Biztosan te is láttad már kedvencedet fűszálakat rágcsálni a séta során, de vajon tudtad, hogy a fűevés mögött számos ok rejtőzhet? Bár ez a viselkedés gyakran aggasztónak tűnhet a gazdik számára, a valóságban nem mindig utal komolyabb problémákra.
Ebben a blogbejegyzésben alaposabban megvizsgáljuk a fűevés okait, és feltárjuk, hogy mikor kell aggódnod, és mikor nem. Segítünk megérteni a kutyád viselkedését, és tanácsokat adunk arra vonatkozóan, hogy mit tehetsz, ha túlzott mértékű fűevést tapasztalsz.
Ehet füvet a kutya
A rövid válasz: igen, a kutyák ehetnek füvet. Valójában ez egy meglehetősen gyakori viselkedés, és nem mindig ad okot aggodalomra.
Fontos megjegyezni, hogy a mértékletes fűevés általában nem ártalmas a kutyáknak.
Azonban, ha a kutyája túlzott mértékben eszik füvet, vagy ha hányás, hasmenés, vérzés vagy letargia kíséri a fűevést, fontos, hogy forduljon állatorvoshoz.
Az állatorvos segíthet meghatározni a fűevés okát, és javasolhatja a szükséges kezelést.
Én személy szerint szoktam hagyni Blacky-nek, hogy egyen füvet, de azért egyik szememet mindig rajta tartom, hogy tudjam mennyit evett és milyen füvet rágcsált.
Általában nem szólok bele, mert szerintem a kutyák tudják mire van szükségük és nem a toklászos növényt vagy egy kaktuszt kezd el rágcsálni.
Természetesen vannak olyan esetek szerintem amikor érdemes lehet rászólni, de ez többnyire akkor fordulhat elő ha otthoni kertes környezetben vagy és mondjuk tudod, hogy nem rég permeteztél, de igyekeztem összegyűjteni pár esetet amikor jobb figyelni:
Mérgező növények: Számos mérgező növény létezik, amelyeket a kutyák megehetnek, ha a kertben vagy a szabadban sétáltatják őket. Fontos, hogy megismerje a környéken élő mérgező növényeket, és távol tartsa kutyáját tőlük. Néhány gyakori mérgező növény Magyarországon: gyöngyvirág, tiszafa, boróka, buxus.
Gyomirtókkal kezelt fű: A gyomirtókkal kezelt fű mérgező lehet a kutyák számára. Ha nemrégiben permetezték a gyepet, tartsa távol kutyáját tőle, amíg a vegyszerek le nem bomlanak.
Metszett fű: A frissen vágott fű gyomorpanaszokat okozhat a kutyáknál, hányást és hasmenést okozhat. Ha a kutyája frissen vágott füvet eszik, figyelje a tüneteket, és forduljon állatorvoshoz, ha bármilyen problémát észlel.
Tüskés növények: A tüskés növények, mint a bojtorján, kellemetlenek lehetnek a kutya számára, és szúrást, irritációt okozhatnak a szájban és a torokban.
Milyen oka van annak, hogy füvet eszik a kutya
Természetesen lehetnek egészségügyi okai is annak ha a kutya füvet eszik, de ettől jóval egyszerűbb indokok is állhatnak a háttérben, mint például unaloműzés.
Érdemes kicsit elgondolkodni a fűevés eredetén is: A tudósok egy része úgy gondolja, hogy a fűevés ösztönös viselkedés a kutyáknál, amely a farkas őseiktől öröklődött.
A vadon élő farkasok és más kutyafélék gyakran esznek füvet, és ez a viselkedés a kutyáknál is megmaradt.
Lehetséges, hogy a fűevés segít a kutyáknak emészteni, enyhíteni a gyomorpanaszokat, vagy akár szabályozni a bélműködést.
Unalom: A kutyák, különösen azok, akik kevés figyelmet vagy mozgást kapnak, néha füvet rágcsálnak unalmukban. Ez a tevékenység elfoglaltságot és szórakozást nyújt számukra.
