A Pekingi Palotapincsi, más néven Oroszlánkutya, egy bájos, kompakt kutyafajta, amely évszázadokon át uralta a kínai császári udvarokat.
Ezek a kutyák nem csupán királyi társakként szolgáltak, de bátorságukról és hűségükről is ismertek voltak.
Napjainkban a Pekingi Palotapincsi továbbra is népszerű választás a kutyabarát családok körében, akik értékelik élénk személyiségüket, ragaszkodó természetüket és ikonikus megjelenésüket.
Pekingi palotapincsi jellemzői
Palotapincsi jelleme
- Bátorság: Ne tévesszen meg a kicsi termet! A pekingi palotapincsikben óriási bátorság rejlik.
- Eredetileg őrzőkutyaként tenyésztették őket, és ma is éberek és bátrak, ha a családjukról van szó.
- Hűség: Ezek a kutyák rendkívül hűségesek gazdájukhoz és családjukhoz. Szeretetteljesek és ragaszkodóak, és imádnak az emberek közelében lenni.
- Élénkség: A pekingi palotapincsik tele vannak energiával és játékossággal. Szívesen vesznek részt játékokban és sétákban, de élvezik a pihenést is gazdájuk ölében.
- Ragaszkodás: Ezek a kutyák igazi társas lények. Szeretik a figyelmet és az interakciót, és nem bírják a hosszas magányt.
Palotapincsi gyerekekkel
A pekingi palotapincsi jó választás lehet gyerekek mellé, de mint minden kutyánál, fontos a fokozatos ismerkedés és a felügyelet a harmonikus kapcsolat kialakításához.
A palotapincsik általában türelmesek és gyengédek a gyerekekkel, élvezik a játékot és a társaságot.
Viszont kicsi méretük miatt óvatosnak kell lenni a kisgyermekekkel való interakció során, hogy elkerüljük a sérüléseket.
Fokozatos ismerkedés: Fontos, hogy a kutyát és a gyerekeket fokozatosan ismertessük meg egymással. Először csak rövid ideig legyenek egymás közelében felügyelet mellett, majd fokozatosan növeljük az időt és a kontaktust.
Felügyelet: Mindig felügyeljük a kutyát és a gyerekeket, amikor együtt vannak, főleg a kisgyermekek esetében. Ez segít megelőzni a balesetet és biztosítja, hogy mindketten jól érezzék magukat.
Tanítsunk tiszteletet: Tanítsuk meg a gyerekeket, hogyan bánjanak gyengéden a kutyával, és hogyan tiszteljék a személyes terét. A kutyát is tanítsuk meg a alapvető parancsokra, hogy jobban engedelmeskedjen a gyerekeknek.
Játék: Biztassuk a közös játékot a kutya és a gyerekek között. Válasszunk olyan játékokat, amelyek mindkettőjük számára biztonságosak és élvezetesek.
Tér és pihenés: Biztosítsunk a kutyának egy nyugodt helyet, ahová visszahúzódhat, ha pihenni szeretne. Fontos, hogy a gyerekek ne zavarják a kutyát, amikor pihen vagy eszik.
Kihez illik a palotapincsi
A palotapincsi ideális lehet a következő családok számára:
Aktív családok: Ezek a kutyák élénkek és játékosak, imádnak sétálni, játszani és részt venni a családi programokban. Jól illeszkednek ahhoz az életmódhoz, ahol rendszeres mozgást és aktivitást kapnak.
Lakásban élők: Kis méretüknek köszönhetően a palotapincsik jól alkalmazkodnak a lakásban való élethez. Fontos, hogy elegendő mozgást és mentális stimulációt kapjanak, de nem igényelnek hatalmas udvart vagy kertet.
Idősebb párok: A palotapincsik hűséges és ragaszkodó társak, akik élvezik a gazdájukkal töltött időt. Jól illeszkednek a nyugodtabb életmódhoz, és kevesebb mozgást igényelnek, mint más fajták.
Gyermekes családok (megfelelő felügyelet mellett): A Palotapincsik általában türelmesek a gyerekekkel, de fontos a fokozatos ismerkedés és a felügyelet a harmonikus kapcsolat kialakításához.
A palotapincsi nem ideális a következő családok számára:
Kezdő kutyatartók: A palotapincsik makacsok lehetnek a nevelés során, és következetes, türelmes gazdát igényelnek. Kezdő kutyatartók számára nehezebb lehet a nevelésük.
