Barion Pixel

Kutya vegyes etetése

Megosztás

A kutyák táplálása összetett téma, és sok gazdinak dilemmát okoz, hogy mi a legmegfelelőbb étrend kedvencük számára.

Egyesek a kizárólag száraz táp, mások a nedves táp, megint mások a nyers hús alapú táplálkozás hívei.

De mi a helyzet a vegyes etetéssel, amikor a kutya több fajta ételből is kap egyszerre? Vajon ez a csodaeledel, ami kielégíti az összes táplálkozási igényt, vagy csak zavart kelt a kutya emésztőrendszerében?

Ebben a blogbejegyzésben alaposan megvizsgáljuk a kutya vegyes etetésének előnyeit és hátrányait, tippeket adunk a helyes arányok megtalálásához, és tanácsokat osztunk meg a lehetséges problémák elkerülésére.

Segítünk eldönteni, hogy a vegyes etetés a megfelelő választás-e a Te kutyád számára, és ha igen, hogyan tedd ezt a lehető legegészségesebben.

Mit jelent a kutya vegyes etetése

Barf és száraztáp vegyesen

A kutyák táplálása örök téma a gazdik körében. Sokan vallják a BARF (Biologically Appropriate Raw Food) etetés elveit, míg mások a száraztápra esküsznek.

Megvizsgáljuk a lehetséges előnyöket és hátrányokat, feltárjuk a kiegyensúlyozott táplálkozás titkait, és tippeket adunk a harmonikus arányok megtalálásához. Segítünk eldönteni, hogy a vegyes etetés beválik-e a Te kutyádnál, és ha igen, hogyan tedd ezt a lehető legegészségesebben.

Barf jelentése

A BARF a biológiailag megfelelő nyers élelmiszer rövidítése, ami egy kutya- és macskaetetésre vonatkozó táplálkozási módszert takar.

Lényege, hogy a háziállatok táplálását a lehető legközelebb hozza a vadon élő őseik természetes táplálkozásához.

Ez azt jelenti, hogy friss húst, belsőségeket, csontokat, zöldségeket, gyümölcsöket és vitaminokat kell adni nekik, hőkezelés nélkül.

Milyen húst ehet a kutya

A BARF étrenden lévő kutyáknak széles skálán mozoghat a fogyasztható húsválaszték. A lényeg, hogy változatos legyen az étrend, és a kutya megkapja a szükséges tápanyagokat. Íme, néhány példa a leggyakoribb BARF húsokhoz:

Izmos húsok:

  • Marhahús (csontos marhahús, marhalábszár, pulykanyak, pulykahús)
  • Sertéshús (csontos sertéshús, sertéscomb, sertéskaraj)
  • Bárányhús (báránycomb, báránylapocka)
  • Vadhúsok (nyúl, szarvas, vaddisznó)
  • Baromfihúsok (csirkehús, pulykahús, kacsa, liba)

Zsírosabb húsok:

  • Lazac
  • Makréla
  • Szardínia
  • Tonhal

Mikor érdemes elkezdeni a barf (nyers) és száraztáp vegyes etetést

Barf és száraztáp vegyes etetésének bevezetése a kutyád életébe:

Kölyökkutyák: A BARF etetés nem javasolt 8 hetes kor alatti kölyköknek. Ekkor még a gyomor-bélrendszerük nem fejlődött ki teljesen, és a nyers hús emésztése nehézséget okozhat. 8 hetes kortól fokozatosan bevezethető a BARF, de fontos, hogy a kölyök elegendő kalciumot és ásványi anyagot kapjon a csontos húsokból.

Felnőtt kutyák: A BARF etetés bármikor elkezdhető felnőtt kutyáknál, de célszerű fokozatosan bevezetni, hogy a kutya emésztőrendszere alkalmazkodni tudjon a nyers húshoz.
Idős kutyák: Az idős kutyák emésztése lassabb lehet, és nehezebben emészthetik a nyers húst. Ilyen esetben a BARF etetés bevezetése előtt konzultáljon állatorvossal.

Barf (nyers) és száraztáp arányok

Ha a kutyája kölyökkora óta száraztápon él, és most szeretné bevezetni a BARF-ot az étrendjébe, fontos óvatosan és fokozatosan tenni ezt. A hirtelen váltás emésztési zavarokat, hasmenést és hányást okozhat.

