutya a fejlődésük a bőrben illetve az izmokban veszi kezdetét. Férgekké csa a tüdőartériákban fognak. A kifejlett példányok akár 20-30 cm hosszúak is lehetnek. kifejlett állapotot 6-9 hónap után érik el.
Szívférgesség ellen
A szívférgessék kezelése egy elég költséges kezelés és ha ez nem lenne elég roppant veszélyes a kutyákra nézve. Amint kiderül a szívférgesség a kutyánál azonnal el kell kezdeni a havi kezelést. Mindenképpen orvosi felügyelet szükséges a kezeléshez. Ennek oka, hogy az elhalt lárvák a kutya keringésében maradnak és ezáltal trombózist okozhatnak.
A műtéti eltávolítás is lehetséges, de még ekkor sem fogják tudni az orvosok eltávolítani a tüdőben lévő férgeket.
Szívférgesség elleni védekezés
A szívférgesség elleni védekezést semmiféleképpen nem javasolt saját kútfőre való hagyatkozással elkezdeni, mindeképpen egyeztess előtte állatorvosoddal. Ennek oka, ha mondjuk 3-4-5 hónapos korában elkezded állatorvosi javaslat nélkül akkor a különböző készítmények megölhetik a nagyobb fejlett férgeket is amelyek viszont tormbózist okozhat a kölyökkutyának.
Szívférgesség ellen gyógyszer készítmények:
Szívférgesség ellen tabletta kutyáknak
Szívférgesség ellen csepp
Szívférgesség elleni oltás
Szívférgesség kezelése
A szívféreg fertőzések kezelése bonyolult, veszélyes és szinte mindig kórházi ellátást igényel. A kezelés célja, hogy elpusztítsa a kifejlett férgeket, ami azért lehet veszélyes, mert az alkalmazott gyógyszerek egy része (pl. immiticide) arzén alapú.
A bélférgeket rendszeresen irthatjuk és az emésztőrendszeren keresztül eltávoznak, a szívférgek viszont nem tudnak kiürülni. Kezelés után kb. 1 hónap múlva indulnak csak bomlásnak. Ezenkívül a férgek tömeges elhullása súlyos gyulladást és akár légzési elégtelenséget is okozhat. Ebben az időszakban nyugodt körülmények között kell tartani, hogy megakadályozzuk az elpusztult férgek bejutását a tüdő mélyebb artériáiba, ami az erek elzáródását okozhatja és akár azonnali halált idézhet elő. Sajnos nem minden kutya éli túl a kezelést.
Kutya szívférgesség gyógyítása
Mivel a szívférgesség gyógyítása és kezelés egy rendkívül kétes kimenetelű dolog ezért a hangsúly a szívférgesség megelőzésére kerül! Érdemes fél évente évente részt venni az állatorvos által javasolt szűrővizsgálatokon.
Szívférgesség kutyáról emberre
Alapvetően ugyanaz a helyzet, mint a kutyáknál, nem tudjuk elkapni a kutyánktól közvetlenül, ugyanattól a fertőzött szúnyogtól tudjuk elkapni amitől a kutyánk is elkapta.