6 perc a tartalom elolvasásának időtartama
Ebben a bejegyzésben a Nagy gascogne-i kék kopót szeretném nektek bemutatni. Amennyiben ilyen kutyafajtát szeretnél új családtagnak mindenképpen érdemes elolvasni, hogy illeni fog e hozzád és az életviteledhez (vagy a mostani vagy a jövőben elképzelt életviteledhez, gondolva itt egy családalapításra).
Nagy gascogne-i kék kopó jellemzői
Kezdjünk néhány alap információval a kutyafajtáról. Franciaországból származik, ezáltal a kutyafajta “tulajdonosa” is Franciaország. Eredeti neve: Grand Blue De Gascogne, angol neve: Great Gascony Blue. Az FCI rendszerében a 22 szabvány számot viseli.
Nagy gascogne-i kék kopó eredeti felhasználása
Fegyveres vadászatra, esetenként nagy vadászatra, de nyúlvadászatra is használt szaglókutya, általában falkában vagy egyénileg nyomkövető vadászkutya szerepben.
Nagy gascogne-i kék kopó temperamentuma
Ösztönösen szeret falkában lenni, temperamentuma nyugodt, a parancsoknak könnyen engedelmeskedik.
Nagy gascogne-i kék kopó mozgásigénye
A Nagy Gascogne kopó vadak felkutatásra lett tenyésztve, bírja a több órán át tartó járást. Ebből adódóan ennek a kutyafajtának nem feltétlenül elegendő a napi pár séta.
Alaposan meg kell futtatni naponta, de minimum két naponta. Valmint nagyon szívesen veszi a feladatokat is, így szellemileg is fárasztani kell.
Általános megjelenése
Ősi kutyafajta, kiemelkedő francia típus, ami a fejet, a szőrzetet és az arckifejezésében jelenik meg. Impozáns, nyugodt, erő és nemesség benyomását kelti.
Kan kutya marmagassága: 65-72 cm
Szuka kutya marmagassága: 62-68 cm
FCI szabvány szerinti megjelenése
A kutya feje elölről nézve enyhén domború és nem túl széles, felülről nézve a koponya hátsó része ovális alakú.
A kutyafajta orra mindig fekete színű.
Az ajkak lógóak, az álsó allkapcsot jól fedik, az ajkak sarka jól látható anélkül, hogy laza lenne. Ollós harapással rendelkezik.
Szemei: ovális alakúak, enyhén beesettnek tűnnek. Az alsó szemhéj néha lazaságot mutat.
Fülek: a kék kutyára jellemzően finomat, behajlottak, hegyes végűek, és túl kell érniük a orr szélén. A bőr a fül tövénél keskeny, amely jóval a szemvonal alatt helyezkedik el.
A kutya teste elég hosszú, de jó kiállása van így is a kutyának. Erőteljes mellső végtagokkal rendelkezik, a hátsó végtagok szilárd felépítésűek, hosszúak és izmosak.
Farok: meglehetősen vastag, hosszúságában eléri a csánk pontját. Enyhén kiálló szőrszálak előfordulhatnak afarok vége felé.
A kutya szőrzete rövid és nagyon sűrű. Nagy gascogne-i kék kopó színváltozatai: Teljesen foltos (fekete-fehér), palakék színhatást ad, vagy megjelölve, vagy nem, többé-kevésbé kiterjesztett fekete foltokkal.
A fej két oldalán általában két fekete folt található, amelyek lefedik a bőrt, körülveszik a szemet és megállnak az arcnál.
Nem találkoznak a koponya tetején, fehér intervallumot hagynak maguk után, amelynek közepén gyakran a fajtára jellemző kis fekete ovális folt található.
Két többé-kevésbé fényes barna jelzés található a felső ívek felett, amelyek „quatreoeillé” megjelenést kölcsönöznek a szemnek.
Az arcokon, az ajkakon, a bőrök belső felületén, a lábakon és a farok alatt is barnulás nyomai láthatók.
Nagy gascogne-i kék kopó eredete
Amint azt már említettem ez egy ősi típusú kutyafajta, első feljegyzések a 14. századból maradtak fenn a kutyafajtáról. Akkoriban farkasra, medvére vagy vaddisznó vadászatra használták őket.
Nagyon elterjedt Franciaország déli (midi) és délnyugati részén, különösen Gascogne-ban, ahonnan a nevét kapta; ő az összes „délről” (du midi) nevű illatos kutya eredete.