Barion Pixel

Toklász a kutyában

Megosztás

A nyár a kutyasétáltatások és a szabadtéri játékok ideje, de sajnos rejt magában egy alattomos veszélyt is: a toklászt. Ez a gonosz kis növényi szál, akár egy apró nyílvessző, befúródhat a kutya bőrébe, szemébe, fülébe, sőt még a torkába is kerülhet, komoly fájdalmat és gyulladást okozva.

Mi az a toklász

A toklász az egérárpa (Hordeum murinum) nevű gyomnövény megszáradt, széteső kalászának egy darabkája. A fű kaszálása után a kiszáradt növény termése megszárad, lehulllik és potenciális veszélyt jelent kedvenceinkre.

A toklász hegyes, kampós végével és a kemény, kiálló szálakkal rendelkezik, aminek köszönhetően könnyen bele tud kapaszkodni a szőrbe, majd befúródik a bőrbe, a talppárnák közé, vagy bejuthat a szembe, orrba, szájba, torokba és a fülekbe is. A bejutott toklász gyulladást, duzzanatot, fájdalmat és viszketést okoz, sőt súlyosabb esetekben fertőzéshez is vezethet.

A toklász tehát nem maga a növény, hanem a termésének egy része, ami veszélyt jelenthet a kutyákra és más állatokra. A toklászt nem szabad összetéveszteni a szálkásodással, ami a szőrbe szúródó apró növényi részek okozta irritációt jelenti.

Fontos megjegyezni, hogy a toklász nem csak a kutyákra jelent veszélyt, de macskákra, nyulakra és más kisállatokra is. Ha bármilyen háziállatnál észleled a toklász tüneteit, fontos, hogy mielőbb állatorvoshoz vidd.

mi az a toklász

Toklász szezon

A toklász szezon májustól októberig tart, de a legkritikusabb időszak júliusra és augusztusra tehető.

Ekkor érik be az egérárpa, és hullanak le a kalászok, amik kiszáradva alakulnak át toklásszá.

Fontos megjegyezni, hogy a toklász szezon hossza és intenzitása időjárástól és helyszíntől függően változhat.

Csapadékosabb nyarakon a toklász kevésbé okoz problémát, míg száraz, meleg nyarakon a toklászveszély fokozott.

Toklász a kutyában

Ha toklászt fedezel fel a kutyádban, ne ess pánikba, de ne is késlekedj a beavatkozással.
A toklász eltávolítása nem mindig egyszerű feladat.

Ha nem vagy biztos a dolgodban, vagy ha a toklász nehezen hozzáférhető helyen van, fordulj állatorvoshoz.

Az állatorvos steril eszközökkel eltávolítja a toklászt, és szükség esetén antibiotikumot is adhat a kutya gyógyulásának felgyorsítására.

Toklász kutya mancsában

A toklász a kutya mancsában felismerhető a következő tünetek alapján:

Sántítás: A kutya sántít, kíméli a toklászos mancsát.
Mancs nyalogatása: A kutya fájdalom miatt nyalogatja, rágcsálja a mancsát.
Duzzanat: A toklász behatolási helyén a mancs megduzzadhat, kipirosodhat.
Fájdalom: A kutya fájdalmat érez érintésre, ha a mancsát megnyomják.
Gennyes váladékozás: Súlyosabb esetekben gennyes váladék ürülhet a toklász behatolási helyéből.

Toklász a kutya orrában

A hegyes, szálkás végű növényi darab befúródhat az orrjáratokba, gyulladást, tüsszögést, orrfolyást, sőt nehezített légzést is okozva. Súlyosabb esetekben a toklász az orrüregbe vándorolhat, és további szövődményeket okozhat.

A toklász a kutya orrában felismerhető a következő tünetek alapján:

Tüsszögés: A kutya gyakran és erősen tüsszög.
Váladékozás: Az orrból nyálkás vagy véres váladék ürülhet.
Orrvakarás: A kutya mancsával vakarja az orrát a viszketés és a fájdalom miatt.
Nehezített légzés: A kutya nehezen veszi a levegőt, szipog.
Fáradt, levert hangulat: A kutya fáradtnak, levertnek tűnhet a kellemetlen tünetek miatt.

Toklász a kutya fülében

A hegyes, szálkás végű növényi darab befúródhat a hallójáratba, gyulladást, viszketést, rázkódást, sőt akár halláskárosodást is okozva. Súlyosabb esetekben a toklász a dobhártyát is átszúrhatja, ami további szövődményekhez vezethet.

A toklász a kutya fülében felismerhető a következő tünetek alapján:

Fülrázkódás: A kutya gyakran és erősen rázza a fejét a toklász okozta viszketés és fájdalom miatt.
Fülvakarás: A kutya mancsával vakarja a fülét.
Vörösség és duzzanat: A fülkagyló és a hallójárat kipirosodhat és megduzzadhat.
Gennyes váladékozás: A füléből gennyes váladék ürülhet.
Fejoldaltartás: A kutya a fejét a toklász által érintett oldalra döntheti.
Halláskárosodás: Súlyosabb esetekben a kutya hallása romolhat.

Toklász a kutya szemében

A hegyes, szálkás végű növényi darab a szembe kerülve komoly szaruhártya-gyulladást, kötőhártya-gyulladást, sőt akár látásvesztést is okozhat.

