10 perc a tartalom elolvasásának időtartama
Ebben a bejegyzésben a Kanári szigeteki kopót szeretném nektek bemutatni. Amennyiben ilyen kutyafajtát szeretnél új családtagnak mindenképpen érdemes elolvasni, hogy illeni fog e hozzád és az életviteledhez (vagy a mostani vagy a jövőben elképzelt életviteledhez, gondolva itt egy családalapításra).
Kanári szigeteki kopó jellemzői
Annak érdekében, hogy tényleg kiderüljön vajon hozzád illik-e a kanári szigeteki kopó összegyűjtöttük neked a kutyafajta legfontosabb jellemzőit.
Kanári szigeteki kopó temperamentuma
Bátor, ideges, izgatott és lelkes dinamizmusú. Impozáns, de egyáltalán nem agresszív. Lemondás nélkül gazdájához kötve, sztoikusan kibírja a legszigorúbb napokat is, a fáradtság legcsekélyebb jele nélkül. Gazdájához a végtelenségig hűséges kutyáról van szó, ez a legnagyobb előnye és hátránya is a jellemének ugyanis jóformán egyemberes kutyának mondhatjuk.
Ami annyit jelent, hogy egy embert fogad a bizalmába. Vadászkutyák egyik jellemvonása a makacsság és önfejűség. Tanítása sok időt és energiát fog igénybe venni, de még ekkor sem biztos, hogy 100%-ban szófogadó lesz.
Kanári szigeteki kopó eredeti felhasználása
Nyúlvadászatra használják, ennek érdekében csodálatos orrát, látását és hallását kihasználva nagyon hatékony vadászkutya. Tökéletesen alkalmazkodik a terep számos egyenetlenségéhez. Könnyen elviseli a magas hőmérsékletet, hajnaltól estig vadászni képes, kitartása lenyűgöző.
Orrának és hallásának köszönhetően a terep természetes hasadékainak alján, falrepedésekben, szántóföldek szélén lévő kőhalmokban, vulkáni csövekben is észleli a nyulak jelenlétét. Rendkívüli túlélését kétségtelenül vadászi adottságainak köszönheti, amelyek az évszázadok során pótolhatatlanná tették.
Főleg nyomkövető kutya, akinek illatosító munkája során nem szabad ugatnia és elkapnia a vadat. A vadászgörénnyel kombinálva, a szigeteken engedélyezett vadászati módszerrel is használják. Általában a nyulakat veszi a szájába.
Kanári szigeteki kopó gondozása
Első körben ejtsünk pár szót a Canarian Podenco mozgásigényéről. Amint azt már említettem eredetei felhasználása szerint vadászkutya, ezért a nagy mozgásigényű kutyák közé tartozik. Sajnos napi pár séta belvárosban nem lesz neki elegendő. Sétáltatási tipp: ne sétáltasd póráz nélkül, vadászkutya ami szagot fog és elmegy.
A kanári szigeteki kopó szőrzete nem igényel különösebb gondozást hetente egyszer elegendő kifésülni.
Canarian Podenco etetése: természetesen húst eszik, így kérlek figyel milyen tápot választasz neki. A legfontosabb, hogy legyen magas a hústartalma.
Kanári szigeteki kopó megjelenése
Közepes méretű, hosszú vonalakra felépített, karcsú, könnyű és rendkívül ellenálló kutya. A csontváz jól fejlett. A zsírrétegek hiánya lehetővé teszi a bordaívet, valamint a gerincoszlopot és a csípőcsontok szabad szemmeli láthatóságát. Az izomzat a legmagasabb fokon fejlett, sovány, az izmok összehúzódásai a bőrön keresztül láthatóak.
Kan kutya marmagassága: 55-64 cm
Szuka kutya marmagassága: 53-60 cm
Amennyiben a kutya megfelel a fajta archetípusának a maximális marmagasságtól eltérhet a méret + 2 cm-rel, illetve eltérhet – 2 cm-rel is.
