Barion Pixel

Szlovák csuvacs

Megosztás

7 perc a tartalom elolvasásának időtartama

A szlovák csuvacs vagy más néven szlovák kuvasz (eredeti nevén: Slovensky Cuvac) egy szlovák “tulajdonban” lévő kutyafajta.

A szlovák csuvacs egy nagyon jó alkalmazkodóképességgel megáldott kutya. Nyugodtan tarthatjuk a szabadban őrző védő kutya ként. Azonban nem szabad magára hagynunk és nem foglalkozni vele mert akkor túlságosan önfejűvé válik és nem fog a gazdájára hallgatni.

Amennyiben foglalkozunk oktatásával és törődünk vele, egy gazdájának engedelmeskedő okos kutyát kaptunk.

A szlovák kuvaszt 1996-ban vette fel az FCI a fajta listájára 142-es számmal.

Szlovák csuvacs FCI besorolása

Az FCI fajtacsoportosítás alapján az I. csoportba tartozik – Juhász- és pásztorkutyák (kivéve svájci pásztorkutyák). Ezen belül az I. szekcióba tartozik ami a juhászkutyák csoportja.

Szlovák csuvacs jellemzői

A legfontosabb talán amit tudni kell róla, hogy őrző-védő kutyának lett tenyésztve. Régen a pásztorkutyaként és hegyi kutya ként használták a magashegyi régióban és tanyákat nyájakat őriztettek vele.

A szlovák csuvacs egy kiegyensúlyozott vérmérsékletű kutya, meglehetősen nyugodt. DE! Arra tenyésztették, hogy bármikor készen álljon megvédeni a területét medvétől vagy farkasoktól. Kizárólag csak fehérben tenyésztették, hogy megkülönböztessék az éjszakai állatoktól.

Mivel ősi a szabadban voltak nagy mozgásigénnyel rendelkezik. Ezért lakásban vagy nagyon kis kertben tartása nem javasolt.

Nagyon hűséges kutya a gazdájához és a családjához, kiket védelmez is. Természetében szereti a társaságot, de ettől függetlenül szeret a nap egy részében egyedül lenni.

A szlovák kuvasz más kisebb testű háziállatokkal jól kijön, sajnos más kutyákkal szemben viszont szeret fölényeskedni.

Határozott kutya, határozott megjelenéssel és megfelelően önálló.

Szlovák csuvacs megjelenése

A csuvacs fajtajellemzői megfelelnek a hegyikutya típusnak: impozáns megjelenés, sűrű fehér szőrzet.

Erős csontozatú, izoms felépítésű, éber, félelmet nem ismerő kutya. A hosszú évszázadok alatt teljesen hozzászokott a hegyvidéki főleg a Tátrai zord időjáráshoz.

Szlovák Csuvacs megjelenése az FCI szerint

Feje: Erős, hosszúkás alakú, fülek között széles. A széles homlokán lévő sekély barázda, amely hátrafelé keskenyedik.

Orr: mindig fekete.

Állkapcsa: erős, mindig teljes ollós harapása van.

Szemek: sötétbarna, ovális alakú szemek. A szemhéja fekete, amelyek szorosan záródnak.

Fülek: mérsékelten hosszúak, fekvésük közeli a fejhez.

Lábak: a kan kutyáknál kifejezetten hosszúak a lábak, oszlopszerű tartást biztosítanak a kutyának.

Mozgása: Termetéhez képest meglepően gyors és ezt minden terepen és időjárásban el lehet róla mondani.

Bőre: Alapvetően a bőre rózsaszín, csak a szemek körül és pfa tájékon lehet fekete pigmentáció. A tappancsok szintén feketék.

Szőrzete: A fej és a végtagok kivételével a szőrzet sűrű. A lábak hátsó részén a szőrzet kicsivel hosszabb. A sörényében hullámos a szőre, máshol csak mérsékelten hullámos.

Szőrzet színe: Fehér, sárga árnyékolás ugyan a füleknél megengedett, de sajnos nem ajánlott.

A kan kutya magassága: 62-70 cm
A szuka kutya magassága: 59-65 cm
A kan kutya súlya: 36-44 kg
A szuka kutya súlya: 31-37 kg

Szlovák csuvacs története

A fehér hegyikutya fajtacsoport a sarkvidéki farkasoktól származik, amely maradványait a jégkorszak előtti időkből maradtak fenn Európa hegyvidéki területein.

Első hasznosítása a hegyi kutyáknak az alpesi gazdálkodásokban volt, főleg a tátrában. Itt igazából hegyi juhokat, lovakat kellett őrizni.

Ezen kívül az első felhasználások közé sorolható a határok védelme is. Itt fpleg hegyvidéki réteken végezték az őrkutya szolgálatukat.

A szlovák csuvacs kifejezetten jó őrző, figyelő, és tárkutyának bizonyult. Továbbá tökéletesen lehetett használni szarvasmarhák vagy kisebb baromfik terelésére is.

Miután a hegyvidékre főleg sajtért jártak a gazdákhoz, sok volt a turista így a hegyvidékről lekerült a szlovák kuvasz lankásabb területekre. Itt ez a kutyafajta ritkaságnak számított impozáns megjelenésével.

A szlovákoknál és a cseheknél kifejezetten kedvelik ezeket a kutyákat és rendszerint tartanak kiállításokat is.

Fekete Gergely
Fekete Gergely

Fekete Gergely vagyok kutyákkal nőttem fel, nemrég 1,5 éve jött el annak az ideje, hogy legyen saját kutyám. Egy fekete törpe uszkárra esett a választásom aki 6 hónaposan került mellém. Természetesen nagyon kreatívan Blacky lett a neve.

Mivel vidéken éltem gyerekkoromban számomra újdonság volt a kistestű kutya, az érzékeny lelkivilágával és természetesen az is, hogyan éljek együtt egy kutyával egy lakásban. Az együttélésünk megkönnyítése végett jónak láttam elvégezni együtt egy kutya tréner tanfolyamot is, hogy jobban megértsem Blacky-t.

A kihívások soha nem állnak meg ha az embernek van egy kutyája. Nekem a legnagyobb kihívás a kutyám etetése volt, mert nagyon érzékeny a gyomra.

Ezután a sok kihívás után szerettem volna megosztani a tapasztalatokat más fiatal és újdonsült gazdival is ezért indítottam el a kutyusom.hu webáruházat.

Articles: 347