10 perc a tartalom elolvasásának időtartama
Kutya vizelettartási problémák
Kutya vizelettartási problémák különböző okokból adódhatnak, és különböző formákat ölthetnek. Szerintem ez a jelenség minden gazdinak ismerős. Minden életkorban jelentkezhet ez a kis kellemetlenség. Nagyon sokatoknak az első reakció a bosszankodás vagy a kutya büntetése. Azt viszont érdemes tudnod, hogy mindennek megvan az oka szóval bosszankodás és büntetés helyett inkább kezdd el keresni az okot, hogy miért történt ez. Felsorolok néhány okot merre keresgélj:
Ivartalanított kutya pisil be
Az ivartalanított kutyák esetében vizelettartási problémák előfordulhatnak. Ez gyakran az ivartalanítás utáni hormonális változásoknak tulajdonítható. Az ivartalanítás során a petefészkek vagy herezacskók eltávolításra kerülnek, ami befolyásolja a hormontermelést és az endokrin rendszert és természetesen ezért van az, hogy a kan kutya ivartalanítás után vizelettartási problémával küzd vagy ellenkező nemnél ezért van az, hogy ivartalanítás után 7 hónapos szuka kutya bepisil a szoba közepére bármi előjel nélkül.
Az ivartalanított kutyák esetében a hólyag záróizma is gyengülhet, ami időszakos vizeletcsepegést okozhat, különösen alvás közben vagy pihenés során. Ez a jelenség inkontinenciának nevezhető. Amennyiben nem olyan régen esett át kutyád az ivartalanításon érdemes odafigyelned pár dologra:
Konzultálj az állatorvosoddal: mindenekelőtt fordulj a műtétet végző orvoshoz. Az állatorvos meg tudja vizsgálni a kutyát, és meghatározhatja, hogy ez valóban hormonális okokból adódik-e.
Vizeletcsepegés elleni kezelés: az állatorvos által előírt gyógyszerek segíthetnek a vizeletcsepegés kezelésében.
Vizelettartási tréning: időnként a kutyának újra meg kell tanulnia, hogyan tartsa vissza a vizeletét. Ezt speciális tréningekkel és módszerekkel lehet elérni.
Speciális eszközök: Inkontinencia pelenkák vagy alátétek használata segíthet abban, hogy a kutya ne szennyezze be a környezetét, és kényelmesebben élhesse mindennapjait.
Ha idős kutya pisil be…
Az öreg kutyád ismét bepisilt? Szokták mondani, hogy amikor az ember megöregszik ismét tinidzser lesz, nos ez a kutyáknál is pontosan így van. Hidd el amikor a 18 eves kutya újból bepisil semmi rosszat nem akar csak simán elfelejtette, hogy vissza kellene tartania a pisit. Az idős kutyák esetében a vizelettartási problémák sokféle okból adódhatnak: egészségügyi problémák, izomgyengeség, inkontinencia vagy viselkedési változások.
Amikor viszont egy 9 éves szobatiszta kutya rendszeresen bepisil érdemes első körben állatorvoshoz menni, vagy ha éppen nem áll módodban akkor mindenféleképpen gondolkozz el mi lehet az oka.
A kutya bepisilésének lelki okai
A kutya pszichológiai okokból is bepisilhet, és ezt a viselkedést általában szorongás, stressz vagy más emocionális állapotok okozhatják. Összegyűjtöttem pár lelki okot, ami miatt bepisilhet a kutya.
Szeparációs szorongás: amikor a kutya úgy érzi, hogy el vannak választva a gazditól vagy más fontos személyektől, szoronghat, és ez az idegesség vizelet ürítését okozhatja, ilyen esemény lehet, amikor a kutya bepisil ahogy otthon hagyjuk (kilépsz az ajtón).
Félelem vagy stressz: bizonyos helyzetek vagy környezeti tényezők, mint például erős zajok, vagy ismeretlen emberek vagy állatok jelenléte, stresszt vagy félelmet okozhatnak a kutyában. De! Csak, hogy tudd te is okozhatsz félelmet a kutyádban: bepisil a kutyád ha rászólsz ugyanis vannak olyan lelkivilággal megáldott kutyák, akiknek már akkor végük van ha csak felemeled a hangodat és így ennek lehet eredménye, hogy a kutya ijedtében bepisil.
Korábbi traumák: ha a kutya korábban traumatikus eseményeket élhetett át, mint például rossz bánásmód vagy bántalmazás, ez szorongást és viselkedési problémákat okozhat.
Tisztasági szokások megtanulása: Ha a kutya nem kapta meg a megfelelő oktatást és szocializációt kiskorában, akkor nem tanulta meg, hogyan kell megfelelően várni, amíg kimehet a szabadba.
Életmódbeli változások: hirtelen változások a kutya életében, ilyen lehet amikor a kutya bepisil költőzés után, új házikedvenc vagy családtag, okozhatnak stresszt és szorongást.
Kölyökkorban elvesztett biztonságérzet: ha egy kölyökkutya túl fiatalon válik el az anyjától és testvéreitől, ez kiválthat szorongást és viselkedési problémákat.
Bepisil a kutya örömében: ezt általában örömpisinek nevezik, és azt jelenti, hogy a kutya hirtelen kiválaszt egy kis mennyiségű vizeletet, általában amikor nagyon izgatott vagy boldog.
A legtöbb esetben az örömpisi a kutya növekedésével vagy a viselkedési mintázatok kialakulásával elmúlik. Azonban az örömpisi nagyon izgatott kutyák esetén, például egy érkező gazdánál vagy egy játék során előfordulhat (kutya bepisil ha meglát).
Ha a kutya örömpisije súlyos problémává válik, vagy ha ez valamilyen módon zavaró, érdemes lehet segítségért fordulni egy kutyakiképzőhöz vagy viselkedésszakértőhöz.
Bepisil a kutya
Ezer meg ezer oka lehet annak, hogy miért pisil be a kutya az eddig felsoroltak voltak a leggyakrabban előforduló okok.
Kutya ágyba pisil – amennyiben abba az ágyba pisil be, ahol aludni szoktál, itt valószínűleg a dominanciáját akarja kifejezni.
Kutya fekve bepisil – ilyen már történt velünk is, 6 hónapos körül volt a kutyám, éppen az esemény előtt voltunk lent sétálni, nem kellett neki pisilnie. Felmentünk a lakásba és fekvés közbe elengedte magát. Kérdőre vontam még az akció közben, de ő csak feküdt ott, mint aki nem tudja mi történik. Egész egyszerűen csak elengedte magát, azóta sem fordult elő.
Éjjel bepisil a kutya – este nincs aki kiengedje és bizony ha nincs hozzászokva a 7-8 órás visszatartáshoz akkor nem fogja bírni.
Kutya bepisil a helyére – érdemes elgondolkodni, hogy nem történt-e valami változás a helyével kapcsolatban, tegyük fel éppen előtte mostad ki, vagy kapott új helyet, vagy feküdt másik kutya a helyén.
Kutya bepisil álmában – idős kutya esetén előfordul, lehet inkontinencia is, de simán lehet, hogy rosszat álmodott a kutya.
Kutya sokat iszik és bepisil – ez a probléma egyedül rajtad múlik a probléma okozója és megoldója is te lehetsz egy személyben. Ugyanúgy, mint a kutya étkezését, a kutya ivási szokásait is te tudod szabályozni.