FCI szabvány szerinti megjelenése
Fontos arányok: Kicsit hosszabb, mint magas. A mellkas jól fejlett. A fang valamivel hosszabb, mint a koponya.
A Canarian Podenco feje: hosszúkás, csonka kúp alakú, de a testtel mindig arányos és közepesen hosszú. A koponya-arc tengelyei párhuzamosak. Az orra nagy és alapvetően hússzínű, de természetesen összhangban van a szőrzet színével. Az állkapcsa ollós harapású, jól fejlett fogazattal.
A szemei ferdék, kicsik és mandula alakúak. A legtöbb esetben sötét borostyán színűek. A szemek színének intenzitása a szőrzet színétől függ.
A kanári szigeteki kutya füle: Meglehetősen nagy fülei vannak, amikor a kutya izgatott állapotban van akkor felemelkedik, amikor a kutya nyugalmi állapotban van akkor hátradőlnek.
A kutya teste jól fejlett és jól izmolt, alkalmas versenyzésre és tökéletesen megfelel a vadászat minden igényére. Amint azt már említettem olyan szinten vékony zsírréteg található a kutyán, hogy kilátszanak az izmai illetve bordái és gerince is.
A kanári szigeteki kutya farka: Meglehetősen alacsonyan tűzött, a far megnyúlásaként jelenik meg. Kerek, csak kicsit ér lejjebb a csánknál. Lógva, vagy sarló alakban emelve. A
hegyén kissé elkeskenyedő, ami általában fehér. Soha nincs feltekerve. Mozgás közben nem kívánatos túl magasra emelnie.
Az elülső végtagok tökéletesen függőlegesek, egyenesek és párhuzamosak, a csontszerkezet finom, de szilárd. A lábfeje macskaláb alakú, kissé kifelé fordulva. A párnák kemények és enyhén oválisak.
A hátsó végtagok függőlegesek, egyenesek és robosztusok. Ezen felül jól izmoltak és fejlettek. A párnák szilárdak és ovális alakúak. Nincs harmatkarm. A kanári szigeteki kutya színváltozatai: Lehetőleg piros és fehér, a piros lehet többé-kevésbé intenzív, a narancstól a sötétvörösig (mahagóni) átmegy. Ezen színek összes kombinációja.
Kanári szigeteki kopó fajtajellemzők
Az alábbi neveken ismert még: PODENCO CANARIO, Kanári Warren Hound, Canarian Podenco, Dogo Canario.
A kutyafajta származási helye Spanyolország, ebből adódóan a fajta “tulajdonosa” Spanyolország.
Az FCI használ egy bizonyos rendszert ami segíti vagyis megkönnyíti a kutyafajták kategorizálást. Ennek a rendszernek az alapja 10 fajtacsoport, az egyes csoportokat további szekciókra tudjuk bontani, az egyes szekciókat pedig további típusokra.
Fajtacsoport: (II.) Pinscherek, schnauzerek – molosszerek – svájci hegyi- és pásztorkutyák
Szekció: (2.) Molosszerek
Típus: (2.1) Masztiff típusú kutyák
Annak érdekében, hogy még átláthatóbb legyen a kategorizálási rendszer, minden az FCI által elfogadott kutyafajta kap egy szabvány sorszámot is, a kanári szigeteki kutya FCI szabvány standard száma a 329–es.
Kanári szigeteki kopó története
A Kanári-szigeteken, ahonnan származott, Podenco Canario néven ismert. Gyakran találkozunk vele az összes szigeten, különösen a legnagyobbakon, a Gran Canary-szigeten és a Teneriffe-szigeten. A Podenco Canario egy egyiptomi eredetű kutya, amelyet valószínűleg a föníciaiak, a görögök, a karthágóiak és maguk az egyiptomiak hoztak be a Kanári-szigetekre.
A létező legősibb fajták egyike, mert számos leletet (metszet, szobor, dombormű) találunk a fáraók sírjaiban, valamint a Louvre vagy a British Museum múzeumaiban. Ez a fajta körülbelül hétezer éves múltra tekint vissza.