Barion Pixel

Svájci kopó

Megosztás

4 perc a tartalom elolvasásának időtartama

Ebben a bejegyzésben a Svájci kopót szeretném nektek bemutatni. Amennyiben ilyen kutyát szeretnél új családtagnak mindenképpen érdemes elolvasni, hogy illeni fog e hozzád és az életviteledhez (vagy a mostani vagy a jövőben elképzelt életviteledhez, gondolva itt egy családalapításra).

A Svájci kopó angol neve: Swiss hound – ezen a néven szerepel az FCI nyilvántartásában is. Eredeti nevén: Schweizer Laufhund / Chien Courant Suisse.

Az FCI svájci kirendeltsége 2002-ben készített róla leírást és így elfogadták, mint önálló kutyafajta. Az FCI 59-os szabvány sorszámmal vette fel.

Ebből adódóan a kutya “tulajdonosa” Svájc.

Svájci kopó FCI besorolása

A svájci kopó a VI fajtacsoportba tartozik ami a (VI.) Kopók és rokon fajták fajtacsoportot hivatott megjelölni. Ezen belül a KOpók szekcióba tartozik és ezen belül a közepes méretű kopók típusba tartozik.

Svájci kopó jellemzői

Vadászkutya amelyet nyúl, őz, róka és nagyon ritkán vaddisznó vadászatra is használták. Kifejezetten nehéz terepeken is jól boldogul.

A gazdájához nagyon tud ragaszkodni, vadászkutyákhoz mérten neveléstől függően tud önfejű is lenni.

Svájci kopó természete: élénk és szenvedélyesen vadászni vágyó, érzékeny szelíd és nagyon ragaszkodó gazdájához.

A svájci kopónak 4 fajtája létezik:
Berni kopó

svájci kopó - berni kopó
Jura hound

Jura hound - jurai kopó
Lucerne Hound

Lucerni hound - Lucerni kopó
Schwyz Hound

Schwyz hound - svájci kopó

Svájci kopó megjelenése

Közepes méretű , jó testfelépítésű. sovány fej és hosszú pofa – nemesi jelleg.

Svájci kopó megjelenése FCI szerint

Fej: A koponya és a pofa tengelye kissé eltér egymástól. Az orra mindig fekete, nagy orrnyílásokkal. Az állkapcsa erős ollós harapással rendelkezik. A szemei mindig a szőrzet színével állítható práhuzamba, világosabb szőrzet esetén világosabb szemek, sötétebb szőrzet esetén sötétebb szemek. Enyhén ovális közepes méretű szemei vannak. A fülei nagyon kb az orrukig ér, keskenyek, lógósak és összehajtogatott állapotban vannak.

A kutya teste: a nyak, hát, farok harmonikusan kölcsönöz nemes megjelenést a kutyának.

Végtagok: Az első végtagok nagyon izmosak és vékonyak. Elölről nézve a lábak párhuzamosak, közepes csontozatúak.

A hátsó végtagok egyenesek és párhuzamosak.

Svájci kopó története

A svájci kopó nagyon messzire nyúló történelme van, első alkalommal a római Helvetia idején bukkantak fel a történelemben egy Avenches-ben felfedezett mozaikon.

Akkoriban falka kutyaként ábrázolták. A svájci kopó mind az 5 fajtájára sztenderdet állapítottak meg 1882-ben. A sztenderdek 1909-ben kerültek felülvizsgálásra és megállapítottak a Thurgovie-i kopó teljes eltűnését.

Ezt követően a még fennmaradt 4 fajtára egyetlen sztenderdet állapítottak meg.

 

Fekete Gergely
Fekete Gergely

Fekete Gergely vagyok kutyákkal nőttem fel, nemrég 1,5 éve jött el annak az ideje, hogy legyen saját kutyám. Egy fekete törpe uszkárra esett a választásom aki 6 hónaposan került mellém. Természetesen nagyon kreatívan Blacky lett a neve.

Mivel vidéken éltem gyerekkoromban számomra újdonság volt a kistestű kutya, az érzékeny lelkivilágával és természetesen az is, hogyan éljek együtt egy kutyával egy lakásban. Az együttélésünk megkönnyítése végett jónak láttam elvégezni együtt egy kutya tréner tanfolyamot is, hogy jobban megértsem Blacky-t.

A kihívások soha nem állnak meg ha az embernek van egy kutyája. Nekem a legnagyobb kihívás a kutyám etetése volt, mert nagyon érzékeny a gyomra.

Ezután a sok kihívás után szerettem volna megosztani a tapasztalatokat más fiatal és újdonsült gazdival is ezért indítottam el a kutyusom.hu webáruházat.

Articles: 376