Barion Pixel

Gombás fertőzések kutyáknál

Megosztás

Viszkető mancsok és hulló szőr: Gombás fertőzések kutyáknál

A kutyák, mint minden más élőlény, hajlamosak a különböző betegségekre. Ezek közül az egyik leggyakoribb a gombás fertőzés, ami nem csak kellemetlen a kutya számára, de akár a gazdiknak is okozhat gondot.

Ebben a blogbejegyzésben mindent megtudhatsz a kutyák gombás fertőzéseiről: a leggyakoribb fajtáktól a tünetek felismerésén át a kezelési lehetőségekig. Megosztunk tippeket a megelőzésre is, hogy megőrizhesd kedvenced bőr- és szőrzetegészségét.

Milyen gombás fertőzések lehetnek kutyáknál

  • Dermatofitózis (bőrgomba)
  • Malassezia dermatitis
  • Szisztémás gombás fertőzések
  • Gombás körömfertőzések
  • Bőrgomba kutyáknál

Dermatofitózis (bőrgomba) kutyáknál

A Dermatofitózis, más néven bőrgomba, a kutyák egyik leggyakoribb gombás fertőzése. A dermatofitákat okozó gombák a talajban, az elhullott szőrben és a fertőzött állatok bőrében élnek. A kutyák a következő módokon fertőződhetnek meg:

Közvetlen érintkezés fertőzött állattal: Ez a leggyakoribb módja a fertőzésnek.

Fertőzött talajjal vagy szőrrel való érintkezés: A gombák spórái a talajban és az elhullott szőrben hónapokig életképesek maradhatnak.

Fertőzött tárgyakkal való érintkezés: A gombák spórái megtalálhatók játékokon, keféken, fekhelyeken és más tárgyakon, amelyekkel a fertőzött kutya érintkezett.

A tünetek a következők lehetnek:

Kerek, szőrtelen foltok a bőrön: A foltok általában a fején, a fülén, a lábain és a farkán jelennek meg a kutyának.

  • Viszketés: A kutya vakarózhatja, nyalogathatja vagy rághatja a fertőzött területeket.
  • Vörösödés: A fertőzött területek vörösek és gyulladtak lehetnek.
  • A bőr hámlása: A fertőzött területeken hámlás és korpásodás jelentkezhet.
  • A szőr töredezése: A fertőzött területeken a szőr törékennyé válhat és kihullhat.
  • A tünetek súlyossága a kutya egyéni immunrendszerétől és a gombatípusától függően változhat.
  • Fontos megjegyezni, hogy a dermatofitózis zoonózis, az emberre is átterjedhet.

Megelőzés

1. Higiénia:

Rendszeresen fürdesse kutyáját: Használjon gombaellenes sampont havonta egyszer, vagy az állatorvos utasításai szerint.

Tisztítsa meg és fertőtlenítse a kutya környezetét: Ez magában foglalja a fekhelyét, a játékait, a tálkáit és az összes olyan tárgyat, amellyel a kutya érintkezik.

Mossa meg a kezét: Alaposan mossa meg a kezét szappannal és vízzel, miután érintkezett a kutyájával, különösen, ha fürdette vagy simogatta.

2. Kerülje a fertőzött állatokkal való érintkezést:

Ne engedje, hogy kutyája érintkezzen más kutyákkal, akiknél gombás fertőzés gyanúja áll fenn.

Kerülje a fertőzött területeket, például a kutyafuttatókat, ahol gombás fertőzéses kutyák járhatnak.

3. Erősítse kutyája immunrendszerét:

Etesse kutyáját kiegyensúlyozott, tápanyagban gazdag étrenddel.

Biztosítson kutyájának rendszeres testmozgást.

Csökkentse a stresszt a kutya életében.

Malassezia dermatitis

A Malassezia dermatitis, más néven élesztőgomba-fertőzés, a kutyák egyik leggyakoribb gombás bőrbetegsége. Ezt a fertőzést a Malassezia nevű élesztőgomba okozza, amely általában kis mennyiségben megtalálható a kutya bőrén. Azonban, ha a gomba túlszaporodásnak indul, bőrgyulladást okozhat.

A Malassezia dermatitis tünetei a következők lehetnek:

  • Viszketés: A kutya vakarózhatja, nyalogathatja vagy rághatja a fertőzött területeket. Ez súlyosbíthatja a tüneteket, és kutyájának bőre kipirosodhat, megduzzadhat és kirepedhet.
  • Vörösödés: A fertőzött területek vörösek és gyulladtak lehetnek.
  • Hámló bőr: A fertőzött területeken hámlás és korpásodás jelentkezhet.
  • Zsíros bőr: A Malassezia dermatitis zsíros bőrt okozhat, kellemetlen szaggal.
  • Szőrhullás: A fertőzött területeken a szőr kihullhat.
  • Fülgyulladás: A Malassezia dermatitis gyakran érinti a kutya fülét is, ami fülgyulladást okozhat. A kutya füle vörösödhet, viszkethet és kellemetlen szagú váladék ürülhet belőle.

A Malassezia dermatitis kezelése kutyáknál

A kezelés célja a gombák elpusztítása és a tünetek enyhítése. A kezelési tervet az állatorvos a kutya egyéni igényei alapján állítja össze, de általában a következőket foglalja magában:
Gombaellenes gyógyszerek kutyáknak:

Samponok: Gombaellenes samponokat hetente egyszer vagy kétszer kell használni a kutya fürdetéséhez. A sampont alaposan be kell masszírozni a bőrbe, és 10 percig rajta kell hagyni, mielőtt leöblítené.

Krémek: A gombaellenes krémeket a fertőzött területekre kell kenni naponta egyszer vagy kétszer, az állatorvos utasításai szerint.