Íme néhány tipp a BARF bevezetéséhez a száraztápról:

1. Kezdje fokozatosan:

Az első héten keverjen össze 10% nyers húst a száraztáppal.

A következő héten növelje a nyers hús arányát 20%-ra, a száraztáp arányát pedig csökkentse 80%-ra.

Folytassa a nyers hús arányának fokozatos növelését, amíg el nem éri a kívánt arányt (általában 75-85%).

2. Válasszon minőségi nyers húst:

Fontos, hogy friss, fagyasztott vagy szárított húst használjon, amely mentes a mesterséges összetevőktől és tartósítószerektől.

A csontos hús kiváló kalcium- és ásványianyag-forrás, ezért próbáljon meg csontos húst is adni a kutyájának.

3. Figyelje a kutya reakcióit:

Fontos, hogy figyelje a kutya reakcióit a BARF-ra. Ha emésztési zavarokat, hasmenést vagy hányást tapasztal, csökkentse a nyers hús arányát, vagy hagyja abba a BARF etetést, és forduljon állatorvoshoz.

Száraztáp és nedvestáp vegyesen

A vegyes etetés lényege, hogy a kutya egyszerre kap száraz és nedves tápot, összekeverve.

Ez az etetési mód több előnyt kínál, mint például a fogak tisztán tartása a száraz táp révén, míg a nedves táp biztosítja a megfelelő hidratáltságot.

Emellett a vegyes etetés változatosabbá és ízletesebbé teszi az étkezést, ami segíthet az étvágy fenntartásában és a különféle tápanyagok bevitelében.

Megfelelő mennyiség vegyes etetés során

Az optimális arány a vegyes etetésnél általában 75% száraz táp és 25% nedves táp. Ez az arány biztosítja, hogy a kutya étrendje változatos és kiegyensúlyozott legyen.

A száraz táp segít a fogak tisztán tartásában és a rágás ösztönzésében, míg a nedves táp több nedvességet tartalmaz, ami hozzájárul a hidratáltsághoz és az ízletességhez.

Fontos, hogy az arányokat az egyéni igényekhez igazítsuk, figyelembe véve a kutya korát, méretét, aktivitási szintjét és egészségi állapotát.

A száraz táp koncentráltabb tápanyag- és energiatartalmú, ezért ugyanannyi energia és tápanyag biztosításához 3,5-szer kevesebbet kell adni belőle, mint a nedves tápból.

Például, ha 100 gramm nedves táp szükséges a megfelelő tápanyag- és energiabevitelhez, akkor ebből körülbelül 28-30 gramm száraz táp elegendő.

Fontos, hogy a vegyes etetés során ezt az arányt figyelembe vegyük, hogy elkerüljük a túletetést és az ebből adódó súlygyarapodást. Rendszeresen ellenőrizzük a kutya súlyát és állapotát, és szükség szerint módosítsuk az adagokat.

Vegyes etetés a megoldás válogatós kutyáknak

A kutya vegyes etetése megoldás lehet a válogatós kutyák számára is. Azáltal, hogy száraz és nedves tápot keverve kínálunk, változatosabbá tehetjük az étkezést, ami vonzóbb lehet a kutya számára.

A különböző textúrák és ízek kombinációja növelheti az étvágyat, és segíthet megelőzni az étkezési unalmat.

Ha a kutya válogatós, érdemes kipróbálni a vegyes etetést, hogy megtaláljuk a számára leginkább megfelelő kombinációt.

Nekem személy szerint ezzel van a tapasztalatom és a főtt ételes vegyes etetéssel. Nekem egy Blacky névre hallgató törpe uszkárom van.

Amikor még csak a gondolata volt meg a kutyaeledellel foglalkozó webáruháznak akkor Royal Canine fajtatápot kapott, de a székletes sárga volt és híg. Szóval semmilyen szempontból nem volt jó és tudtam, hogy változtatni kell.

Az elején amikor hozzám került Blacky csak száraztápot evett. Erre nyilván számítottam, hogy meg fogja unni.

Kaptunk több tanácsot is, például az a száraztápot tedd be kb 5 másodpercre a mikróba, hogy a benne lévő zsír kicsapódjon kicsit ezzel ízletessebbé téve a tápot. Ezt a technikát a mai napig használom.

