Barion Pixel

Kutya fehér habos hányása

Megosztás

A kutya hányása aggasztó tünet lehet a gazdik számára, főleg, ha a hányadék fehér habos. Ez a jelenségnek számos oka lehet, a szőrzetük lenyelésétől a komolyabb emésztőrendszeri problémákig.

Fontos, hogy megértsük a lehetséges okokat, és tudjuk, hogyan kell cselekedni a kutya egészségének megőrzése érdekében.

Ebben a blogbejegyzésben részletesen kifejtjük a kutya fehér habos hányásának lehetséges okait, és tanácsokat adunk a tennivalókkal kapcsolatban.

Megtudhatod, hogy mikor kell aggódni, és mikor fordulj állatorvoshoz. Ezen kívül hasznos tippeket adunk a megelőzéshez is, hogy csökkentsd a kutya hányásának kockázatát.

A kutya fehér habos hányásának leggyakoribb okai

Gyomorirritáció: A kutyák gyakran hánynak fehér habot, ha a gyomruk üres és irritált. Ez lehet az eredménye, ha hosszú ideig nem esznek, vagy ha gyomorsav túltermelődik.

Lenyelt levegő: Amikor a kutya sok levegőt nyel, például amikor túl gyorsan eszik vagy iszik, az szintén okozhat fehér habos hányást.

Gyomorhurut: A gyomorhurut (gastritis) is okozhat ilyen hányást. Ez a gyomor nyálkahártyájának gyulladása, amit különféle tényezők, mint például fertőzések, allergiák vagy idegen tárgyak lenyelése okozhatnak.

Paraziták: Bizonyos paraziták, például a bélférgek, irritálhatják a gyomrot és a beleket, ami hányáshoz vezethet.

Ételintolerancia vagy allergia: Egyes ételek intoleranciát vagy allergiás reakciókat válthatnak ki, ami gyomorproblémákat és hányást okozhat.

Stressz vagy szorongás: A kutyák is stresszelhetnek, és a stressz vagy szorongás miatt is hányni kezdhetnek.

Mikor kell aggódni

Fehér habos hányás esetén több tényezőt kell figyelembe venni, hogy eldöntsük, mikor érdemes aggódni és állatorvoshoz fordulni. Íme néhány jele annak, hogy komolyabb probléma állhat a háttérben:

Gyakoriság: Ha a kutya rendszeresen hány fehér habot, az aggodalomra adhat okot.

Az alkalmi hányás nem szokatlan, de a gyakori vagy ismétlődő hányás komolyabb problémát jelezhet.

Egyéb tünetek: Ha a hányás mellett más tünetek is jelentkeznek, mint például:

  • Láz
  • Letargia vagy levertség
  • Étvágytalanság
  • Fogyás
  • Hasmenés
  • Köhögés vagy légzési nehézségek
  • Puffadás vagy hasi fájdalom

Hirtelen változások: Ha a kutya viselkedésében, étvágyában vagy aktivitási szintjében hirtelen változások állnak be, ez komolyabb problémát jelezhet.

Mérgezés gyanúja: Ha gyanítod, hogy a kutya mérgező anyagot fogyasztott (pl. bizonyos növények, vegyszerek, emberi gyógyszerek), azonnal keresd fel az állatorvost.

Ismert egészségügyi állapotok: Ha a kutyának már vannak ismert egészségügyi problémái, mint például vesebetegség, májbetegség vagy cukorbetegség, a fehér habos hányás súlyosabb probléma jele lehet.

Hosszan tartó hányás: Ha a kutya nem tudja megtartani az ételt vagy vizet több mint 24 órán keresztül, ez komoly dehidrációhoz és egyéb komplikációkhoz vezethet.

Mit tegyél, ha a kutyád fehér habosat hány

Tartsd megfigyelés alatt a kutyát, jegyezd fel a hányás gyakoriságát és egyéb tüneteket.

Biztosítsd, hogy a kutya hozzáférjen friss vízhez, de ne engedd, hogy egyszerre túl sokat igyon, mert ez is kiválthatja a hányást.

Korlátozd az ételhez való hozzáférést néhány órára, majd lassan vezesd vissza a könnyen emészthető ételeket, mint a főtt hús és rizs.

Figyeld meg mennyit iszik, mert ha nem iszik eleget akkor fennáll a veszélye a kiszáradásnak is.

Fűevés utáni fehér habos hányás

Saját tapasztalat: a kutyám intenzíven el kezdett füvet enni, ezt követően a fű egy részét vissza is hányta fehér habos hányással, úgy gondoltam levezetem ezt a folyamatot:

A kutyák gyakran esznek füvet, amikor gyomorégést vagy egyéb gyomorpanaszokat tapasztalnak (például tápváltás, vagy kapott valamit az ebédből ami neki túl fűszeres volt).

A fűevés ösztönös viselkedés, ami segíthet nekik hányást kiváltani, és így megszabadulni a gyomrukban lévő irritáló anyagoktól.

A következő lépésekben leírom, mi történik ilyenkor és miért lehet fehér habos a hányadék:

Gyomorsav: Amikor a kutya fűvet eszik, az irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, ami hányást vált ki. A hányadékban található fehér hab gyakran a gyomorsav és a nyál keveredésének eredménye.
Fűevés: A fű mechanikailag is stimulálja a gyomrot, ami szintén hozzájárul a hányás kiváltásához. A fű maga is látható lehet a hányadékban, de gyakran a fehér hab dominál.

Emésztési problémák: A kutya gyomra és bélrendszere esetleg túl sok savat termel, ami gyomorégéshez vezethet. A kutya fűevéssel próbálja ezt enyhíteni.

Önszabályozás: A kutyák ösztönösen próbálnak megszabadulni az emésztőrendszerükben lévő kellemetlen anyagoktól. A fűevés és az azt követő hányás egy természetes módja annak, hogy megtisztítsák a gyomrukat.

Amíg a kutya csak alkalmanként hány füvet és fehér habot, és egyébként jókedvű, egészséges és normális étvágya van, addig valószínűleg nincs nagyobb probléma. Azonban, ha a hányás gyakori, vagy más tünetek is jelentkeznek, érdemes állatorvoshoz fordulni, hogy kizárják a komolyabb betegségeket és megfelelő kezelést javasoljanak.

Fekete Gergely
Fekete Gergely

Fekete Gergely vagyok kutyákkal nőttem fel, nemrég 1,5 éve jött el annak az ideje, hogy legyen saját kutyám. Egy fekete törpe uszkárra esett a választásom aki 6 hónaposan került mellém. Természetesen nagyon kreatívan Blacky lett a neve.

Mivel vidéken éltem gyerekkoromban számomra újdonság volt a kistestű kutya, az érzékeny lelkivilágával és természetesen az is, hogyan éljek együtt egy kutyával egy lakásban. Az együttélésünk megkönnyítése végett jónak láttam elvégezni együtt egy kutya tréner tanfolyamot is, hogy jobban megértsem Blacky-t.

A kihívások soha nem állnak meg ha az embernek van egy kutyája. Nekem a legnagyobb kihívás a kutyám etetése volt, mert nagyon érzékeny a gyomra.

Ezután a sok kihívás után szerettem volna megosztani a tapasztalatokat más fiatal és újdonsült gazdival is ezért indítottam el a kutyusom.hu webáruházat.

Articles: 376