Nagyon aktív családok: A palotapincsik élénkek, de nem igényelnek annyit mozgást, mint más fajták. Ha túlzottan aktív életmódot folytatsz, a palotapincsi nehezen tud lépést tartani.
Kisgyermekes családok (felügyelet nélkül): A kicsi méretük miatt a palotapincsik sérülékenyek lehetnek a kisgyermekekkel való durva játék során. Mindig felügyelni kell a kutyát és a gyerekeket, ha együtt vannak, főleg kisgyermekek esetében.
Zajra érzékeny szomszédságok: A palotapincsik hajlamosak a hangos ugatásra, ami zavaró lehet a szomszédság számára. Fontos a korai szocializáció és a következetes nevelés, hogy megelőzzük a túlzott ugatást.
Palotapincsi megjelenése – rövidszőrű palotapincsi
A palotapincsi (Pekingese) általános megjelenése a következő jellemzőkkel bír:
Méret és Testalkat:
Kicsi, kompakt és izmos kutya.
Súlya általában 3,2-6,4 kg között mozog.
Rövid lábai és széles mellkasa van.
Fej:
Széles és lapos fej.
Nagy, kerek és sötét színű szemek, amelyek gyakran kiemelkednek.
Rövid, széles orr, amely enyhén felfelé fordul.
Ráncok a szemek és az orr körül.
Fülek:
Hosszú, lelógó fülek, amelyek gyakran hosszú szőrrel borítottak.
A fülek a fej oldalához simulnak.
Szőrzet:
Hosszú, sűrű és egyenes szőrzet.
Vastag gallért alkot a nyak körül, ami oroszlános megjelenést kölcsönöz neki.
Szőrzete bármilyen színű lehet, beleértve az aranyat, a vöröset, a feketét, a fehéret és a kombinációkat is.
Farok:
Magasan tűzött farok, amely gyakran a hát fölé görbül.
Járás és Mozgás:
Méltóságteljes, lassú és egyenletes mozgás.
Kis lábai miatt rövidebb lépések.
A palotapincsi megjelenése nagyon jellegzetes és arisztokratikus, ami tükrözi eredeti szerepét a kínai császári udvarban.
Palotapincsi tartása
A palotapincsi tartása nem csupán játék és szórakozás. Ezek a kutyák speciális igényekkel rendelkeznek, amelyeket figyelembe kell venni ahhoz, hogy boldogan és egészségesen élhessenek.
Megismerkedünk a fajta alapvető igényeivel, a gondozási teendőkkel, a táplálással, a neveléssel és az egészségügyi problémákkal, amelyekkel számolnod kell majd ha ilyen fajtát szeretnél magad mellé, mint társ.
A gondozásának két fő összetevője van az egyik az idő amit rá kell fordítanod, mert napi szinten fésülni kell vagy legalább minden sétáltatás után, de ez heti több alkalmat jelent.
Az ápolásának a másik oldala az, hogy kutyakozmetikushoz kell majd hordanod, de nem fél évente hanem 1-1,5 havonta.
Palotapincsi nyírása
Etetése
Természetesen ahogy az embereknél is úgy a kutyáknál is eltér az étkezés a különböző életszakaszokban, erre is adunk néhány tippet, mire érdemes figyelni és hogyan érdemes változtatni az étkezést a kor előrehaladtával:
Kölykök: A kölyköket 3-4 hónapos korukig naponta háromszor-négyszer kell etetni. Ezt követően fokozatosan csökkenthetjük az étkezések számát kettőre. Válasszon egy kifejezetten kölykök számára készült tápot, amely sok energiát és tápanyagot biztosít a fejlődéshez.
Felnőttek: A felnőtt palotapincsiknek naponta kétszer kell enni. Válasszon egy felnőtt kutyák számára készült tápot, amely fenntartja az egészséges testsúlyt és energiaszintet.
Idősek: Az idősebb kutyáknak kevesebb energiára van szükségük, ezért naponta kétszer, kisebb adagokban kell őket etetni. Válasszon egy idősebb kutyák számára készült tápot, amely könnyen emészthető és támogatja az ízületek egészségét.
A kistestű kutyák nem képesek egyszerre túl sok ételt magukhoz venni másrészt ahogy én tudom az emésztésük is gyorsabb, mint a nagytestű kutyák emésztése. Ezeket a kritériumokat szedtem össze neked, ami alapján jó száraztápot tudsz majd választani kutyádnak:
Válasszon magas minőségű kutyatápot, amely sok fehérjét és kevés szénhidrátot tartalmaz. A hús legyen az elsődleges összetevő, és kerülje a mesterséges színezékeket, ízesítőket és tartósítószereket.