Szájon át szedhető gyógyszerek: Súlyosabb esetekben szájon át szedhető gombaellenes gyógyszerekre is szükség lehet. A gyógyszereket általában 4-8 hétig kell adni, de a kezelés hossza a fertőzés súlyosságától és a kutya egyéni reakciójától függően változhat. A kezelés hossza a fertőzés súlyosságától és a kutya egyéni reakciójától függően változik.

Szisztémás gombás fertőzés kutyáknál

A szisztémás gombás fertőzések olyan gombás fertőzések, amelyek a kutya belső szerveit érintik. Ezek a fertőzések gyakrabban fordulnak elő gyenge immunrendszerű kutyáknál, de egészséges kutyákat is érinthetnek.

A szisztémás gombás fertőzések tünetei változatosak lehetnek, és a fertőzést okozó gomba típusától függően változnak. A leggyakoribb tünetek a következők:

  • Láz: A láz a szisztémás gombás fertőzés egyik leggyakoribb tünete.
  • Letargia: A kutya fáradtnak, levertnek és kevésbé aktívnak tűnhet, mint általában.
  • Étvágytalanság: A kutya elveszítheti az étvágyát, és kevesebbet ehet, mint szokott.
  • Fogyás: A kutya fogyhat, még akkor is, ha nem kevesebbet eszik.
  • Hányás
  • Hasmenés
  • Nehézlégzés: A kutya nehezen lélegezhet.
  • Megnövekedett szomjúság: A kutya többet szomjazhat, mint általában.
  • Orrfolyás: A kutya orrfolyást kaphat.
  • Bőrproblémák: A kutya bőrén például kiütések, pikkelyek vagy szőrhullás jelentkezhetnek.

Fontos megjegyezni, hogy ezek a tünetek más betegségeket is jelezhetnek. Ha kutyáján ezek közül bármelyik tünetet észleli, fontos, hogy forduljon állatorvoshoz a diagnózis felállításához és a kezelés megkezdéséhez.

A szisztémás gombás fertőzések diagnosztizálása nehéz lehet. Az állatorvos valószínűleg fizikai vizsgálatot végez a kutyán, és vér- és vizeletvizsgálatokat is rendelhet. Bizonyos esetekben további vizsgálatokra, például röntgenfelvételre vagy CT-vizsgálatra is szükség lehet.

A szisztémás gombás fertőzések kezelése általában gombaellenes gyógyszerekkel történik. A gyógyszereket szájon át, intravénásan vagy injekció formájában adhatják be.

Gombás körömfertőzés kutyáknál

A gombás körömfertőzések, más néven onychomycosis, gyakori problémák kutyáknál. Ezek a fertőzések a gombák egy csoportja, úgynevezett dermatofiták okozzák, amelyek a talajban, az elhullott szőrben és a fertőzött állatok bőrében élnek. A kutyák a következő módokon fertőződhetnek meg:

Közvetlen érintkezés fertőzött állattal: Ez a leggyakoribb módja a fertőzésnek.

Fertőzött talajjal vagy szőrrel való érintkezés: A gombák spórái a talajban és az elhullott szőrben hónapokig életképesek maradhatnak.

Fertőzött tárgyakkal való érintkezés: A gombák spórái megtalálhatók játékokon, keféken, fekhelyeken és más tárgyakon, amelyekkel a fertőzött kutya érintkezett.

A gombás körömfertőzések tünetei a következők lehetnek:

  • Elváltozott karmok: A fertőzött karmok elszíneződhetnek (sárga, barna, zöldes), törékennyé válhatnak, megrepedhetnek, vastagabbá vagy vékonyabbá válhatnak, morzsolódhatnak, vagy akár el is hullhatnak.
  • Gyulladás: A fertőzött karmok körül a bőr gyulladttá válhat, kivörösödhet, megduzzadhat és fájdalmas lehet.
  • Viszketés: A kutya vakarhatja, nyalogathatja vagy rághatja a fertőzött karmokat.
  • Sántaság: Súlyos esetekben a kutya sántíthat a fertőzött lába miatt.

Gombás körömfertőzés kezelése kutyáknál

Helyi kezelések:

Gombaellenes krémek: Ezek a krémek közvetlenül a fertőzött karmokra alkalmazhatók.
Gombaellenes lakkok: Ezek a lakkok a karmokra kenhetők, és védőréteget képeznek a gombák ellen.

Szájon át szedhető gyógyszerek:

Gombaellenes gyógyszerek: Ezeket a gyógyszereket szájon át kell adni a kutyának, és a gombákat a szervezetben pusztítják el.

Súlyos esetekben:

Sebészeti beavatkozás: A súlyosan fertőzött karmokat el kell távolítani.

Fekete Gergely
Fekete Gergely

Fekete Gergely vagyok kutyákkal nőttem fel, nemrég 1,5 éve jött el annak az ideje, hogy legyen saját kutyám. Egy fekete törpe uszkárra esett a választásom aki 6 hónaposan került mellém. Természetesen nagyon kreatívan Blacky lett a neve.

Mivel vidéken éltem gyerekkoromban számomra újdonság volt a kistestű kutya, az érzékeny lelkivilágával és természetesen az is, hogyan éljek együtt egy kutyával egy lakásban. Az együttélésünk megkönnyítése végett jónak láttam elvégezni együtt egy kutya tréner tanfolyamot is, hogy jobban megértsem Blacky-t.

A kihívások soha nem állnak meg ha az embernek van egy kutyája. Nekem a legnagyobb kihívás a kutyám etetése volt, mert nagyon érzékeny a gyomra.

Ezután a sok kihívás után szerettem volna megosztani a tapasztalatokat más fiatal és újdonsült gazdival is ezért indítottam el a kutyusom.hu webáruházat.

Articles: 376