7 perc a tartalom elolvasásának időtartama
Ebben a bejegyzésben a Beauce-i juhászkutyát szeretném nektek bemutatni. Amennyiben ilyen kutyafajtát szeretnél új családtagnak mindenképpen érdemes elolvasni, hogy illeni fog e hozzád és az életviteledhez (vagy a mostani vagy a jövőben elképzelt életviteledhez, gondolva itt egy családalapításra).
Angol nevén: Beauce Sheep Dog – ezen a néven is keresheted az FCI szerszerében, de talán most először érdemesebb eredeti nevén keresni: Berger De Beauce. Az angol nevén kívül ismert még ezeken a neveken is: Beauceron, red-stocking.
Az FCI Francia kirendeltésge 2006-ban készített hozzá utoljára szabvány leírást, az FCI 44.es standard számmal vette fel rendszerébe.
A kutyafajta Franciaországból származik ennek eredményeképpen a kutya “tulajdonosa” Franciaország lesz.
Beauce-i juhászkutya FCI besorolása
A Raymond Triquet által készített fajtacsoportosítást használja az FCI is. Ezért az FCI 10 fajtacsoportra osztotta le a kutyafajtákat. Ezeket a csoportokat lehet még tovább bontani szekciókra és típusokra.
A Beauce-i juhászkutyának az az érdekessége, hogy a fajtaleírást az a Raymond Triquet készítette aki a fajtacsoportosítást is.
A Berger de beauce az I. fajtacsoportba tartozik ami a (I.) Juhász- és pásztorkutyák (kivéve svájci pásztorkutyák) csoportját jelöli. Ezen belül a juhászkutyák szekcióba tartozik.
Beauce-i juhászkutya természetes
Mindenhez jó hozzáállása van és magabiztos. A tekintete őszinte. A kutyafajta karakternek gyengédnek és rettenthetetlennek kell lennie.
Beauce-i juhászkutya eredeti felhasználása
Juhászkutya és őrzőkutya.
Beauce-i juhászkutya megjelenése
A Beauce juhászkutya nagy, szilárd, szívós, erős, jól felépített és izmos.
A kan kutya marmagassága: 65-70 cm
A szuka marmagassága: 61-68 cm
FCI szerinti megjelenése
Fontos arányok: a Beauce-i juhászkutya minden arányban közepes. A test hosszának a válltól a fenékig valamivel nagyobbnak kell lennie, mint a marmagasságnak.
A fej hossza a marmagasság ?-e. A fej magassága és szélessége valamivel kisebb, mint a teljes hosszának a fele. A koponya és a pofa egyenlő hosszúságúak.
A kutya feje jól cizellált, harmonikus vonalakkal. Profilból nézve a koponya és a pofa felső vonalai nagyjából párhuzamos síkban helyezkednek el.
A kutya orra mindig fekete és jól fejlett.
Az ajkak feszesek és jól pigmentáltak, erős fogakkal és ollós harapással.
A szem vízszintes enyhén ovális alakú. A kutya írisze legyen sötétbarna és semmi esetre se legyen világosabb a sötét mogyoróbarnánál.
A fülei magasra állítottak, amelyek félig szúrtak vagy leesett fülek. Nem szabad, hogy az arcra tapadjanak. Laposak és meglehetősen rövidek.
A kutya a farkát egész alacsonyan hordja, legalább a csánkig ér és enyhe “J” alakú horgot képez.
A végtagok közepesen hosszúak és izmosak.
A kutya szőrzete a fejen sima, rövid, sűrű, szilárd és a testhez közel fekvő, 3-4 cm hosszú. A fenék és a farok alsó része enyhén, de kötelezően rojtos. Az aljszőrzet rövid, finom, sűrű és pelyhes, lehetőleg egérszürke, nagyon szoros, a fedőszőrzeten keresztül nem látható.
Az elfogadott színváltozatok: Fekete és cser (barnás jegyekkel: piros harisnya). A fekete legyen tiszta fekete, a barna pedig vörös mókus színű. A barna szín a következő képpen oszlik meg:
Foltok a szemen, a pofa oldalain, az orcákon fokozatosan csökken, a fül alatti részig soha nem ér el.
A mellkason lehetőleg két folt.
A farok alatt, a lábakon.
Beauce-i juhászkutya története
„Beauce Dog”, „Beauceron” és „Red Harisnya” a XIX. század végén választották ezeket a neveket az ősi, azonos típusú, sima szőrű alföldi francia juhászkutyákat. feje, durva, rövid szőrzete és általában levágott fülei. A testen barna foltok voltak, különösen a négy láb végén, ami miatt a tenyésztők akkoriban „vörösharisnyáknak” nevezték ezeket a kutyákat. A szőrzet általában fekete és cser volt, de voltak szürke, teljesen fekete és még teljesen cserszínű kutyák is.
Ezeket a kutyákat a birkanyájak vezetésére és őrzésére való alkalmasságuk alapján tenyésztették és választották ki.