Kistestű kutyák számára kifejlesztett tápokat keressen, amelyek kisebb méretű darabokat tartalmaznak, amelyeket könnyebben megrághatnak és emészthetnek.
Válogatós palotapincsi
Természetesen vannak olyan kutyák akik nem eszik meg a tápot magában. Bevallom én is így jártam.
Miután Blacky a törpe uszkárom megízlelte a konzerv ízét máshogy nem volt hajlandó megenni a száraztápot csak ha elkeverem egy kis konzervvel.
Amivel egyébként nincsen semmi gond, mert egy 200g-os konzervet 4 napra osztok el a kutyának, természetesen a napi 50 g konzerv mellé még kap legalább 50-70g száraztápot.
Ezen kívül ha nem szeretnél konzervet venni a kutyádnak reszelhetsz sajtot a tápra. A másik nagy kedvencem, hogy beteszed a száraztápot a mikróba 5 másodpercre, ez az idő ahhoz elég, hogy kicsit a táp kieressze a benne lévő zsírt.
Palotapincsi életkor
A palotapincsi (pekingi palotakutya) átlagos élettartama 12-15 év. Ez a fajta a kisméretű kutyafajták közé tartozik, és általában hosszabb élettartamú, mint a nagyobb testű kutyák.
Betegségei
A palotapincsi általában egészséges kutyafajta, de mint minden kutyafajta, hajlamos lehet bizonyos betegségekre. Íme néhány a leggyakoribb palotapincsiknél előforduló betegségek közül:
Légzési problémák:A palotapincsi brachycephalikus fajta, ami azt jelenti, hogy lapos arcuk és rövid orruk van. Ez megnehezíti számukra a légzést, és hajlamosabbá teszi őket a légúti problémákra, mint például a hőguta, a légzési nehezítettség és a horkolás.
Szemproblémák: A palotapincsik hajlamosak a szemproblémákra, mint például a szürkehályog, a glaukóma és a cseresznyeszem. Fontos, hogy rendszeresen ellenőriztesse a kutya szemét állatorvossal.
Palotapincsi szeme kiesik: A palotapincsi nem hajlamos a szemének kiesésére. Ez egy téves hiedelem, ami valószínűleg a fajta lapos arcából és nagy szeméből ered.
A szemgolyó a szemüregben rögzítve van izmokkal, inakkal és szalagokkal, így nem tud csak úgy kiesni.
Azonban a palotapincsiknél előfordulhat a szemgolyó előesése, ami egy ritka, de súlyos állapot. Ezt általában trauma okozza, mint például egy ütés a fejre, vagy egy baleset. A szemgolyó előesése fájdalmas és ijesztő lehet, de állatorvosi ellátással kezelhető.
Fogászati problémák: A palotapincsik hajlamosak a fogkőképződésre és a fogbetegségekre. Fontos, hogy rendszeresen mossa a kutya fogait, és évente vigye el állatorvoshoz fogtisztításra.
Patellafició: A patellafició egy olyan állapot, amelyben a térdkalács elmozdul a helyéről. Ez fájdalmat és sántaságot okozhat.
Epilepszia: Az epilepszia egy neurológiai rendellenesség, amely görcsrohamokat okoz. Ez a problém általában abból adódik, hogy a kutya már túl van tenyésztve, de ezt nyilván akitől vetted soha nem fogja elismerni.
Palotapincsi fajtamentés
Szerencsére vannak olyan emberek akik szeretik annyira ezt a fajtát, hogy többet is tesznek értük. Sajnos honlapot nem találtunk ilyen csoporthoz, de találtunk egy facebook csoportot ami aktívan működik és igyekszik megmenteni a fajta egyedieit:
https://www.facebook.com/groups/230264657090314/?locale=hu_HU
Mini palotapincsi
A „mini palotapincsi” nem hivatalos elnevezés, és nem is létezik önálló kutyafajtaként. A palotapincsi (pekingi palotakutya) egy kisméretű kutyafajta, de a fajtaleírás nem tesz különbséget a méret alapján.
A palotapincsik súlya általában 3-7 kilogramm között mozog, marmagasságuk pedig 25-30 centiméter.
Előfordulhat, hogy kisebb termetű palotapincsikre utalnak „mini palotapincsi” kifejezéssel, de ez nem hivatalos megnevezés, és nem tükrözi a fajta standardját.
Szeretnélek figyelmeztetni, hogy nem létezik mini palotapincsi ezért kérlek kerüld el azokat akik így hirdetik az eladó kiskutyákat.