Barion Pixel

Hamilton-kopó

Megosztás

8 perc a tartalom elolvasásának időtartama

Ebben a bejegyzésben a Hamilton-kopót szeretném nektek bemutatni. Amennyiben ilyen kutyafajtát szeretnél új családtagnak mindenképpen érdemes elolvasni, hogy illeni fog e hozzád és az életviteledhez (vagy a mostani vagy a jövőben elképzelt életviteledhez, gondolva itt egy családalapításra).

Hamilton-kopó jellemzői

Amint azt már említettem a fentiekben ennek a cikknek a célja, hogy jobban megismerd a Hamilton-kopót és tisztább képet kapj a viselkedéséről és kinézetéről. Eredeti neve: HAMILTONSTÖVARE, hivatalosan Svédországból származik.

Hamilton-kopó eredeti felhasználása

Eredeti felhasználás szerint a Hamilton-kopót nyomkövetésre használják, nyúl és róka vadászat közben bizonyult a legsikeresebbnek, szarvasvadászatra soha nem használják. Általában egyedül vadásztatták, nem pedig csapatban.

Hamilton-kopó temperamentuma

Barátságos és kiegyensúlyozott, de kérlek vedd figyelembe, hogy ez egy vadászkutya és kifejezetten önfejű tud lenni.

Hamilton társas viselkedése

A kifutón más kutyákkal jól kijön és könnyen elvegyül, gyermekekkel is jól kijön. Idegenekkel is kifejezetten barátságos tud lenni. Vadászösztöne elég gyorsan felébred ha lát egy macskát vagy kisebb háziállatot a ház körül. Amennyiben van több háziállat is otthon például csirkék a tanításást és szocializálódására irányuló tanítását korán el kell kezdeni, hogy ebből ne legyen probléma amikor már megnő.

Hamilton-kopó mozgásigénye

Vedd figyelembe, hogy vadászkutyáról van szó, így mozgás terén nem fog megelégedni napi pár 10 perces sétával. Rengeteget képes mozogni és futni. Valamint azért szeretik nagyon ezt a fajtát, mert kifejezetten önálló tud lenni, ez a gazdik nevére fordítva azt jelenti, hogy kifejezetten önfejű tud lenni. Ezért van az, hogy csak és kizárólag pórázban szabad sétáltatni, mert ha valami szagot érez akkor azt tuti biztosan tanulmányozni akarja majd. Ezért van az, hogy póráz nélkül el fog indulni és felkutatja a szagokat ilyen esetekben se lát se hall üzemmód van. Nem fog visszajönni hozzád, nem fog megindulni feléd csak követi a szagot.

Hamilton-kopó tanítása

Amint azt már említettem tipikus vadászkutyáról van szó, kifejezetten lojális a gazdájához mindazonáltal makacs és önfejű tud lenni. Van azonban egy tulajdonsága amit mindenképpen ki lehet használni: nagyon szeret enni. Jutalomfaltokkal hatékonyan lehet tanítani. Szerintem nem érdemes kezdő gazdinak választani ezt a kutyafajtát, mert tanítása kitartást, türelmet és következetességet igényel.

Hamilton-kopó megjelenése

Téglalap alakú, arányos, nagy erő és állóképesség benyomását kelti. A kan kutya marmagassága: 57 cm, megengedett eltérés 53-61cm-ig. A szuka kutya marmagassága 53 cm, megengedett eltérés 49-57 cm-ig.

FCI szabvány szerinti megjelenése

A kutya feje elég hosszú, a koponya enyhén ívelt és közepesen széles. Az orr mindig fekete és jól fejlett. Az állkapcsa ollós harapással rendelkezik amelyeken erős és jól fejlett fogak helyezkednek el. A szemek mandula alakúak, sötétbarna színűek és nyugodt kifejezést kölcsönöznek a kutyának.
A Hamilton-kopó fülei puhák, laposan lógóak, elülső széle közel helyezkedik el az archoz.

A test jól meghatározott a hát vízszintes és erős, a nyak hosszú és erőteljes. A hímeknek jól körülhatárolható tarkóívvel kell rendelkezniük.

A farok: a háttal egy vonalban állónak kell lennie, a csánkig kell érnie. Enyhén ívelt kard módra horják. A tövénél szélesebb és hegye felé elvékonyodik. Amikor a kutya mozgásba lendül vagy izgatott állapotba kerül lehetőleg ne vigye a háta fölé.

Végtagok: Az első végtagok összhangban vannak a kutya általános megjelenésével, mert erős csontozattal rendelkeznek. Elölről nézve a mellső lábak egyenesek és párhuzamosak. A hátsó végtagok hátulról nézve egyenesek és párhuzamosak és jól izmoltak.

Hamilton-kopó szőrzetének színe: háromszínű. Kifejlett kutyán fekete színű, amely a nyak és a farok felső oldalán folytatódik. Barna a fejen, a füleken és a lábakon, valamint a nyak oldalán, a vállakon, a test alatt, a combon és a farok alatt. A barna szín az arany árnyalattól a gazdag, mély rozsdásvörösig terjedhet.

Fehér foltok, mint láng, a torkon, a nyak felső oldalán, a gallérban, a mellkason, a
farok hegyén és a láb alsó részén és a lábfejen.

Hamilton-kopó eredete

Svédországban a 16. század óta ismertek az illatos kutyák. A vadászkutyákkal folytatott vadászat 1789-ig csak királyi és dzsentri kiváltsága volt. Csak a 18. század végén oldották fel azt a tilalmat, amely megakadályozta a parasztságot a földre vadászni.

A korábban csak a nemesség által tartott kopók váltak ismertté és általánosan elterjedtté. Úgy gondolják, hogy a Hamiltonstövare a Dél-Németországból, Svájcból származó illatkutyák, valamint rókakutyák és harrierek keveréke.

Az első svédországi kutyakiállításon 1886-ban mintegy 189 illatkutya volt kiállításon. Köztük volt egy Pang és Stella nevű kutya és szuka is, akik Adolf Patrik Hamilton gróf tulajdonában voltak. Ezt a párat tartják a Hamiltonstövare, vagy ahogy a vadászkutyákat eredetileg nevezték, a svéd kopó eredetének.

A fajta 1921-ben kapta a Hamiltonstövare nevet, ezzel tisztelegve a fajtát létrehozó ember, a Svéd Kennel Club alapítója, AP Hamilton gróf előtt.

Fekete Gergely
Fekete Gergely

Fekete Gergely vagyok kutyákkal nőttem fel, nemrég 1,5 éve jött el annak az ideje, hogy legyen saját kutyám. Egy fekete törpe uszkárra esett a választásom aki 6 hónaposan került mellém. Természetesen nagyon kreatívan Blacky lett a neve.

Mivel vidéken éltem gyerekkoromban számomra újdonság volt a kistestű kutya, az érzékeny lelkivilágával és természetesen az is, hogyan éljek együtt egy kutyával egy lakásban. Az együttélésünk megkönnyítése végett jónak láttam elvégezni együtt egy kutya tréner tanfolyamot is, hogy jobban megértsem Blacky-t.

A kihívások soha nem állnak meg ha az embernek van egy kutyája. Nekem a legnagyobb kihívás a kutyám etetése volt, mert nagyon érzékeny a gyomra.

Ezután a sok kihívás után szerettem volna megosztani a tapasztalatokat más fiatal és újdonsült gazdival is ezért indítottam el a kutyusom.hu webáruházat.

Articles: 376