A toklász a kutya szemében felismerhető a következő tünetek alapján:

Vörösség és duzzanat: A szemhéjak, a kötőhártya és a szemgolyó vörösödhet és beduzzadhat.
Váladékozás: A szemből gennyes vagy véres váladék ürülhet.
Hunyorogás: A kutya fájdalom miatt hunyoroghat, és igyekszik behúzni a szemét.
Fájalom: A kutya fájdalmat érez érintésre, ha a szemét megnyomják.
Fényérzékenység: A kutya érzékeny lehet a fényre.
Könnyezés: A kutya fokozottan könnyezhet.
Pislogás: A kutya gyakran pisloghat.
Harmadik szemhéj: A kutya harmadik szemhéja előretolódhat.

Toklász kezelése házilag

A toklász csak abban a helyzetben kezelhető házilag amíg nem fúródott bele a kutyád bőrébe. Csak akkor kezeld otthon, amíg csak a kutyád szőrzetében van benne.

Toklász kiszedése

A házilagos kezelések súlyosbíthatják a kutya állapotát, fertőzéshez vezethetnek, sőt akár a kutya látását vagy életét is veszélyeztethetik.

Fontos, hogy ne kísérletezz a toklász eltávolításával otthon, hanem fordulj állatorvoshoz a lehető leghamarabb.

Az állatorvos steril eszközökkel, szakszerűen távolítja el a toklászt, és szükség esetén antibiotikumot, gyulladáscsökkentő gyógyszert, vagy más kezelést is alkalmaz a kutya gyógyulásának felgyorsítására.

Toklász elleni védekezés

A toklász ellen számos hatékony védekezési módszer létezik, amelyekkel megvédheted kedvencedet a kellemetlen tünetek és a szövődmények okozta szenvedéstől. Íme néhány tipp:

Kerüld a toklászos területeket: Sétáltass a kutyádat óvatosan füves területeken, és kerüld a toklászos területeket, ha lehetséges. Ha nem tudod elkerülni a toklászos területeket, akkor rövid pórázon sétáltasd a kutyát, és figyelj oda rá, hogy ne fusson be a bozótosba vagy a magas fűbe.

Vizsgáld át a kutyádat séta után: Ha a kutyád füves területen járt, alaposan vizsgáld át a bundáját, a mancsát, a szemét, a fülét és az orrát séta után, és távolíts el minden toklászt, amit találsz.

Különösen fontos a mancsok közötti területek, a fülek és a szemkörnyék alapos vizsgálata.

Használj toklász elleni védőszert: Léteznek toklász elleni védőszerek spray vagy folyadék formájában, amelyek megakadályozzák a toklász bejutását a kutya bundájába. Ezeket a szereket a kutya bundájára kell permetezni a séta előtt. A védőszerek hatékonysága változó lehet, ezért fontos, hogy kövesd a termék használati útmutatóját.

Egyéb tippek:

Fésüld a kutyádat rendszeresen: A kutyád bundájának rendszeres fésülése segíthet eltávolítani a toklászt, mielőtt az befúródna a bőrébe.

Tartsd a kutyád körmét röviden: A hosszú körmök megkönnyítik a toklász befúródását a mancsba.

Toklász következménye

Fertőzés: A toklász behatolási helyén a bőr megfertőződhet, ami gennyes váladékozást, duzzanatot, fájdalmat és lázat okozhat. Súlyosabb esetekben a fertőzés a nyirokrendszerbe vagy a véráramba is terjedhet.

Tartós fájdalom és gyulladás: A toklász a kutya szervezetében gyulladást okoz, ami fájdalomhoz, duzzanathoz és mozgási nehézségekhez vezethet. A gyulladás krónikussá válhat, és tartós problémákat okozhat a kutyának.

Szövődmények: A toklász súlyosabb szövődményekhez is vezethet, mint például:

Látásvesztés: Ha a toklász a kutya szemébe kerül, szaruhártya-gyulladást, kötőhártya-gyulladást, sőt akár látásvesztést is okozhat.

Halláskárosodás: Ha a toklász a kutya fülébe kerül, hallójáratgyulladást, dobhártyagyulladást, sőt akár halláskárosodást is okozhat.

Légzési nehézségek: Ha a toklász a kutya orrába kerül, orrgyulladást, légzési nehézségeket, sőt akár tüdőgyulladást is okozhat.

Halál: Ritkán, de előfordulhat, hogy a toklász szövődményei halált okoznak a kutyának. Ez általában súlyos fertőzések vagy légzési nehézségek következménye.

Fekete Gergely
Fekete Gergely

Fekete Gergely vagyok kutyákkal nőttem fel, nemrég 1,5 éve jött el annak az ideje, hogy legyen saját kutyám. Egy fekete törpe uszkárra esett a választásom aki 6 hónaposan került mellém. Természetesen nagyon kreatívan Blacky lett a neve.

Mivel vidéken éltem gyerekkoromban számomra újdonság volt a kistestű kutya, az érzékeny lelkivilágával és természetesen az is, hogyan éljek együtt egy kutyával egy lakásban. Az együttélésünk megkönnyítése végett jónak láttam elvégezni együtt egy kutya tréner tanfolyamot is, hogy jobban megértsem Blacky-t.

A kihívások soha nem állnak meg ha az embernek van egy kutyája. Nekem a legnagyobb kihívás a kutyám etetése volt, mert nagyon érzékeny a gyomra.

Ezután a sok kihívás után szerettem volna megosztani a tapasztalatokat más fiatal és újdonsült gazdival is ezért indítottam el a kutyusom.hu webáruházat.

Articles: 376