Barion Pixel

Holland Smoushond

Megosztás

7 perc a tartalom elolvasásának időtartama

Ebben a bejegyzésben a Holland Smoushond-t szeretném nektek bemutatni. Amennyiben ilyen kutyafajtát szeretnél új családtagnak mindenképpen érdemes elolvasni, hogy illeni fog e hozzád és az életviteledhez (vagy a mostani vagy a jövőben elképzelt életviteledhez, gondolva itt egy családalapításra).

Angol neve: Dutch Smoushond – ezen a néven fogod megtalálni az FCI rendszerében is. Eredeti neve: Hollandse Smoushond. Ezen a néven ismerheted még: Hollandia Smoushond.

Az FCi Holland kirendeltsége 2012-ben készítette hozzá az utolsó kutyafajta standardot és 308-as szabvány számmal található meg az FCI rendszerében.

A kutyafajta Hollandiából származik ebből adódóan a kutyafajta “tulajdonosa” Hollandia lesz.

Holland Smoushond FCI besorolása

Annak érdekében, hogy a kutyafajtákat könnyebb legyen rendszerezni az FCI 10 alap fajtacsoportot határoz meg amelybe minden kutyfajta besorolható. A csoportokat tovább lehet bontani szekciókra és típusokra.

Ennek eredményeképpen a Holland Smoushond a (II.) Pinscherek, schnauzerek – molosszerek – svájci hegyi- és pásztorkutyák csoportjába tartozik. Ezen belül a Pinscherek és schnauzerek szekcióba tartozik. Ezt tovább bontva a Smoushond típusba tartozik.

Holland Smoushond eredeti felhasználása

Társkutya.

Holland Smoushond természete

A holland Smoushond ragaszkodó, meleg, barátságos és szabad természetű, élénk kedélyű, de idegileg nem túl aktív, és nem is ijed meg könnyen.

Holland Smoushond megjelenése

Durva szőrzet, élénk, aktív, erős és szögletes felépítésű. Kompakt és erős. A szukáknak valamivel hosszabb testhossz megengedett.

A kan kutya marmagassága: 37-42 cm
A szuka kutya marmagassága: 35-40 cm

A kutya testsúlya 7-11 kg között változhat.

Megjelenése az FCI szerint

A kutya feje széles és rövid, a koponya rövid és enyhén domború. A kutyafajtára jellemző orr a fekete színű orr.
A szemei lehetőleg sötétbarnák barátságos és élénk kifejezést kölcsönözve a kutyának, viszonylag nagy és kerek szemei vannak.

A fülei meglehetősen magasan állnak, viszonylag kis fülei vannak. Amikor a kutya éber vagy fülel akkor a fül hegyei előre dőlnek az arcán.

A kutya teste első ránézésre a szilárdság benyomását kelti.

A farok meglehetősen rövid.

Az első végtagjai mérsékelten szögletesek és izmosak ugyanez jellemző a hátsó végtagokra is.

A test szőrzete durva, szálkás, durva, egyenes, ápolatlan megjelenésű, kb. 4-7 cm hosszú, megfelelő aljszőrrel. A göndör vagy gyapjas szőrzet és a mattodásra való hajlam nem kívánatos. A fej szőrzete lehetőleg ugyanolyan szálas szerkezetű legyen, mint a testen.

A szőr hosszabb az arcokon, és bajuszt, szakállt és szemöldököt képez. A szemöldök kissé leeshet a szemre, amíg nem takarja el a szemet, és nem zavarja a látást. A lábakat ugyanolyan texturált szőr borítja, mint a testen, bár kissé rövidebb.

A lábakon a szőr hátrafelé mutat, ami enyhe szőrzetre utal, nem fedheti be a lábakat sűrű vagy gyapjas szőrzet, így elrejti a valódi körvonalat. A farkon a szőr mindenütt bozontos.

Önszínező sárga bármilyen árnyalatban, a sötét szalmaszínű a preferált. A fülek, a bajusz, a szakáll és a szemöldök sötétebb sárga árnyalatúak lehetnek. A sárgán kívül minden más szín nem kívánatos.

Holland Smoushond története

A tizenkilencedik század közepén Hollandiában nagyon népszerű volt a felső középosztályok körében a lovat és a hintót követni, valamint az istállókban patkányokat fogni. Bár a fajta eredete bizonytalan, általában úgy tartják, hogy a sárga schnauzer volt az egyik eredeti kutya a fajta létrehozásában.

Egy amszterdami kutyakereskedő „Gentleman’s istállókutyaként” árulta ezeket a kutyákat az amszterdami árutőzsde látogatóinak. Hamarosan a név „Smous”-ra, azaz durva szakállasra változott. Ezzel kellett megkülönböztetni a brüsszeli grifftől.

Az első szabvány 1905-ből származik. Ha Earl of Bylandt, A. Woltman Elpers és L. Seegers. Hosszú idő után, amelyben a népszerűség és a csökkenő közérdeklődés váltotta egymást, az utolsó almot 1949-ben jegyezték be a holland méneskönyvbe, a Nederlands Honden Stamboekba (NHSB).

1973-ban HM Barkman van der Weel kezdeményezte a fajta
rekonstrukcióját. Olyan keresztezett fajokkal kezdte, amelyek úgy néztek ki, mint a holland Smousdog. 1978 óta a Hollandse Smoushond érdekeit a Hollandse Smoushonden Club védi. 1980-ban felülvizsgálták az 1905-ös szabványt.

 

 

 

 

 

Fekete Gergely
Fekete Gergely

Fekete Gergely vagyok kutyákkal nőttem fel, nemrég 1,5 éve jött el annak az ideje, hogy legyen saját kutyám. Egy fekete törpe uszkárra esett a választásom aki 6 hónaposan került mellém. Természetesen nagyon kreatívan Blacky lett a neve.

Mivel vidéken éltem gyerekkoromban számomra újdonság volt a kistestű kutya, az érzékeny lelkivilágával és természetesen az is, hogyan éljek együtt egy kutyával egy lakásban. Az együttélésünk megkönnyítése végett jónak láttam elvégezni együtt egy kutya tréner tanfolyamot is, hogy jobban megértsem Blacky-t.

A kihívások soha nem állnak meg ha az embernek van egy kutyája. Nekem a legnagyobb kihívás a kutyám etetése volt, mert nagyon érzékeny a gyomra.

Ezután a sok kihívás után szerettem volna megosztani a tapasztalatokat más fiatal és újdonsült gazdival is ezért indítottam el a kutyusom.hu webáruházat.

Articles: 376