Stressz, szorongás, egyedüllét: A kutyák fűevése stressz, szorongás vagy egyedüllét esetén egy önnyugtató viselkedésforma lehet. A rágás segíthet csökkenteni a stresszt és a szorongást, hasonlóan ahhoz, ahogyan egyes emberek rágógumiznak vagy körmöt rágcsálnak. Az ilyen viselkedés előfordulhat, ha a kutya unatkozik, túl kevés figyelmet kap, vagy szétválási szorongástól szenved. A fű rágása segíthet levezetni a felgyülemlett feszültséget és megnyugtatni a kutyát.
Gyomorpanaszok enyhítése: Sok kutya gyomorpanaszok, hányinger vagy emésztési problémák esetén füvet eszik, hogy enyhítse ezeket a tüneteket. A fű rágása és lenyelése segíthet a gyomorban felhalmozódott gázok és egyéb irritáló anyagok eltávolításában, gyakran hányást okozva, ami enyhülést hozhat. Én ide sorolnám azt is amikor tápváltást követően elkezd füvet enni a kutyád. Ez a jelenség akkor is előfordulhat ha a legfokozatosabban szeretnéd véghez vinni a tápváltást.
Táplálkozási hiányosságok: Ha a kutya étrendjéből hiányoznak bizonyos tápanyagok, például rostok, akkor előfordulhat, hogy füvet eszik, hogy pótolja ezeket a hiányosságokat. A fű tartalmazhat olyan rostokat és egyéb anyagokat, amelyek segíthetnek a kutya emésztésében és általános egészségében.
Ösztönös viselkedés: A fű evése lehet egy ősi ösztönös viselkedés is, amely a vadon élő kutyákra és őseikre vezethető vissza. Az ösztönök szerint a növényi anyagok fogyasztása természetes és jótékony hatású lehet számukra.
Gyomortisztítás: Egyes kutyák a fű fogyasztását a gyomruk tisztítására használják. A fű éles és szálas textúrája segíthet eltávolítani a gyomorban felhalmozódott nem kívánt anyagokat, például szőrt, csontdarabokat vagy egyéb emésztetlen részecskéket.
“Pica” étkezési zavar kutyáknál: A “pica” étkezési zavar kutyáknál olyan viselkedés, amikor a kutya nem élelmiszernek számító tárgyakat fogyaszt. Ez magában foglalhatja a szennyeződéseket, kavicsokat, műanyagot, fát, szövetet és egyéb nem ehető anyagokat.
Figyelemfelkeltés: A kutyák néha azért esznek füvet, hogy felhívják magukra a gazdájuk figyelmét. Ez különösen gyakori a fiatal kutyáknál, akik még nem tanulták meg a megfelelő viselkedési módokat.
Milyen következménye van annak, ha füvet eszik a kutya
A fűevés általában nem ártalmas a kutyáknak, ha mértékkel történik.
Milyen negatív egészségügyi következményei vannak a kutya fű evésének:
Gyomorpanaszok: A fűevés hányást, hasmenést és gyomorfájást okozhat, különösen ha a kutya túl gyorsan eszi a füvet, vagy ha nem szokott hozzá a fűevéshez. Nekem személy szerint még a beagle kutyámmal van tapasztalatom, hogy előfordult, hogy túl sok füvet evett és ilyen barna habos hányással ki is adta magából a betermelt füvet.
Bélrendszeri problémák: A fűevés bélelzáródást okozhat, ha a kutya nagy mennyiségű füvet nyel le. Ez egy súlyos állapot, amely állatorvosi ellátást igényel.
Mérgezés: Ha a kutya vegyszerekkel kezelt füvet eszik, az mérgezést okozhat. A tünetek között szerepelhet a hányás, hasmenés, letargia, görcsök és légzési nehézségek. Súlyos esetekben mérgezés akár halálos is lehet. Én személy szerint ezért javaslom azt, hogy cska a saját kerteden belül hagyd, hogy a kutyád egyen füvet, de kutyafuttatóban, parkban ahol nem tudod, hogyan kezelik a füvet mit permeteztek rá nem javaslom.
Allergia: Egyes kutyák allergiásak a fűre, ami allergiás reakciókat okozhat, mint például kiütést, viszketést és duzzanatot.