Nekem a Blacky 6,5kg súlyú és ehhez képest napi egyszeri etetés van neki (nekünk ez vált be, mert napi két etetésnél volt, hogy nem evett rendszeresen) és kap 70-90g száraztápot és nedvestápot.

Mivel a konzervet bontás után a hűtőben tárolom ezért nálam így néz ki a reggeli etetés: van egy külön tányér amire kiteszem a száraztáp és a nedvestáp adagját a Blacky-nek ezt így vegyesen beteszem a mikróba kb 5-9 másodpercre. ezt követően átöntöm a táljába amiből eszik. Itt még nincs vége, mert összekeverem alaposan, hogy minden száraztápra jusson egy kis nedvestáp ezzel ízletesebbé téve azt.

Házi koszt vagy főtt etetés és száraztáp

Azért írtam ide azt is, hogy főtt etetés, mert már hazánkban is vannak olyan cégek akik kínálnak kedvencednek főtt étel kiszállítást. Erre lehet nagyszerű választás a PetCehf. Szerintem ők állnak legközelebb ahhoz amit te is el tudsz készíteni otthon.

Az emberek általában azért választják ezt a szolgáltatást, mert elég sok idő otthon elkészíteni ezeket az ételeket.

Én a saját példámat tudom neked elmondani, hogy a konzervert próbáltam leváltani a Blacky étkezéséből.

Ez azt jelentette, hogy hetente egy alkalommal főztem neki. Ilyenkor 200g húst főztem zöldségekkel és rizzsel.

Ez időben azt jelenti, hogy kb 1 óra volt mire a hús puhára főtt, ha mindent összeszámolunk árban csak minimálisan volt olcsóbb, mint egy jó minőségű általam választott konzerv.

Ez a főtt étel adag nem váltotta ki a száraztápot. Hasonló vegyítéssel kapta, mint a konzervet ami azt jelentette, hogy kb 70% száraztáp és 30% főtt étel.

A főtt étellel való etetés legnagyobb előnye az, hogy teljes kontrollt biztosít a gazdi számára az étel összetevői felett, biztosítva, hogy a kutya 100%-ban természetes, adalék- és tartósítószermentes táplálékot kapjon.

Ez elősegíti a kutya jobb egészségét, javítja az emésztést, nagyobb energiaszinthez és az allergiák enyhüléséhez.

A kutya vegyes etetése főtt étellel és száraztáppal számos előnnyel járhat. Ez a megközelítés lehetővé teszi a változatos és kiegyensúlyozott étrendet, amely mindkét típusú táplálék előnyeit kihasználja.

A főtt ételek természetesek és adalékmentesek, míg a száraztápok biztosítják a szükséges tápanyagokat.

FONTOS! Amennyiben úgy döntesz, hogy teljes mértékben elhagyod a száraztápot figyelned kell a kutyád vitaminszükségletére is.

Egy jó minőségű száraztáp teljes értékű eledel ként van jelen a kutyád életében.

Azonban egy főtt étel nem biztos, hogy tartalmaz, minden a kutyád számára szükséges vitamint.

Fekete Gergely
Fekete Gergely

Fekete Gergely vagyok kutyákkal nőttem fel, nemrég 1,5 éve jött el annak az ideje, hogy legyen saját kutyám. Egy fekete törpe uszkárra esett a választásom aki 6 hónaposan került mellém. Természetesen nagyon kreatívan Blacky lett a neve.

Mivel vidéken éltem gyerekkoromban számomra újdonság volt a kistestű kutya, az érzékeny lelkivilágával és természetesen az is, hogyan éljek együtt egy kutyával egy lakásban. Az együttélésünk megkönnyítése végett jónak láttam elvégezni együtt egy kutya tréner tanfolyamot is, hogy jobban megértsem Blacky-t.

A kihívások soha nem állnak meg ha az embernek van egy kutyája. Nekem a legnagyobb kihívás a kutyám etetése volt, mert nagyon érzékeny a gyomra.

Ezután a sok kihívás után szerettem volna megosztani a tapasztalatokat más fiatal és újdonsült gazdival is ezért indítottam el a kutyusom.hu webáruházat.

Articles: 367